şükela:  tümü | bugün
 • tarikat baskani.
  bir donem sahteleri meshurdu.
  cesitli yalanlarla insanlari kandirip paralarina el koyan sahtekar topluluk.
 • insanların bir lafına öldüğü, bir lafına kardeş olduğu yaratıklar. peygamber-light.
 • arap ülkelerinde kabile ya da aşiret başkanı.
 • geçmi$te müritlerine esrar vererek, onları kendi istekleri doğrultusunda kullanmı$ ki$iler.
  (bkz: ottur gunahi yoktur)*
 • oncelikle asagıdaki linkten bir ornegini inceleyiniz efenm.

  http://www.youtube.com/…n8trdm&mode=related&search=

  simdi;
  bu video cok keskin bir ornek. bugün tarikat liderleri, şeyhler kesinlikle müslüman değildirler. cünkü bir insan hem müslüman olup da hem boylesine bir yalan soyleyemez bu mümkün değil. adam resmen peygamberle konustugunu ve ondan icazet aldıgını soyluyor. bu acık secik bir yalan. bu yalanla insanları kandırıp mallarını alıyorlar. rüyamda gordum kızını benimle evlendireceksin diyerek bir gecelik nikah kıyıyorlar. kızlarını boylece şeyhe sunan babalar bundan gurur duyuyorlar. koyleri gezip insanlara mallarını vereceksin seyhimiz seni ruyasında görmüş, peygamber oyle emretmiş diye yalan soyleyip neyi var neyi yoksa alıyorlar. yaslı yaslı insanları kurs, dergah insaatlarında çalıstırıyorlar. hep yalan soyleyerek.

  simdi boyle bir yalanı soyleyen insan eger müslümansa hele hele hocaysa birazcık sonsuza kadar cehennemde yanacagını cok iyi bilir. o halde bu adamlar ve bunların cevrelerindekiler kesinlikle müslüman değillerdir.

  seyhler sahtekardır bunu biliyoruz, ancak ilgili videonun altındaki yorumlardan da anlasılacagı üzere, bunlara inanan o kadar cok insan var ki. hatta bugün anadoluda ben müslümanım deyip de gezenler muhakkak kendilerini bir seyhe baglanmak zorunda hissediyorlar.

  seyhlerin kendilerini obur dünyada kurtaracagına inanıyorlar. herkes seyhinin allah'tan torpilli oldugunu sanıyor. seyhlerinin eteği altında sırat koprusunu geçerek direk cennete gideceklerini sanıyorlar. sırf bu yüzden bir kere seyhlerine gorunebilmek için turlar düzenleyip seyhlerini ziyarete gidiyorlar. dolustukları bir camide seyhleri kürsüye cıkıp soyle bir kafasını kaldırıp, bakınıyor. sonra asagı iniyor. boylece camideki herkesi gorup tanıyor ve obur dünyada kurtaracagını soyluyor.

  ahmaklıgın boylesi. gerizekalı insanlar topluluğu.

  buradaki en büyük yanılgı, insanların birer kurtarıcı beklemelerinden kaynaklanıyor. tarikat unsuru ise bir gelenek. islamiyetten once cok once cok tanrılı roma dinlerinden, budizmden, şamanizmden, mecusilikten, yahudilikten ve hristiyanlıktan gelen çok eski artık cok karmasıklasmıs kemiklesmiş bir gelenek.

  tanım : şeyh budur.
 • çukurovada sahip olduğu tarlaya, zarar verdiği için traktör sokmayan ve tarlanın her türlü işini müritlerine elleriyle yaptıran bir tanesini duymuştum zamanında. sevaba girme yarışındaki müritler bir kamyon dolusu boku elleriyle tarlaya boşaltmış ve allah yolunda bok taşıyarak huzur bulmuşlar. şeyh, traktör vs. girmeyen tarlasından yüksek verim aldığı zaman insanlar bu durumun, şeyhin mübarek kişiliğinin kanıtı olduğunu düşünmüşlerdir heralde.
 • sahte olduğunun nasıl anlaşıldığını anlamadığım meslek dalı. gerçek şeyhler ne yapıyor ki sahte şeyhler yapmıyor? bana sorarsanız hepsi inanma güdüsünü istismar ediyor. hatta bana sorarsanız bağış toplayan camiler de aynı şeyi yapıyor. sahte şeyh deyince dinen politically correct olunuyor herhalde ki "sahte şeyh" diye bir şey tutturmuş gidiyoruz.

  ha bir de olmak istediğim şey. divanda oturarak para kazanma yöntemi. "ben allah'ı tanıyorum" diyerek allah olma hali.
 • sanıldığı gibi devlet başkanı veya aşiret başkanı gibi kavramlarla uzaktan yakından alakası yoktur. ne hikmetse iktidarda muhafazakar görüşlü partilerin olduğu dönemlerde ülkemizde sahte şeyhler tü-rü saçmalıkların önemli haber programlarında laik düzenin sarsılacağının bir göstergesi olarak ısıtılıp ısıtılıp piyasaya sürülür. belirli kesimler tarafından piyasaya sürülen bu görüntülerin hedeflerini tam 12den vurduğu sözlük yazılarından anlaşılıyor.
  işin aslına gelirsek şeyhlik, belirli bir dini ilme ulaşmış insanlara yakıştırılan daha doğrusu verilen sıfattır. osmanlı devletinde de var olan mederese eğitimini bitirip medrese eğitimininde tabiri caizse doktorasını yaptıktan sonra ilmi bilgisine güven duyulan, derecesi daha büyük bir şeyhten icazet alınarak şeyh olunur.
 • onuncu nesil çaylak.
hesabın var mı? giriş yap