şükela:  tümü | bugün
 • 1930'lu yıllarda ankara'nın haymana ve bala ilçelerine göç etmiş kürt aşireti. sonraları yenidoğan, hıdırlıktepe gibi semtlere yerleşmişlerdir.
 • aşiretler üzerine en güvenilir kaynaklardan olarak kabul edilen cevdet türkay’ın “başbakanlık arşivi belgelerine göre osmanlı imparatorluğunda oymak aşiret ve cemaatlar” kitabında “şeyh bizinli – şeyhbizünlü-şeyhbozanlı-şeyhbuzunlu-şeyhbuzunî” cemaati hakkında bilgi şöyle: “bu cemaat imam-ı muhammed el bâkır ve zeyn-el âbidin ve şeyh selâhaddin sülâlesinden olup ankara sancağında iskân ettirilmiştir. konar-göçer ekrad taifesindendir. demektedir.
  yavuz sultan selim ile şah ismail arasında başlayan kavgalar bir sünnî – şiî çatışması şeklinde sürerken, karşılıklı olarak kendi topraklarında bulunan karşıt yandaşlara büyük baskılar uyguladılar. iran’da tebriz ve civarı sünnî olduğundan buradaki sünniler ya katledildiler ya da zorla sürüldüler. bu çevredeki sünnî halk ve aşiretler de anadolu’ya sığındılar. şeyhbizinliler de iran’dan anadolu’ya sığınan sünnî aşiretlerdendi. arşivlerdeki kayıtlarda “ekrat” olarak geçtiğine göre, şeyhbizinliler kürtleşmiş aşiretlerindendir. fakat kürtten ziyade iranî sünni bir aşiret olması ve kendilerini osmanlı yanında kabul ederek, anadolu’nun çeşitli bölgelerinde kimliklerini kaybetmeden ve de diğer kürt(ekrat) aşiretlere karışmamış olması mühimdir.
  sosyolojide bir “etkin kültür” kavramı vardır. meselâ; urfa ile siverek arasında pek çok(52 tane) kürtleşmiş karakeçili köyü bulunmaktadır. ayni şekilde büyük şehirlere yerleşen pek çok kürt ailenin çocukları zaman içinde kürtçeyi unutmaktadır. 1960-1970 arasında almanya’ya gidenlerin çocukları orada doğduysalar türkçe bilmemektedirler.
  bu sebeple şeyhbizinlilerin, kürtleşmiş bir irani aşiret mi yoksa iran’da yaşamakta olan, osmanlı’ya sığınan bir kürt aşireti mi olduğu hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz. bu konuda en güzel söz: “insan kendini kim olarak ve hangi kimlikte hissediyorsa odur.”
  osmanlı devlet arşivlerinde şeybizinlilerle ilgili mevcut birkaç belge onların zaman zaman türkânlı, cihanbeyli aşiretleriyle konup göçerken ekili tarlalara ve yerleşim yerlerinde ziyan yaptıkları ile ilgili olduğundan burada zikretmiyorum.
 • (bkz: şıhbızın)
 • çocukluğumda ara sıra kulak misafiri olduğum, karşı tarafla dalga geçme/azarlama maksatlı söylenilen sözcük.