şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.milliyet.com.tr/…ntlasma-gundem-2721674/

  ttk başkanı prof. dr. refik turan, "yeni müfredatta sevr'in 'antlaşma' değil 'belge' olarak ifade edilmesiyle ilgili girişimlerimizi yapacağız. belki bir ayrıntı gibi görünebilir ama önemli. çünkü çocuklarımızın ve kamuoyunun zihnine böyle yerleşiyor. ortada bir belge var ama bu bir antlaşma değil. sevr bizim için hedefine ulaşamamış bir kötü niyet belgesidir" dedi.

  ------------------

  bravo tebrikler, bundan sonra sıra neye gelecek?

  "küçük lozan sohpeti kayıplarımız" falan?

  bu nedir yahu?

  ----------

  prof. dr. refik turan, başta gazi mustafa kemal atatürk başta olmak üzere ankara'da meclisin bu belgeyi şiddetle reddettiğini hatta sevr'e imza koyanları "vatan haini" ilan ettiğini dile getirdi. tüm bu süreçte milli mücadele hareketi'nin de başladığına işaret eden turan, sevr'le birlikte ortaya konulan kötü niyetin milli mücadele'ye de ivme kazandırdığını aktardı.

  "sevr antlaşması deniliyor. bundan sonra biz kurum olarak da 'belge' diyeceğiz, sevr belgesi. antlaşma yok çünkü imzalanmadı, tanınmadı." diyen turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  --------------

  ne diyorsunuz sayın profesör?

  yazıda geçen sur, hendek, 15 temmuz ne alaka? bunlarla ne ilgisi var?

  kurtuluş savaşını dolaylı da olsa ne istediler de vermedik ile valilere üzerine gitmeyin dedik silah yığdılar ile kıyaslamak nasıl bir mantıktır?

  gerçi yapılanın nasıl mantıksız bir şey olduğunu kendileri de biliyor ama olsun;

  sevr'in "belge" olarak anılmasının tarih kitaplarını, ilgili kurum ile kuruluşları ve hatta medyayı içerisine alan topyekün bir çalışma olduğunun altını çizen turan, "bu konuda bilimsel görüşümüzü ortaya koyacağız, tavsiyemizi yapacağız. müeyyide gücümüz yok ama bunu yerleştirmek için uğraşacağız." dedi.

  ---------------

  yerleştiremeyeceksiniz efendim... o kadar uzun boylu değil.

  sevr kapı antlaşmadır.

  sevr, 10 ağustos 1920’de paris'in sevr semtinde imzalanmış bir antlaşmadır.

  britanya imparatorluğu, fransa, italya, japonya, ermenistan, belçika, yunanistan, hicaz krallığı, polonya, portekiz, romanya, sırp, hırvat ve sloven krallığı, çekoslovakya ile mağlup osmanlı imparatorluğu arasında imzalanmıştır.

  osmanlı heyetinden olan, eski maarif nazırı bağdatlı mehmed hadi paşa, eski şura-yı devlet reisi rıza tevfik bey ve bern sefiri reşat halis bey sevr'i imzalamıştır.

  ne zaman lozan antlaşması imzalanıp, uygulamaya konulmuştur sevr antlaşması geçerliliğini kaybetmiştir.

  sevr bir antlaşmadır, bir kısım için ancak vatana hıyanetin bir belgesi olabilir.
 • tanım: kavram kargaşası yaratarak gençliğin zihnini bulandırma hamlesidir
  bunu diyen şahıs bir zahmet sykes-picot ve montreux’un neden belge değil de anlaşma olduğunu da açıklasın. tabii sonrasında ortaya çıkabilecek tozu dumanı ciğerleri soluyabilirse
 • türk tarih kurumu başkanına önerimiz öncelikle kurum web sitesindeki kaynakları incelemesidir.

  kaynak : türk tarih kurumu web sitesi

  dipnot: (bkz: ttk'nın hazırladığı skandal vahdettin videosu)
 • ver gazi ver mehteri ver ver plevneyi de ver aciklamasidir.

  oyle bir gaza gelmisler ki kendi iclerinde, hayir anladik, her alanda ulkenin amina koymadan, tum dunyaya goygoy malzemesi yapmadan birakmayacaklar.

  haber de milliyet'in. allahim koru aklimi ya.

  eser miktarda milliyetcilik iyidir. sevr antlasmasina belge demek, vatana ihanettir. yasadigin ulkeyi venezuela'ya kadar tum dunyada duymadik en kucuk ulke birakmayacak derecede rezil etmektir.
 • talihsiz bir açıklama. ama bu vesileyle,

  bu güruhun tamamına soruyorum, bir taneniz cevap versin;

  elinizden gelen herhangi bir iş var mı? hayatta neyi yapabiliyorsunuz allah aşkına söyleyin.
 • açıklama talihsizdir. sayın türk tarih kurumu başkanı bu sözü ne niyetle söylediğini hepimizden iyi bilir. niyet okuyuculuğu yapmayacağım. sadece her türlü niyete karşı kendimce sigorta olarak aşağıdaki sözü bırakacağım.

  "türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." mustafa kemal atatürk
 • belge mi antlaşma mı?

  kimin altına yaptığını herkes biliyor herhalde...
 • belgedir. padişahın temsilcisi bu belgeye imza koymuştur, padişahın topladığı heyet, padişah da dahil bu imzaya onay vermiştir.

  yani evet belge ama nasıl belge. bu lafın vahidettin de insandı sonuçta lafından bir farkı varsa, o da daha büyük rezalet içermesi.
 • müttefik devletler istanbula çay içmeye, yunanlılar egenin dağlarına piknik yapmaya gelmişti.
 • saçma bir önermedir, sanki antlaşma olunca belge olmuyor mu?