şükela:  tümü | bugün
 • ilkokuldan beri her tarih dersinde,her fırsatta dile getirilen ve beyinlerde kemikleştirilen olgu.avrupa'nın hala 1920'lerin dünyasındaki amaçlarının peşinde koştuğunu sanan,2000'lerin dünyasını algılamakta zorlananlara,sürekli "bak bizi bölmeye çalışıyolar işte hanım" dedirten bir sendrom.bu sendromun bir başka belirtisi için:
  (bkz: bulduğu her yere bayrak asmak)

  edit:bu kadar kötülenecek bir entry olmamasına rağmen saniyesinde zamanının ötesine gönderildi.o yüzden yanlış anlaşıldığımı düşünmekteyim.olay sevr antlaşmasının dirilmemesini isteyenlere paranoyak demek değildir.sevr'deki hedeflere ulaşmak isteyen kişi ve topluluklar elbette vardır.anlatmak istediğim ota boka-özellikle ab'nin yaptığı her şeye- "ahanda sevr'in peşinde bunlar" yorumunun getirilmesidir.türk milleti artık bu travmayı atlatmalıdır.sevr antlaşması avrupalı ülkelere nefretin bir aracı olmaktan çok,dönemin koşullarının bir daha meydana gelmesini önlemek için öğretilmeli,incelenmelidir.gelişmiş ülkeler geçmişine sahip çıkmayı,geçmişine saplanıp kalmaktan ayırabilmiş ülkelerdir.

  --lütfen üzerine 10 saniye düşünmeden kötülemeyiniz--
 • almanya eski başbakanı helmut schmidt:

  "türkiye'ye adaylık statüsü verilmesi hatadır. hatta sevr anlaşması'nın imzalanmış olmasına karşın türkiye'nin bölünmemiş olması da bir hatadır."

  konuşma 2001 yılı başında yapılmış olup, 2000'li yıllardaki genel avrupalı zihniyetin 1920'lerdeki avrupalı'nın biçimsel değişmiş ve metot yönünden kendini geliştirmiş halinden başka bir şey olmadığını algılamakta zorluk çekenlere ithaf olunur.
 • literatürde sevr fobisi veya sevres phobia olarak da geçen, "herkes bizi bölecek, hepimiz ölecez" paranoyası.
 • yeni emperyalizmin, küresel kapitalizm ve onun yaygın sömürü düzeni üzerinde şekillendiği yeni paradigma doğrultusunda, 20.yy başında emperyalist yayılmacılığın önünde en büyük engeli oluşturmuş 3.dünyanın uluslaşma çabalarının bugünde yine sürecin karşısındaki en büyük engeli oluşturduğunu kavramış olan uluslararası batı odaklı sermayenin,kendi ulus devletlerini daha fazla sömürünün aygıtı olarak kullanmak amacıyla gerektiğinde faşizan yöntemlerle geliştirirken sömürü sahalarında bulunan türkiye gibi "geç milliyetçilik" le şekillenmiş ulus devletleri yaygın bir yıpranmaya tabi tuttuğu,zaten uluslaşma ve bu temel üzerinde gelişmesini tam olarak tamamlayamamış bu devletleri etnisite ve din üzerinden yeniden tanımlayarak ulus öncesi döneme geri döndürme ve sömürüye açık hale getirme projesini adım adım yürüttüğü dönemde, bu tehdite karşı ulusal çözümler üretme çabasında olanlara bu sömürü sisteminden beslenen bir takım komprador sözde aydın zevatı tarafından yapıştırılan yafta.küreselleşmeyi uluslararası sermayenin bir stratejisi olarak algılayan herkesi post-modern bir faşizmle demokrasi adına susturmayı görev edinenlerin kullandıkları küçültme amaçlı söz öbeği.
 • "ne paranoyası lan? adamlar niyetlerini açık açık beyan ediyorlar zaten, daha ne olması lazım ki, gaflet uykusundan uyanasın?" dedirten sözde paranoya.

  (bkz: http://img217.imagevenue.com/…_005512_122_383lo.jpg)
  (bkz: http://www.theatlantic.com/…0801/goldberg-mideast/5)
  (bkz: http://sozluk.sourtimes.org/…ed forces journal/@gxl)
 • ortaya konulan bölünmüş türkiyeli haritalar, .gov değil de, .com kaynaklı ise, ortada bir problem olmadığını, bunları gören türk vatandaşında tezahür eden kaşıntıların psikolojik olduğunu öğrendiğimiz fenomen.

  halbuki, olay bundan ibaret değildir. o .com orijinli haritalar, resmi bir toplantıda, .mil marifetiyle türk subaylarının burnuna da dayanmıştır. dolayısıyla, her türlü pimpiriklenmeye mahal vardır.

  gazetelerden:

  "... roma'daki nato savunma koleji'nde ortadoğu'daki son gelişmeler konusunda bir brifing veren abd'li albay'ın türkiye'yi bölen haritayı kullanması, toplantıya katılan türk subayların tepkisine neden oldu. brifingdeki türk subaylar topluca salonu terk edip durumu ankara'ya bildirdi. genelkurmay başkanı org. yaşar büyükanıt, abd genelkurmay başkanı org. pace'i arayarak olayı protesto etti."

  bilin bakalım, hangi harita idi bu...
 • irtica paranoyasi ile el ele, devlet ideolojisini ayakta tutandir.

  http://www.bianet.org/…seriat-paranoyasiyla-yasamak
 • ayni kapiya ciksa da literaturde daha cok sevr sendromu olarak tanimlanan sey. bolunecez yok olacaz endisesi.
 • bunu tasiyan ayni zamanda

  versailles* paranoyasi
  trianon* paranoyasi
  neuilly* paranoyasi

  tasimamaktadir. hatta macarlarin veya bulgarlarin bolunup bolunmeyeceklerinin pek seylerinde oldugunu sanmiyorum.
 • üstünde yayılıp oturduğumuz şu güzel memleketimizin bulunduğu coğrafyası gereği başının dertten kurtulmayacağını düşünenlerin(saçma değil mi?ortadoğu gibi güllük gülistanlık yerde ne derdi?ortadoğuda ülke bölündüğü rejim değiştiği nerde görülmüş?) geliştirdiği saçma paranoya imiş.korku devleti yaratan elitçi (bu kelimede hediyem olsun eğer hala bulamadıysanız) kesimlerin halka 'öcüüü' yaptığı,bu sayede halkı yönettiği yapay korkuymuş.aslında bu korku sadece beyaz çarşafın altında zincir sallayan askeri sivil bürokratik elitmiş meğer.

  birde bu paranoyaya kapılan şeriat paranoyasına da kapılmış.allah allah.aklınız almıyor değil mi?bu paranoyaklar utanmasa ortadoğuda eskiden irak isimli özgür bir ülkenin olduğunu,hatta iran ülkesinin 4000'lerce yıldır islam cumhuriyeti değil eskiden başka bir rejimle yönetildiğini söyleyecekler.hatta bu utanmaz arlanmazlar iran rejiminin 79 civarında gelmesi ile türkiyede ki 80 ihtilalini bağlar.paranoyaklar işte canım,sorsanız yeşil kuşaklar falanda zırvalarlar.

  kaynak:bir arkadaşımın arkadaşı mabadından uydurmuş.