şükela:  tümü | bugün
 • e ama ben bu isimde ince belli bir erkek tanıyorum. (bkz: daglara taslara smiley koysam). (bkz: unisex isimler).
 • asli yunanlilarin bir tanrisidir.tanrinin erkek cocuguna da bu isim verilmis.kitaplarda 'seyyan' diye gecer.ancak fazla bilgi yoktur.
 • adananın merkez ilçesi
 • türkiyenin en büyük nehirlerinden biridir. ceyhan ırmağıyla birlikte adananın ve çukurovanın en önemli nehridir. adananın merkez ilçesinde yer alır ve ilçeye de adını vermiştir. istanbul boğazı gibi şehri ikiye böler. nehrin bir yakası seyhan ilçesidir karşı yakası yüreğir olarak adlandırılır. üzerinde seyhan barajı yer alır ve seyhan yapay gölü oluşturulmuştur. çukurova üniversitesi nehrin en geniş olduğu havzada bir tepe üzerine kurulmuş ve adananın en güzel manzaralarından birine sahip bölgededir. adanalıların nehre verdiği önemden olsa gerek pekçok yer seyhan adını almıştır. seyhan oteli, seyhan eğlence merkezi, seyhan düğün salonu... ayrıca nehrin üzerinde roma'dan kalma ve adana'da üzerine binbir efsane anlatılan taşköprü yer alır. son yıllarda taşköprü, demirköprü, atatürk köprüsü gibi geçitlere istanbul boğaz köprüsünün maketleri tarzında iki köprü daha kurulmuş ve yeterince soytarıya çevrildiğine inanılmamış olacak ki bir de köprülere pavyon ışıklandırması yapılmıştır.
  adana şehirinin adının bizans tekfurlarından adanusa, oğulları ceyhun ve seyhunun adlarının da ceyhan ve seyhan nehirlerine verildiği söylenir. ancak ortaasyada bulunan seyhun ve ceyhun nehirleri için bu efsane daha geçerlidir
 • adananın tam ortasından geçen, çukurovanın sulanmasında ve elektrik üretiminde önemli bir yeri olan türkiyenin en büyük nehirlerinden biri. tüm civara adını vermiştir. seyhan oteli, seyhan barajı, seyhan kebabı, seyhan ilçesi, seyhan lisesi gibi. çukurova üniversitesi nehre en hakim tepenin üzerinde muhteşem bir manzaraya nazır kurulmuştur. nehrin üzerinde iki tane ada bulunmaktadır ki birisine sonradan doldurulan yapay bir yol sayesinde arabayla gidilebilmektedir. ama o hala adadır, adanalıların gözünde*. hiç taşmaz, kudurmaz, sele yol açmaz. gayet efendi bir nehirdir, severiz.
 • kardesi ceyhan nehri vardir
 • adana ilinin eski adı. eskiden adana'da da hatay - antakya ya da sakarya -adapazarı ilişkisi varmış, yani ilin adı seyhan, merkez ilçesinin adı ise adana'ymış. sonra her ikisi de adana yapılmış, en sonunda da adana büyükşehir belediyesi'ne dönüştürülüp kent merkezi ilçelere ayrılınca seyhan da merkezdeki ilçelerden birinin adı olmuş.
 • adananın merkez ilçesi.
  adını mitolojideki seyhustan almıştır. seyhusun babası adanus, ismini adanaya, kardeşi ceyhusta komşu ilçe ceyhana vermiştir.
  aynı benzerlik orta asyadaki seyhun ve ceyhun nehirlerinde de görülür.
 • merkez ilce iken, 05.06.1986 tarihinde ayrı bir ilce haline getirilen, nufus itibariyle adana'nin en buyuk ilcesi olan yerlesim yeridir. bulundugu yore, pekcok uygarliklara sahne olmustur. ilk yerlesim grupları hititler' e kadar dayanmaktadir.
 • guzel bir kiz ismi.