şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adanada 1956 yılında hizmete girmiş, seyhan nehrinin sebep olabileceği su taşkınlarından korunmak amaçlı inşaa edilmiş barajdır. ayrıca istanbul offshore kulübü tarafından organize edilen uluslararası türkiye offshore şampiyonasına 3-4 haziran 2006 tarihlerinde ev sahipliği yapmıştır. (bkz: seyhan baraj gölü)
  • elektrik üretmek ve çukurova'da sağlanacak sulama ile pamuk üretimini arttırmak, bu barajın inşaasında güdülen iki önemli amaçtır. dünya bankasından alınan 25 milyon $ lık kredi ile yapılmıştır, bu kredinin hikayesi için (bkz: #12592794). inşaat fiilen 1953 yılında başlamış, 8 nisan 1956'da tamamlanmıştır.

    bu baraj ile ilgili bana göre en ilgi çekici nokta şudur: 1951 yılında dünya bankasından talep edilen kredi eksik de olsa alındığında, yapılacak seyhan barajının projesinden inşaatının yürütülmesine, temelinden ihalelerinin yapılmasına kadar tüm sorumluluğu dsi'nin genç bir proje mühendisine verildi. peki kimdi o genç mühendis? kimsenin tanımadığı o mühendis, yıllarca politika sahnesinde kalacak olan süleyman demirel den başkası değildi. seyhan barajı projesi süleyman demirel'in adnan menderes ve demokrat parti iktidarı ile ilişkisinin başladığı noktadır. 1953 yılında seyhan barajının temelini atan süleyman demirel, aynı zamanda kendisini başbakanlığa ve daha sonra cumhurbaşkanlığına kadar götürecek olan siyasi hayatının da temellerini atmıştır o gün.
  • yapımına harcanan para kadar meblağı devletimiz her gün ama her gün faiz olarak ödemektedir
  • yapımı esnasında hükümeti yıpratmak için şöyle bir iddia ortaya atılmıştır: köstebekler araziyi delik deşik edecek ve sızan sular bentleri yıkacaktır.
    (bkz: kehanet)
  • o dönem devlet su işlerinde genç bir proje mühendisi olan süleyman demirel öncülüğünde yapılmıştır