*

şükela:  tümü | bugün
 • eric berkowitz'in eseri. kollektif kitap'dan çıkmış.

  yazar hakkında çok az bilgiye ulaşabildim; lakin kitap konusu son derece orjinal görünüyor.
 • kolektif kitapın yeni kitabı. pazartesi günü kabalcıya sordum, birkaç güne gelir dedi. sabırsızlıkla bekliyorum. bir de alıntı ve link koyalım;

  http://www.kabalci.com.tr/…e-ceza-9786056355981.htm

  "yatak odasından mahkeme salonuna - seks hukukunun hayret verici tarihi...

  kraliyet metresleri, eşcinsel at arabası yarışçıları, ortaçağ travestileri, cadılar, keçi seviciler, rahibe fahişeler ve londralı kiralık oğlanlar gibi aykırı oyuncuların renklendirdiği seks tarihinde bir çağ ve toplumda hoşgörülen davranışlar bir ötekinde en ağır şekilde cezalandırıldı. ancak seks dürtüsü antik çağlardan beri kendini dizginlemeye çalışan her türlü girişime karşı koydu. seks ve ceza, dört bin yıllık cinsellik, din ve mülkiyet üçgeninin açılarının çok da değişmediğini gösteriyor bizlere.

  "elbette tecavüz, zina, ensest ve seks hukuku alanına giren diğer tüm meseleler insanlığın varoluşundan beri vuku bulmuştur. değişen tek şey, insanların birbirlerinin bedenlerini kontrol etmek için kullandıkları yöntemler ve bu yöntemleri kullanma gerekçeleridir."

  eric berkowitz antik mezopotamya'da zina yapan bir kadının kazığa oturtulmasından başlayıp 1895'te oscar wilde'ın "büyük ahlaksızlık" suçuyla hapis cezası aldığı döneme kadarki seks hukukunun uzun tarihini gözler önüne seriyor.

  seks ve ceza, mahkeme tutanaklarıyla tarihi belgelerde yer alan gerçek insanların hayatlarından yola çıkarak insanlık tarihine ayna tutarken, insan ruhunun karanlık taraflarını ortaya çıkarıyor. berkowitz zaman zaman tüyler ürperten, zaman zaman hayal gücünü zorlayan bir yolculuğa davet ediyor okurları."
 • okuması en keyifli antropolojik çalışmalardan bir tanesi. adı ilk bakışta bdsm çağrışımları yapsa da, çağlar boyunca insanların cinselliğe bakış açısı ve devlet denen acayip mekanizmanın kimlerin çiftleşeceğine kafayı obsesif biçimde takmış olmasını pek güzel aktarmaktadır.
 • m.ö 3000'lerden beri kadına verilen değer hakkında çok da fazla bi'şeyin değişmediğini göreceğiniz kitap.

  örneğin birçok kültürde her durumda tecavüze uğrayan kız, hem tecavüze uğramış olmak, hem de tecavüzcüsü ile evlendirilmek sonu ile karşılaşırken, kızın babası da normal başlık parasının üç katını tecavüzcüden almanın yanında, tecavüzcü evli bir adamsa adamın zavallı karısını da istediği gibi kullanmak hakkına sahip oluyordu (m.ö 1800'ler asur'u). yani suçsuz iki kadın da ceremesini çekiyordu.

  ya da hitit'lerde, eğer adam kadına dışarıda tecavüz ettiyse adam suçlu ve öldürülüyor, ama kadının evinde tecavüz ettiyse kadın suçlu bulunarak öldürülüyordu. bu ev içinde ve ev dışında ayırımının biraz farklılaşarak m.ö 1500'leri hitit'lerinden m.ö 600'leri atina'sına da taşındığını görüyoruz.

  daha nice olaylar, davalar, konular ve kurallara bu değişik kitapta yer veriliyor.

  tavsiye edilir.
 • raskolnikov'un rehinci kadını öldürmesi yerine onunla parası için birlikte olması konusunu işleyen dostoyevski yaşarken yazması ihtimali olan romanın adı.

  romanda raskolnikov çok parasız bir öğrencidir ve rehinci yaşlı bir kadının parası için sevgilisi olur ve iç pişmanlıklarını ve bu nedenle kendini cezalandırması anlatılır. bir yandan kankası razumihin, raskolnikov'un kızkardeşine yazılmaktadır. kızkardeşi de hıyarın biri ile nişanlıdır (adını hatırlayamadım) annesi de kızı o herife yamamaya çalışıyordur.

  olaylar gelişir böyle böyle.
 • şuan çevremizi saran ahlak kurallarının ve toplumsal yapının binlerce yıllık tarihini anlatan ve özellikle yahudi ahlakının hristiyan ve islam ahlakını etkilemesiyle oluşan kafa yapısının bugüne kadar nasıl geldiğini görmeyi sağlayan güzel kitap.
 • sizi okurken gören insanlarda "ooooo" nidası ve manidar mimikler şeklinde tepkiler verdirten ancak özünde mahkeme tutanakları vb. kaynaklardan cinselliğin tarihine ışık tutan güzel kitap.

  derinlemesine sosyolojik tespitler yok, bunun yerine salt örnekler üzerinden ilgili dönemde insanların cinselliğe bakış açıları, o dönemin normalinin ne olduğu ve nelerin uygunsuz görüldüğü anlatılıyor. yazılı tarihin başından günümüze doğru geldikçe ahlak kavramının sertleştiği, özellikle yahudilik ve hıristiyanlıkla birlikte cinselliğin tabulaştığı hatta bir ara durumun abartılarak "hiç ilişki yaşamamak en iyisi" seviyesine kadar geldiğini okumak ilgi çekici. tabi bu arada "ahlaksız" kişilerin aldığı cezalar da gittikçe ciddileşiyor. ancak ironik olarak cezaların pek bir işe de yaramadığını görüyoruz. antik yunan'da ya da roma imparatorluğunun hıristiyanlık öncesi dönemlerinde olup da sonradan lanetlenen ne varsa -tabi daha büyük riskler alınarak- yine yapılıyor, hatta insanlar daha da pervasızlaşıyor.

  son olarak imparator emeklisi olunca yapılacak küçük şımarıklıklara dair kitaptan bir alıntı:

  "tiberius, vistilia’yı sürgün etmiş, isis rahiplerini de çarmıha germişti, ama capri adası’nda geçirdiği emeklilik dönemindeki yaşantısı muhtemelen daha pervasızdı. yüzerken kalçalarını ısırmaları için oğlanlara para vermekle kalmayıp soylu kadınları aşağılamayı da fetişleştirmişti. hatta onun zina taleplerine teslim olmayan bir kadın kendini öldürmüştü."
 • öncelikle; bdsm değil arkadaşlar.

  tarih boyunca seks ile ilgili işlenen suçlar, verilen cezalar, hukuk sisteminin cinsellikle ilgili kadına ve erkeğe bakış açısı ve bu eksende gelişen ilginç hikayeler barındıran bir eric berkowitz kitabı.

  şu günlerde, boktan ülke gündeminden biraz olsun uzaklaşıp, farklı bir boyuta geçmek için biçilmiş kaftan.

  yeni başladım, iki gündür elimde. normalde bir kitap için bu kadar erken yorum yapmam ama bu kitabın beni hayalkırıklığına uğratmayacağından eminim. tavsiye ederim.
 • güzel kitaptır. okuyun
 • tek solukla bitmiş kitap.
  seksin tarihte nasıl karşılandığını, tabuları, fantezileri, kadına verilen değeri sıcak bir dille anlatıyor. tekrar okunası kitaplardan.