şükela:  tümü | bugün
 • genelde teminatı 30000€(optimum) olan seyahatiniz boyunca sizi koruyan kollayan, tedavi masraflarınızı ödeyen, çok acil bir rahatsızlık durumunda(vefat dahil) memleketinize paşa paşa postalanmanızı sağlayan sigorta çeşididir. vize başvurularında ülkeler artık bir şart olarak koşmaktadır bu poliçeyi, almadan vize almayı pek düşünmeyin hele interrail'da.
 • bir aylık 45€'ya maloluyor, hatta zaman daraltılıp bir haftalık masrafı 15€'ya kadar düşebiliyor. şahsen şanssızlık eseri aylık 20€'luk fiyatı bir günle kaçırmışımdır. zamlandı taze.
  (bkz: aig sigorta)
  (bkz: odtu turizm)
 • iki alternetifi bulunan biraz fazla harcamayı göze aldıysanız bagajlarınızı bile sigortalayan, birçok sigorta şirketinin yaptığı fakat vize başvurularında her sigortayı her konsolosluğun kabul etmediği için havasını aldığı sigorta çeşididir.
 • fransız konsoloslugunun vize kapısının karsısında gözünüz arkada kalmadan hem ucuz hemde cok hızlı bi şekilde sabah cok erken saatlerde bile yaptırabileceğiniz sigorta çeşididir.
 • acibadem sigortada 8.50 euroya 8 günlük yaptirabildiginiz sigorta.
 • aig sigorta tarafından gün itibarıyla 15 güne kadar 10 € 1 aylık 18€ gibi makul ücretlerle yapılan sigortadır. almanya konsolosluğu için randevu hizmeti veren iks firmasının telefonda söylediklerine aldırmayın aig sigortanın üzerinde "yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası" yazan ve elle doldurulan poliçeleri alman, fransız, ingiliz, ve isveç konsolosluklarında kabul edilmektedir (diğerlerini bizzat denemedim ama teoride kabul ediliyor olması gerekiyor.)
 • schengen vizesi alabilmek için avrupa birliği ülkelerince şart koşulan sağlık sigortasıdır. şu an piyasada sağlık sigortası yapan tüm şirketler tarafından yapılmaktadır. ortalama fiyatı gidilecek ülke ve süreye göre değişmekle birlikte 10 -60 usd arası değişir.

  ancak bu poliçeyi alırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

  - bu poliçe bir sağlık sigortası değildir*. sadece ani ortaya çıkan halleri öder. yani safra kesesi taşı ameliyatınızı ödemeyecektir.

  - 70 yaş üzerindeki kişiler için hastalık sonucu oluşacak tedavileri ödemez. sadece kaza sonucu olan durumları öder.

  ilave para vermek istemezseniz ve mevcut bir sağlık sigortanız varsa, poliçenizin yurdışında geçerli olduğunu gösteren resmi ingilizce bir yazıyla da schengen vizesi almanız olasıdır*
 • turizm şirketleri tarafından, bir haftalık veya onbeş günlük turlara katılan, turistler adına yaptırılmaktadır. genellikle ölüm ve daimi sakatlık teminatı verilerek yapılan bu tür sigortalar bazen de ölüm ve daima sakatlık teminatlarına ek olarak tedavi masrafları teminatıyla yapılır.

  not: yurtdışı turlara giderken, poliçeyi kontrol etmek, ve mümkünse tedavi masrafları teminatını ekletmek gerekir
 • bundan sonra türkiye'de de zorunlu olacakmış. 1 günlük müze gezileri dahil, sigorta zorunluluğu varmış. seyahat şirketleri bunu yaptırmak zorunda sanırım ama uygulaması ne olur bilinmez.
 • ülkemizde ısrarla angarya olarak görünen, oysa, eğer dikkatli seçilirse olmazsa olmaz tanımının hakkını, üstelik de gayet uygun fiyata veren sigorta türü. yine de biz vize başvurusundan önce sigortayı yaptırıp vizeyi aldıktan sonra otuzbeş takla atarak o poliçeyi iptal ettirmeyi tercih ediyoruz.

  peki nedir seyahat sigortasında dikkat edilmesi gerekenler?

  - muafiyetli seyahat sigortası yaptıracağınıza hiç yaptırmayın daha iyi. onbeş euroluk muafiyetsiz poliçe varken gidip on euroya yüzelli euro muafiyetli poliçeyi yaptırma cinliğinden kaçının. beş euro kar edeceğim derken, her münferit olayda muafiyet tutarına kadar olan masrafları kendiniz karşılamak zorunda kalırsınız, yapmayın.

  - anadolu sigorta poliçelerinde, vize başvurusunda zorunlu tutulmayan ferdi kaza sigortası teminatı isteğe bağlıdır. bu teminatı maksimum tutar olan otuzbin eurodan bin euroya indirirseniz primler dörtte birine iner. korkmayın, konsoloslukların talep ettiği otuzbin euro teminat yalnızca sağlık sigortası için geçerlidir. bu değişimin getirdiği tek olumsuzluk, ölüm ya da kalıcı sakatlık halinde ödenecek tutarın bin euroyla sınırlanmasıdır.

  - sigorta yaptırdıktan sonra, "nasıl olsa sigortam var giderim istediğim eczaneden istediğim ilacı alırım, istediğim doktora muayene olurum, türkiye'ye dönünce de parasını alırım" demeyin, yüksek yerlerde tanıdığınız yoksa alamazsınız. poliçenin üzerinde kocaman bir telefon numarası yazar, sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda, ya da acil durumlarda en geç yirmidört saat içinde o numarayı arayın ki sigorta şirketiniz sağlık kuruluşuyla temasa geçsin, tedavinizi takip etsin, hiç bilmediğiniz bir şehirdeyseniz en uygun sağlık kuruluşuna gitmenizi sağlasın, gerekirse taksi ya da ambulans göndersin, sonrasında da masrafları doğrudan ilgili sağlık kuruluşuna ödesin, siz elinizi cebinize bile atmayın. ya da aramayın, poliçede belirtildiği şekilde tüm tedavi giderleriniz poliçe kapsamının dışında yer alsın.

  - sigortayı bir senelik de yaptırsanız, üç ayda bir ülkeye giriş çıkış yapmazsanız kapsam dışında kalırsınız, sağlık giderleriniz karşılanmaz.

  - önceden var olan* rahatsızlıklar kapsam dışındadır, asla ödenmez. sigorta şirketini mahkemeye vermekle tehdit etmek bir yana, aihm'ye gitseniz yine ödenmez, zaten mantığı yoktur böyle bir şeyin. yine de bu durumlarda sigorta şirketiniz tedavinizi en iyi şekilde yönlendirecektir, tabi ücretleri ödememek kaydıyla.