şükela:  tümü | bugün
  • genelde teminatı 30000€(optimum) olan seyahatiniz boyunca sizi koruyan kollayan, tedavi masraflarınızı ödeyen, çok acil bir rahatsızlık durumunda(vefat dahil) memleketinize paşa paşa postalanmanızı sağlayan sigorta çeşididir. vize başvurularında ülkeler artık bir şart olarak koşmaktadır bu poliçeyi, almadan vize almayı pek düşünmeyin hele interrail'da.
  • bir aylık 45€'ya maloluyor, hatta zaman daraltılıp bir haftalık masrafı 15€'ya kadar düşebiliyor. şahsen şanssızlık eseri aylık 20€'luk fiyatı bir günle kaçırmışımdır. zamlandı taze.
    (bkz: aig sigorta)
    (bkz: odtu turizm)
  • iki alternetifi bulunan biraz fazla harcamayı göze aldıysanız bagajlarınızı bile sigortalayan, birçok sigorta şirketinin yaptığı fakat vize başvurularında her sigortayı her konsolosluğun kabul etmediği için havasını aldığı sigorta çeşididir.
  • fransız konsoloslugunun vize kapısının karsısında gözünüz arkada kalmadan hem ucuz hemde cok hızlı bi şekilde sabah cok erken saatlerde bile yaptırabileceğiniz sigorta çeşididir.
  • acibadem sigortada 8.50 euroya 8 günlük yaptirabildiginiz sigorta.
  • aig sigorta tarafından gün itibarıyla 15 güne kadar 10 € 1 aylık 18€ gibi makul ücretlerle yapılan sigortadır. almanya konsolosluğu için randevu hizmeti veren iks firmasının telefonda söylediklerine aldırmayın aig sigortanın üzerinde "yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası" yazan ve elle doldurulan poliçeleri alman, fransız, ingiliz, ve isveç konsolosluklarında kabul edilmektedir (diğerlerini bizzat denemedim ama teoride kabul ediliyor olması gerekiyor.)
  • schengen vizesi alabilmek için avrupa birliği ülkelerince şart koşulan sağlık sigortasıdır. şu an piyasada sağlık sigortası yapan tüm şirketler tarafından yapılmaktadır. ortalama fiyatı gidilecek ülke ve süreye göre değişmekle birlikte 10 -60 usd arası değişir.

ancak bu poliçeyi alırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

- bu poliçe bir sağlık sigortası değildir*. sadece ani ortaya çıkan halleri öder. yani safra kesesi taşı ameliyatınızı ödemeyecektir.

- 70 yaş üzerindeki kişiler için hastalık sonucu oluşacak tedavileri ödemez. sadece kaza sonucu olan durumları öder.

ilave para vermek istemezseniz ve mevcut bir sağlık sigortanız varsa, poliçenizin yurdışında geçerli olduğunu gösteren resmi ingilizce bir yazıyla da schengen vizesi almanız olasıdır*
  • turizm şirketleri tarafından, bir haftalık veya onbeş günlük turlara katılan, turistler adına yaptırılmaktadır. genellikle ölüm ve daimi sakatlık teminatı verilerek yapılan bu tür sigortalar bazen de ölüm ve daima sakatlık teminatlarına ek olarak tedavi masrafları teminatıyla yapılır.

not: yurtdışı turlara giderken, poliçeyi kontrol etmek, ve mümkünse tedavi masrafları teminatını ekletmek gerekir
  • uzun bir süreliğine yurt dışına çıkacağım için birkaç şirketi arayıp ayrı ayrı teklif alasım geldi.. canım da sıkılıyordu zaten, epey bir yere baktım.. buyrun deneyimlerim:

(öö bi saniye önce bir editimiz var.. uzun süreli sigorta yaptırıldığında sigortanın geçerli olabilmesi için 90 günde bir giriş çıkış yapılması gerekiyor ama konsolosluklar bunu sallamamakta.. öyle bir şarta denk gelirseniz dert etmeyin yani)

garanti sigorta: gecenin bir köründe öylesine aradığım çağrı merkezinde beklemediğim şekilde karşıma çıkan nazik hanımefendiden 1 yıllık sigortayı 67.27€'ya yaptıklarını öğrendim.. web sitesinde aradığım her türlü bilginin yazdığı tek şirketti ayrıca, sigorta da tüm garanti bankası şubelerinden yapılabiliyormuş.. sözlükte de methetmişler zaten, tam anlamıyla şukela..

ankara sigorta: birkaç yerde "fazla bilinmiyor ama gayet güzel" diye methedilmesinin verdiği gazla arayıp fiyatlarının 80€ olduğunu öğrendim.. bir de meğer konsolosluk da buradan yaptırılan sigortaları kabul etmiyormuş.. anlatıldığı kadar iyi değil demek ki..

yapı kredi sigorta: aradığım yerden 2 ayrı yere yönlendirildikten sonra telefon numaram alındı.. 10 dakika sonra geri arandığımda fiyatlarının 60€ olduğunu öğrendim.. gayet makul..

acıbadem sigorta: 120€ fiyat çektiler, bi de her ay giriş çıkış yapmam gerekiyormuş.. oldu canım.. manyaklar mıdır nedir..

anadolu sigorta: hizmet hatlarını aradığımda abartılı şuh ses sahibi bir bant kaydıyla karşılaşıp önce genel müdürlüklerine, oradan da bakırköy acentalarına yönlendirildim.. hepsinin telefonunda aynı şuh sesin okuduğu kayıtlar vardı, bakırköy acentasının operatörüne bağlanmak için 5 dakika bekledikten sonra sıkılıp kapattım.. bu ne be..

başak sigorta: gayet dandik.. zaten konsolosluk bile kabul etmiyor..

teb sigorta: aradığım anda karşıma çıkan bant kaydındaki "teb sigorta konuşa konuşa hattına hoşgeldiniz"* cümlesine puaahaha tepkileri verirken karşıma çıkan operatörün de aynı şekilde "konuşa konuşa hattı ben filanca" diye konuşmaya başlaması sonucu kendimi zor tuttum.. yine de 60€ imiş fiyatları.. iyi gibi aslında..

genel sigorta: adını sevmedim, aramadım..

aig sigorta: adını sözlükte duyup da "du bakayım neyin nesiymiş" diye aradığım bu ablalar bana utanmadan 175€ çekti.. peeaah..

aksigorta: telefondaki bant kaydının resmen hayatından bezmiş, hatta başına silah dayanıp zorla konuşturulmuş gibi bir hali vardı.. karşıma çıkan görevlinin de pek bir farkı yoktu.. bütün hevesim kaçtı, yönlendirdikleri numarayı aramaktan vazgeçtim..

bu arada sigorta şirketlerinin isminin genelde a harfiyle başlaması ilginç bir durum..
  • bundan sonra türkiye'de de zorunlu olacakmış. 1 günlük müze gezileri dahil, sigorta zorunluluğu varmış. seyahat şirketleri bunu yaptırmak zorunda sanırım ama uygulaması ne olur bilinmez.