• bundan uzun seneler evvel romalılarda ağustos yerine kullanılan ay. julius caesar ın ölümünden sonra temmuz ayı yerine kullanılan quintilis adı julius caesar anısına july şeklinde değiştirilmiş. daha sonra tahta oturan augustus adlı sezar kıskançlığından çatlamış olacak ki, bu ayın adını august şeklinde değiştirmiş. hatta bununla da yetinmeyip julius caesar ın ayı july 31 çekerken benimki 30 çekmesin diye o zamanlar 29 çeken şubat ayından bir günü alıp kendi ayına koymuş ve iki ayın da eşit uzunlukta olmasını sağlamış. böyle de pis bir adam işte.
  • ağustos ayının eski adıdır. adını latince altı* rakamından alır zira o zamanki takvimde ağustos altıncı aydır. aya augustus'un ismi verilmeden önce de 31 çektiği söylenmektedir. augustus'un jül sezar'ın adını taşıyan temmuz ayı 31 çektiği için ağustos'u da 31 güne çıkartması şeklindeki rivayetin bir 13. yüzyıl bilgininin uydurması olduğu öne sürülür.
  • yılın altıncı ayının roma takvimindeki latince orijinal adı. mö 8 yılında roma imparatorluğunun ilk imparatoru augustus onuruna ağustos olarak yeniden adlandırılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap