*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • princetonda ne hikmetse hala üzerine tezler yazılan kişi.
  near eastern studies, "islamic thought and activism at the close of empire: the life and times of seyhulislam (sheikh al-islam) mustafa sabri efendi
 • 1869'da tokat'ta dogdu. cocuk yasta hafizligini tamamladi. egitimini istanbul'da tamamladi. 2. mesrutiyet (1908) meclisine secilenlerdendi. 1919'da seyhulislamlik makamina getirildi. 1954'te misir'da vefat etti ve orada defnedildi.
 • eğer çok kasılırsa bulunabilecek bir kitabı vardır (bkz: hilafet ve kemalizm). 150liklerde 12 dev adam olmaya oynadığı intibaını edindiğimiz mustafa sabri'nin bu kitabının özü, türkiye'nin islamı yok etmek için ingilizlerce kurulduğu iddiasıdır. misak-ı milli hareketi aleyhine fetva yazan şeyhülislamın kendisi olduğu zannedildiğini, ama kendisinin o olmadığını, bu fetvayı yazmış olup da o sevaba erişmeyi ne kadar isteyeceğine de değinmeden geçmemiştir (mısır'dan türkiye aleyhine makaleler yazarak sevabını telafi etmeye çalışmış demek ki). kitabında türkiye cumhuriyeti ile arasını bozmayan abdülhak hamid tarhan'a bile laf sokmayı ihmal etmemiştir. ayrıca türkiye'deki islami kesim içerisinde dini konular üzerine yazılan makalelerde fetvaları bol bol 'kaynakça' kısmında görülebilir.
 • bir sure bati trakyada yasamis zat. ataturk karsiti faaliyetlerini 1927 -1930 arasi gumulcine ve iskecede cikardigi yarın ve peyam-ı islâm gazeteleriyle surdurmus, 1930 daki "ikamet, ticaret ve seyrisefain sözleşmesi" ile yunanistandan sinirdisi edilerek misira surulmustur.

  edit

  "sabri efendi iyi egitimli ve vizyon sahibi bir kisiydi. milliyetcilik zehiriyle muslumanlarin dini duygularini zehirleyen kemalizme karsi mucadelesini trakyada surdurdu. surgun edilmesi milliyetci islamin bolgeye girmesi ve hukum surmesi icin kapilari sonuna kadar acti. imamlar ve resmi muftuler sabri efendinin manevi ve ideolojik evlatlari ayni zamanda bariscil ve yunan dostu islamin yasayan son kalintilaridir."
  hronos, 12-3-2009
  http://www.xronos.gr/economy/detail.php?id=44920

  yuzellilikler
  muftuluk sorunu
  bati trakya turklerinin sorunlari
 • mason oldugu iddia edilir.

  --- alinti ---
  bugün birçok masonun, "biraderleri" şeyhülislam mustafa sabri efendi’nin şu görüşlerini öğrendiklerinde çok şaşıracağına eminim:

  "benim elimden gelse türkleri arap yaparım, diğer müslümanları da. bunların vaktiyle araplaşmadığına da çok eseflenirim. arap dili, ne türk diliyle ne de çerkez diliyle kıyas kabul etmeyecek derecede üstünlüğe sahip olduğundan, insanın, milliyetin küçüğüne sahip olup da onunla iftihar edeceğine büyüğüne sahip olarak onunla iftihar etmesi daha kárlı ve makul olur." (yarın dergisi, 14 nisan 1930)

  bu düşüncede bir din adamının, kuvayı milliyecilere karşı fetva vermesine, sevr antlaşması’nı savunmasına şaşırmıyorsunuz.

  ve dolayısıyla mustafa kemal’in, şeyhülislam mustafa sabri’yi 150’likler listesine koyup yurtdışına kovduğunu da anlayabiliyorsunuz.
  --- alinti ---

  http://www.hurriyet.com.tr/…rid=218&gid=61&sz=31618
 • cemiyet i ilmiye i islamiye'nin yayın organı olarak çıkan beyanu l hak adlı dergide başyazarlık yapan, ikinci meşrutiyet'in ilanından sonra tokat mebusu olan şeyhulislam. teali islam cemiyeti'nde iskilipli atıf hoca ve bediüzzaman said nursi gibi islamcılarla çalışmıştır.
 • türkiye cumhuriyeti'nin ilanından hemen sonra, düşman işbirlikçisi oldukları gerekçesi ile sınırdışı edilen 150 kişinin içinde bulunan kişilik.
 • hiç utanmadan aşağıdaki kelamları edebilen nokta nokta nokta nokta bilmemnesi * :

  "benim elimden gelse türkleri arap yaparım, diğer müslümanları da. bunların vaktiyle araplaşmadığına da çok eseflenirim. arap dili, ne türk diliyle ne de çerkez diliyle kıyas kabul etmeyecek derecede üstünlüğe sahip olduğundan, insanın, milliyetin küçüğüne sahip olup da onunla iftihar edeceğine büyüğüne sahip olarak onunla iftihar etmesi daha kárlı ve makul olur.”
 • hakkında birinci kaynaktan bilgi almak için mısır'da el-ezher'de öğrencilerinden biri olan ali ulvi kurucunun hatırlarına bakılabilecek kişi.
 • hilafeti yeniden kurmak için papa'ya mektup yazıp, yardım isteyen.