şükela:  tümü | bugün
 • sofor mahalline komsu koltukta oturan, gergin bekleyis sahibi yolcudur.
  soforun gerceklestirdigi her hareketin sonucunun kaza ile sonuclanacagina dair onyargisi ile soforu tedirgin eden reflekslerin ve tepkilerin kaynagidir; abartarak busbustun, uyari levhasi muhteviyatina burunmus, gotu kollamakla mukellef kaza muneccimidir.

  “hafiz, aman dikkat! yandan arac cikabilir”,
  “aman abicim yavas olalim, ondeki acemi olabilir”,
  “lan lan! neredeyse kaldirima cikacaktik. keskin virajlara dikkat etmek lazim abicim...”,
  “hocam cok hizli gidiyoruz farkindaysan. ondeki araba ani fren yaparsa yaragi yeriz gibime geliyor...”,
  “baba, aman diyiim! en cok kaza olan kavsak burasi”,
  “buralarda bir yerde radar olabilir“ vb. cumleler kurarak yolculuktan alinacak zevki pic edendir.
  sofor yaninda yolculuk eden cogu kimsenin ister istemez kendini dahil ettigi bir garip eylemsizlik tercumanidir.
 • kaptan sofor bunyesinde osmanli tokadi, elin tersi, tekme, kafa, soy, sop, sulale ve levye temali fanteziler husul bulmasina sebebiyet verir, levye asamasina gelmeden silkinip kendisine gelmesi sagligi acisindan faydali olacaktir.

  (bkz: merhaba levyeli bir muhabbete ne dersin)
 • isviçreli bilim adamları buna "pimpirikli baba etkisi" demeyi uygun görmüşler. araba kullanmayı ehliyet kursundaki hocayla değil de eli devamlı el freninin üzerinde bekleyen, devamlı aynaları kontrol edip dikkatinizi dağıtan, durmaksızın komut yağdıran bir babayla öğrenenler; ön sağ koltuğa oturdukları vakit model alarak öğrenmenin etkisiyle "sağ serbest", "bekle geçsin", "yandı yandı devam et" gibi cümlelerle şoförü taciz edip sinirlendirirlermiş. bu durumda devreye "dellenmiş şoför tepkisi" girermiş ki o da ayrı bir entrynin konusu.
 • annem olsun, kız kardeşim olsun, yanımda otururken hep bir tetikte olma, ani fren veya gazlarda ürkme, karşıdan araba gelirken sanki uçak geliyormuş gibi siper alma vb. hareketler yapıyorlar. insana özgüvenini kaybettiriyor. çok kötü araba kullanıyormuş gibi hissediyorum.
  bunların bir de navigasyon yapanları var. yanında oturan yakın bir arkadaşınsa ve şunu derse "reis şurdan sağa döneceksin", cevap olarak "biliyoruz amına koyim" diyebiliyoruz ama aile fertlerine daha saygılı oluyoruz tabi.