• anadolu yakasındaki en iyi ve en ilgili kadın doğum doktorlarından biri. son zamanlarda sıkça duyduğumuz doktor rezaletlerinden sonra iyi doktorların bilinmesinde, tavsiye edilmesinde fayda var.. her seferinde üşenmeden sanki karşısında tıp öğrencisi varmışcasına güzel güzel anlayabileceğimiz dilde aydınlatıyor bizi. uzun yıllardır özel göztepe hastanesinde çalışıyor ama benim şansıma medicalpark göztepe'ye geçiyor jönümüz..ne gerek vardı halbuki yürüyerek gidiyordum hasteneye.
  • kendileri tarafından #116515914 numaralı entry'ye ilişkin gönderilen cevap metni aşağıdadır:

sayın ekşi sözlük okuyucuları,

ben op. dr. seyhan özcan. uzun yıllardır kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak görevimi icra etmekteyim. işimi layığıyla yapmak, her zaman diliminde pandemi süreci dahil olmak üzere çalışmaya var gücümle devam etmek, kadın hastalarımın hem en zor hem de en güzel günlerinde tüm bilgim ve tecrübemle destek olmak tüm iş hayatım boyunca emelim ve amacım olmuştur.

bu nedenle tüm hastalarımın geri dönüşlerine fazlasıyla değer verir, elimden geldiğince tüm yorumları okumaya ve kendimi geliştirmeye çalışırım. yine böyle bir zamanda #116515914 numaralı entryi okumuş ve derinden üzülmüş bulunuyorum. hakkımda yöneltilen böylesine yanlış bir söyleme karşı; hastamın özel bilgilerini saklı tutarak, ismini açıklamaksızın yalnız kendisinin girmiş olduğu entryde yazan bilgiler ışığında açıklama yapma gereği duydum.

#116515914 numaralı entryi yazan hastamı, her hastamı hatırladığım gib,i hatırlamaktayım, hepsine karşı aynı dikkat ve özeni gösterdiğimden; hastalarımı -ne kadar çok olursa olsun- unutmam mümkün değildir. “shapes” mahlaslı hastam, bir işlem için tarafıma başvurdu. kendisini detaylıca bilgilendirip, yapması gerekenleri, kullanması gereken ilaçları bir bir anlattıktan sonra ertesi gün saat 8.30’da işlemleri gerçekleştirmek için bekleyeceğimi belirterek, en ufak sorun yaşamaksızın uğurladım. fakat aynı gün gecesi; saat 22:00’den itibaren, hastam tarafından benim daha önce söylediğim şeyler tekrar edilerek mesajlar atılmış, tahmin edersiniz ki, sabah 8.30’da bir operasyon gerçekleştirecek bir hekim olarak uyumak üzere olduğumdan cevap veremedim. kaldı ki çok önemli bir sorun olsa; beni arayabileceğini, hastaneye ulaşabileceğini veya aksi bir durumda nöbetçi hekimimize ve acile ulaşabileceği bilinmektedir. fakat hastam tarafından daha çok muhabbet eder bir şekilde atılmış mesajlara cevap vermek; yükümlülüğüm dahilinde değildir. her halükarda tüm hastalarım acil durumlarda bana ulaşabileceğini bilmektedir; şikayeti gerçekleştiren hastam da daha önce birkaç kez hastam olmuş, bu gibi durumların bilincindedir.

söz konusu yorum ise; gerçek dışı iddialarla, mesai saatleri dışında önemsiz bir nedenle tarafıma ulaşılamaması hususu gerçek dışı bir yorumla öne sürülerek; kariyerim, itibarım ve şahsım rencide edilmiş ve zedelenmiştir. hiçbir kişi, çalışma saatleri dışında -nöbeti olmadığı sürece- çalışmaya zorlanamaz. kaldı ki, hastalarıma gösterdiğim özen sebebiyle, mesai saati içinde olsun olmasın tüm danışanlarımla ilgilenmekteyim. öyle olmasa idi, pandemi döneminde kendimi ve ailemi koruma amacıyla çalışmaya ara verirdim, fakat benim için bana ihtiyacı olan insanlara yardım etmek her daim daha önemli olduğundan çalışmama aynı şekilde devam ettim. bir diğer yanda, hastanelerde yer alan “acil” servisleri bu gibi durumlar için mevcuttur. gerçek bir sorunla karşılaşan kişi; nöbetçi doktora veyahut acile başvurabilmektedir. bu noktada söz konusu yorumcunun kötü niyetten başkaca bir amaçla hareket etmediği ortaya konmaktadır.

hal böyle iken, gerçek dışı bir yorum ile, sorumluluğum olmayan bir husus ile suçlanmam, aşağılanmam ve kariyerinin tehlikeye atılması, itibarımın zedelenmesi; beni derinden üzmüş, bu açıklamayı yapmam hasıl olmuştur. söz konusu olay sağlık çalışanına uygulanan şiddetin bir türü olan psikolojik şiddettir. hele ki pandemi sürecinde böyle bir şiddete maruz kalmak, kabul edilebilir bir durum değildir. yorumu yapan kişi başta olmak üzere hepinizden bir ricam olacak; sağlık çalışanlarının tek gayesi sizin sağlığınızdır, bizlerin hata yapmak gibi bir lüksü bulunmamaktadır bu nedenle bizler için her şeyden önce sizler gelirsiniz, yaptığımız en ufak işlemin bile sizler için ne kadar önemli olduğunun farkındayız bu nedenle; hepimiz kendimizi işimize adayan insanlarız; gelin hep birlikte sağlık çalışanlarına şiddetin her türlüsüne –psikolojik şiddet dahil- dur diyelim.

hepinize sağlıklı günler dilerim.”

saygılarımızla,
  • ön edit: kendisi aşağıda ekşisözlük aracılığı ile cevap hakkını kullanmış ve gece mesaj attığımı, sohbet eder tarzda yazdığımı söylemiş 2021 kasım sonu aralık başında gerçekleşen olayın whatsup ekran görüntüsünü aşağıya ekliyorum. benim için gerçekten önemli ve hayal kırıklığı yaşadığım bir durum olduğu için saklamıştım. ha bir de o zaman çalıştığı hastaneye de kendisini şikayet etmiştim. bir de doktorların uğradığı şiddeti kullanarak kendisine de aynı şeyin yapıldığını ima etmiş. yalan beyan ve üstelik iftira etmiş. kendisini varsa vicdanına havale ediyorum. olayın üzerini kapamayacağım ve unutmayacağım. mesaj attığım saat de aşağıdaki görselde bellidir.

görsel

kendisine geçmişte çalıştığı hastenede muayene olmuştum. çok da memnun kalmıştım.

daha sonra başka bir özel hasteneye geçti ve oraya da gittim. bir operasyon geçirecektim ve bana öncesinde ilaç verilecekti.

eve gittim ama aklıma yarın 8.30 daki yapılacak operasyonda kullanılacak ilaç için sorular takıldı.

kendisinin cep telefonu olduğu için aklıma takılan soruları sordum. akşamüstü 16.00 gibi yazdım. saat 22.00 oldu okumasına rağmen hiç cevap vermedi tekrar yazdım utana sıkıla... gene cevap yok. o gece sabaha kadar birkaç kez uyanıp, bir umut doktor cevap atmış mıdır diye baktım istemsiz uyanarak... tabii cevap yoktu.

kafama takıldı çünkü önemliydi yarın sabah 8.30 da doktor gelmeden asistanları bana ilacı verecekti. dolayısıyla ulaşmam gerekiyordu. bu ilgisizliği yüzünden büyük hayal kırıklığına uğradım. üstelik üzüldüm mesajda da endişelerimden, korkularımdan bahsettim ve tabii ki bunlarla ilgilenmeyen bir doktora işinde başarılı da olsa, sağlığımı emanet etmek istemedim ve başka doktor arayışına girdim. bu beni iyice strese soktu. ertesi gün sabah doktorda randevum vardı iptal de etmedim gitmedim de...

mesajlara cevap vermek zorunda değildir muhakkak. ancak, bir hastanın endişesini kaale almamanın, sorularını yanıtsız bırakmanın etik olduğunu da düşünmüyorum.

kendisine muayene olup, ertesi sabah operasyonda görüşmek üzere diyerek çıkıyorum. evde kafama takılan soruları yazıyorum doktora ama tınnn.

sizin için bu konu önemsiz ise doktoru tercih edebilirsiniz. ancak, önemliyse boşuna üzmeyin kendinizi. başka doktorlar bulun.
hesabın var mı? giriş yap