şükela:  tümü | bugün
 • halkların demokratik partisi'nin beyanı.

  "şeyh said ve 47 arkadaşını saygıyla anıyoruz: mezar yerleri açıklanmalıdır!

  şeyh said ve 47 mücadele arkadaşının istiklal mahkemesi tarafından 29 haziran 1925’te diyarbakır dağkapı meydanı’nda idam edilmelerinin üzerinden 95 yıl geçti. katledilişlerinin yıldönümünde şeyh said ve 47 yoldaşını saygıyla anıyoruz.

  şeyh said ve arkadaşları idam edildikleri günden bu yana resmi tarih kitaplarında ve siyasi söylemlerde topluma olduğundan çok farklı anlatılmakta, kürt halkı için giriştikleri hak ve adalet mücadelesi adeta şeriat talebiyle başlatılan isyan olarak lanse edilmektedir.

  1923 yılında cumhuriyetin ilanı ile yapılan yasal düzenlemeler, devlet politikaları katı merkeziyetçi bir anlayışın ürünü olarak ortaya çıkmaya başladı. türkiye cumhuriyeti siyasi tarihinde en büyük kırılma noktası bu politika değişiklikleri ile gerçekleşti. bu toprakların çok kültürlü çok renkli mirasının reddi temelinde ortaya konan politikalar etnik kimliğe dayalı bir ulus tahayyülünün merkeze alınması çerçevesinde üretildi. söz konusu politikalar derinleştikçe, türkiye'de devlet ve toplum arasındaki sürdürülebilir yönetim ilişkisi de derin yaralar almaya başladı. bu yaraları açıkça konuşmadan, şeyh said hareketine giden bu süreçle ve şeyh said’in idamı ile yüzleşmek mümkün olmayacaktır.

  bu hareket sonrası türkiye cumhuriyeti'nin ilk ohal yasaları yürürlüğe konarak özgürlüklerin önü kesildi, eşitsizlik ve adaletsizlik beslenerek bugüne gelen yollar döşendi. kürt halkına karşı şark ıslahat planı gibi bugün akp-mhp’nin de büyük bir iştahla sahiplenip yürüttüğü inkar, asimilasyon, imha politikaları devreye konuldu.

  şeyh said ve arkadaşlarının katledilmelerinin ardındaki gerçeğin açığa çıkarılması türkiye tarihi açısından ciddi bir yüzleşmenin de gerçekleşmesini de beraberinde getirecektir.

  bu nedenle şeyh said ve arkadaşlarının idam edilmeleri sürecinde yaşananların çarpıtılmasında ve katliamda rolü bulunan sorumlular açığa çıkartılmalı, o dönemle yüzleşilmeli; şeyh said ve 47 mücadele arkadaşının mezar yerleri ailelerine ve kamuoyuna açıklanmalı, tüm hakları iade edilmelidir."

  tülay hatimoğulları
  halklar ve inançlar komisyonundan sorumlu eş genel başkan yardımcısı

  link
 • chp ve iyi parti'nin ittifak yaptığı partinin açıklamasıdır.

  aha hemen gelmişler ittifak yok diye :)) gerçeği siz de biliyorsunuz yahu başkanlarınız aracı milletvekilleriniz bas bas açıklama yapıyor.

  oslo'cu ve habur'cular dayanamamış onlarda gelmiş :))

  son 5 senedir pkk/pyd/hdp ile yapılanlar ortada iken kendilerini aklamak için oslo/habur/megri megri üçlemesine girmişler.

  bunları söylemek için ya aptalsınız ya trollsünüz ya da fetöcüsünüz; seçin beğenin :)
 • (bkz: şeyh said)

  ingilizlerin maşası şeyh said. bu isyan sırasında aynı anda musulda da isyan çıkmasından dolayı musulu kaybetmek zorunda kaldık.

  iç kale sağlam değilse dış politikada da başarılı olma şansınız yoktur.

  nefretle anıyoruz.

  edit: bazı kendini bilmezler hala chp der. ama bilmezler ki şeyh said için akp anma töreni gerçekleştirir, çok büyük insandır güzellemesi yapar. sizin de zamanınız geçecek az kaldı.
 • chp ve iyi parti'nin ittifak yapmadığı, bonus olarak malum partinin sınırda acılı lahmacun ısmarladığı, terör destekçisi bir partinin yaptığı açıklamadır.

  edit:
  teröristleri otobüsler üzerinde karşılayarak bol acılı lahmacun ısmarlayanları şuradan görebilirsiniz!

  utanmadan bu teröristler için fatiha isteyenleri ise tam olarak buradan görebilirsiniz!
 • akparti'nin megri megri diye beraber şarkı söyleyip, dağdan inenleri çiçeklerle karşıladığı parti'nin saçma sapan söylemi. ingiliz ajanlarıni anacaksak eğer bir sürü var dünya üzerinde onları da unutmayalım.
 • yoldaş derken hiyanet yoldaşları tabii ki.
  memleketin musul ve kerkük'ü alamamasının önemli sebeplerinden biridir bu hain.

  hdp halt etmiş.
 • sonra hdp'nin demokratik yürüyüşü falan filan.iyi ki asılmış.bugünü sevinçle kutlamak lazım aslında.
 • geçmişten günümüze terörle bağını koparamadığını gördüğümüz bir parti beyanı.
 • iyi partinin ittifak yapmadığı ve katılmadığı açıklamalardır. algınızı öptürmeyin sayın troller.

  ateşleri bol olsun.
 • (bkz: hassiktir bok)