şükela:  tümü | bugün
 • ismail kara'nin ayni isimli kitabi. kitabin arka kapagindan...

  ii. abdülhamit döneminde şeyhulislamlık'ta görev yapmış şeyh rahmi baba 1930'lu yıllarda şeyh ve halife arkadaşlarını gizlice anadolu'nun bir kasabasına davet eder. "kahriye" okunacak, yani "ya kahhar" zikri çekilerek mustafa kemal paşa'nın ve rejiminin "kahr u tedmiri" için dua edilecektir. davet kabul görür ve gizlice toplanılır.

  kahriyenin okunacağı sabaha birkaç saat kala şeyh efendi bütün niyetlerini altüst edecek bir rüya görür.

  rüya şöyle: bir dünya haritası. ortasında türkiye. türkiye toprakları dünyanın diğer bölgelerinden bariz bir şekilde ayrılırcasına yemyeşil. fakat etrafı, sınırları simsiyah, hayli kalın, lakin alçak duvarla çevrili. peygamber efendimiz haritanın başında ve insanların gözü önünde dünyayı yeniden taksim ediyor; şurayı şuna, burayı buna verin diye emirler veriyor, etrafındakiler de gerekeni yapıyorlar.

  mustafa kemal paşa, trakya bölgesi gibi bir yerde duruyor. yüzü peygamber efendimiz'e dönük değil ve duruşundan anlaşıldığına göre mahçup ve tedirgin bir durumda; bu yüzden efendimiz'e bakamıyor. sıra türkiye'nin kime verileceğine geldiği zaman şeyh efendi gözlerini beş açıyor ve pürdikkat kesiliyor. peygamber efendimiz yüzünü çevirmeden yalnız eliyle işaret ederek "burayı şuna verin" buyuruyorlar. burası dediği türkiye'dir, şu dediği de mustafa kemal'dir...
 • (bkz: rüya)

  ki bunun olması yetmezmiş gibi bir de müneccimlik var:
  "duruşundan anlaşıldığına göre mahçup ve tedirgin bir durumda; bu yüzden efendimiz'e bakamıyor"

  bu şeyhülislamlar değil miydi kurtuluş savaşında uçaklardan atılan "işgalcilere karşı gelmek, isyancılarla savaşmamak günahtır, halifemize karşı gelmektir. dünyada şiddetli ceza ahirette büyük azap çekmeyi hak ederler" fetvaların sahibi?

  şeyhülislamlığın nasıl geçtiği din alimlerinin çocuklarına müderrislik verildiği bir sistemde bu insanların ilmi yönü bile tartışılmalıyken bizler onların rüyalarını kitap haline getirir olmuşuz... ey büyük allahım!
 • dergah yayınlarından çıkan ismail kara kitabı