şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sadece istanbul'a 1 milyar dolar yatırım yapacağı söylenen dubai veliaht prensi. toplam yatırım fiyatı 5milyar dolara kadar yükseleceği bekleniyormuş.
  istanbul'a yapacağı yatırımı/projeyi dubai international properties aracılığıyla gerçekleştirecek. bunun yanı sıra dubai holding'e bağlı emaar şirketiyle de telsim ve izmir limanı ihalesine girecek olan prens.

  dubai holding bünyesinde 20 şirket bulunuyor ve en büyük projeleri dubailand projesi. 2010 yılında 15milyon turist çekecek bu proje sayesinde deli zenginler grubuna katılması mümkün bu beyefendinin.
  ayrıca dubai'de 800 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olacak burj dubai kompleksini de bu prens hazretlerinin şirketlerinden biri inşa ediyor.
 • efendim önce doğru bilgi doğru analiz diyerek başlayayım. bahsedilen boğaziçi kuleleri projesi bir projeden çok mimari çizimden ibaret olan ve dubai şeyhi ile hiç bir alakası olmayan bir olaydır. dolayısıyla 200 katlı 3 tane kule tamamen uydurma. bu haber nasıl çıktı, medyada nasıl yayıldı ayrı bir konu. gazeteye yansıyan söz konusu çizimler ise, emporis.com web sitesine senin benim gibi bir adam tarafından tamamen öylesine koyulmuş çizimler. gazeteler bu çizimleri aldılar, hiç doğrulamadan haber yaptılar. bu ayrı bir rezalet.

  burada üstünde durulması gereken, mimarlar odasının tepkisi. türk medyasının bu rezaleti mimarlar odasının da foyasını medyaya çıkardı. şimdi mantıken haberi okuyan herkes, bu adamların projeyi önüne alıp incelediğini, ona göre karar verip. "yok olmaz bu proje" dediğini düşünüyor. hayır ! çünkü böyle bir proje yok ! olmadığı için de kimse inceleyemez. yani mimarlar odasının bu tip olaylara karşı yaklaşım ciddiyeti bu.

  gazeteci - efendim dubai şeyhi levent'e gökd...

  mimarlar odası başkanı (lafı keser) - mümkün değil olmaz. kanalizasyon patlar. beşiktaş'a gölgesi düşer, hava soğur orada. onun yerine 5 katlı 1000 tane bina yapılsın. mümkün değil, çok kötü.
 • pek de ince ruhlu, alıngan bir şeyhmiş, canım: http://www.milliyet.com.tr/…10/13/son/soneko09.html

  bak, üzüldüm şimdi.
 • (bkz: amin)
 • avusturya tvsinde viyana balosuna olan hayranligini izlemis oldugum adam. seyh viyana'dan ve operadan, balosundan cok etkilenir, hatta 2005 senesinde balo gecesinde, damizlik valsci secer gibi, su cifti getirin, sunlari da kendi gecemde istiyorum diye bayanlar, baylari isaretler. ardindan hepsine "gelin dubai'de bir hafta kalin, masraflar benden, en iyi sekilde agirlayacagim, hatta baloda dans icin bilmem kac bin euro verecegim" der, cogu cift teklifi kabul eder.

  bir kac ay sonra hazirliklar baslar, bir otelin icinde dev bir salon balo binasina benzer sekilde düzenlenir, avrupa'dan ve amerika'dan diplomatlar, is adamlari, mankenler davet edilir. bir ilktir, dubai'de artik bizim de bir balomuz var, hem de viyana destekli diye yaygara kopartilir. yamulmuyorsam avusturya'dan yine ayni orkestra getirttirilir, bes-alti saatlik atraksiyon icin toplamda otuz küsür milyon dolar harcanilir . sahane gece baslar, yemekler servis edilir ardindan vals baslar, gözler seyhi arar. bir saat beklenilir, seyhin elemani gelir arada gece 23.00 da kesin gelecek konusma yapacak der, bir saat daha beklenilir, üzerine iki saat daha beklenilir, seyh gelmez, gece biter, millette bes karis surat! (eleman hasta, mesgul filan da degilmis, yatlarinin birinde yayiyormus, keyfi istememis o gece oraya buyurmak). simdi o koko$ salon avrupalilarini ve diger wasplari tabiri caizse parayla köpek eden adama helal olsun mu denilir, yoksa esege altin semer de vursan esek yine esektir sözümü hatirlatilir?
 • hakkında çıkan arazi için taahhüt ettiği parayı ödemedi iddialarına karşılılık olarak bugünkü hürriyet gazetesi'ne tam sayfa ilan vermiş kişidir. "bir arap şeyhi nasıl ilan verir?" başlığı altında iletişim fakültülerinde case olarak okutulmalıdır bu ilan. arap şeyhi standartlarına göre ele alınmalı ve kristal elmanın altın kaplamalı olanıyla ödüllendirilmelidir.

  "kültür ve bilgi gelişimine katkı için 10 milyar dolar (başlık)

  ekselansları şeyh mohammed bin raşhid al maktoum, bölgedeki insan kaynaklarını geliştirmek amacıyla 10 milyar dolar tutarında bir bağışla yeni bir vakfın kurulacağını açıkladı. bilgi ve üretim erişimini kolaylaştıracak olan vakıf, geleceğin liderlerine eşit olanaklar sağlayarak bir bilgi toplumu oluşturmayı hedefliyor. (body copy)

  mohammed bin raşhid al maktoum vakfı

  not: oluşturmayı sözcüğünden sonra çift espas hatası var, arap şeyhi ajans konusunda cömert davranmamış sanırım.
 • kadir topbas in " araziyi satip ulkeyi o parayla bayindir yapacaktik" dedigi paranin sahibi. tey tey tey....
 • ismi gokdelenler, iptal edilen ihaleler tam sayfa verilen ilanlar ve harnacagi soylenen milyarlardolarla anilan seyh kisisi. evet bunlarin hepsi kulaga cok guzel geliyor ama eski bir atasozunun kulagimda cinlamasina engel olamiyor maalesef (bkz: ayinesi istir kisinin lafa bakilmaz)
 • yine turk basininin bir sacmalik yapip vakfa yaptigi bagisi yanlislikla 10 milyon dolar yerine 10 milyar dolar seklinde haber yaptigini dusundugum seyhti, ancak ogrendikki hakkaten 10 milyar dolar yatirmis, para var adamda demekki.