şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de kare bara sisteminin ilk uygulandığı tesisleri barındıran ilçe...bu tesisler dönemin sovyet teknolojisi ile yapılmış olup hala çalışmaktadır...ayrıca ankara-antalya güzergahı üzerinde en çok radara girilen yerlerden biridir...
 • sscb teknik ve mali yardımı ile yapilmis, türk sovyet ilişkilerini düzeltmiş, rusça küfür bilen bir çok metallurji mühendisi yetismesine yol açmış alüminyum tesisinin bulundugu ilcemiz.
 • eti holding'in lojmanları inanılmaz güzel..şimdilerde pek kimse ilgelenmediğinden bakımsız olsalarda bahçeleri güzelliğinden bir şey kaybetmemiş. bir de içeri de bir sera var, anlatmak imkansız..renkler.. yansıyan gölgeler..işini çok seven ve de çok iyi bilen bir adam vardı tek başına herşeye yetişen..harika çiçek sepetleri hazırlıyordu..seranın içinde eskiden keyfi alem bi müdürün arada kafasını dinlemek için geldiği birde masalı bölüm var * *
  seydisehirin dağlara bakan yollarında alabalık tesisleri ve sac kavurmaya yeni anlamlar yükleyen rakı-balık-keyif mekanları bolca var..
 • konyaya 92 km uzaklıkta şirin mi şirin bir beldemizdir seydişehir. horasanlı bir türk olan seyyid harun veli'nin ailesi ve kendisine uyan kırk kadar dervişi ile horasan'dan anadolu'ya göç etmesi ile torosların eteğinde* kurulmuş bir ilçedir*.

  terli bir coğrafya üzerine kuruludur. yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve hüzünlü geçer. alanya, antalya gibi tatil beldelerine yakınlığı ilçenin en büyük avantajlarından biridir. selçuk üniversitesine bağlı yüksek okullar arasında en büyüğüne sahiptir (seydisehir meslek yüksek okulu). eti holding aliminyum işletmesinin lojmanları vardır gezilip görülesi. 70 li yıllarda ruslar tarafından yapılan bu lojmanlar türkiyenin sayılı güzellikteki lojmanlarından biridir. içerisinde basketbol sahaları, tenis kortları, yüzme havuzları hatta mini golf sahası bile mevcuttur. her ne kadar rus yapımı olsa bile buram buram seattle kokan amerikanvari müstakil evler vardır bu yapının içerisinde. her an bir barbekü partisine rastlayabilirim hissiyatına kapılabilir insan. dağ manzaralı bir ev, küçük bir bahçe emeklilik huzuru şeklinde tadlara yelken açmak isteyen zihniyet için yerleşilebilecek beldelerden biridir.

  bir de son olarak güneş batmaya yakın torosları izlemek ayrı bir keyif teşkil eder. güneş torosların ardından batarken türlü ışık oyunlarına şahit olabilir insan..
 • kisaca seydicity denir konya'da
 • kar yagarken gok gurlemesi duyulabilecek ve simsek çakmaları esnasında ilginç enstantaneler oluşan nadir cografyalardan biridir. buna sebep olarak akdeniz ve karasal iklim arasında gecis bölgesinde olusu söylenir. karayoluyla konya'ya cok yakın oldugu halde cografi açıdan antalya ve alanya'ya da yakındır ancak bu yakınlık orta toroslar aracılıgıyla duvar arkası seklinde kalmıştır.
  aynı zamanda yalnızlık bir ilçedir der met üst.
 • yuksekokul ogrencilerine pek iyi gozle bakilmayan, disarida icmek icin sadece bir alternatifinizin oldugu bakimsiz yer.
 • ayni zamanda turkiye'nin en zengin boksit yataklarinin bulundugu cografi alan.
 • soğuk ve pek kasvetli bir ilçe.
  güzel dağ manzarası yanında sokakta bağırarak gezen biri genç biri yaşlı belki de baba-oğul iki adet meczubu mevcut. ama korkutmuyorlar. üşüyorlar.
 • torosların eteklerinde kafa çekme, (şimdilerde çoğu kurumuş da olsa) pınarlardan buz gibi su içme, mevsimi geldiğinde böğürtlen ziyafeti, yağ balığı, peynirli - ıspanaklı börek, hem nostalji, hem muhabbet olanağı sağlayan memleketim.. kendisinde çok bir numara yoktur da içinde sevdiğiniz insanlar olduktan sonra cennetten bir köşe gibidir.. kışın çevre dağlar inanılmaz büyüleyici olur.. hatta "öyle bi büyüleyici olmak ki caradhras'ın afallaması" diyeyim ben size.. yerini bilenler için de balkon tabir edilen manzarası güzel, muhabbeti güzel bir olay vardır.. açık hava, drive-in, bagaj bar olayına müsaade eden.. tanıdıklarınızın bağı falan da varsa oraya hiç girmeyeyim..