şükela:  tümü | bugün
  • elbette gönül telefondan arındırılmış bir trafik ister ama malesef böyle bir durum var ve bu engel olunamaz bir biçimde günden güne akıllı telefonların zekalarıyla doğru orantılı olarak artış gösteriyor. sorunları halı altına süpürmek veya duyar kasıp debelemek yerine bu konuda sürücülere dikkat etmeleri gereken hususlarda yardımcı olmanın herkes açısından daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

ben tavsiyelerimi nacizane şöyle sıraladım:

-aracınız manuel vites ise 3. vitese ulaşana kadar telefonla ilgilenmeyin bu durum hem sürüç hem de telefon keyfinizi olumsuz etkiler.

-video izlemek yerine çoğunlukla yazı okumayı tercih edin. hem video gibi sizi hipnoz edip çevre kontrolünden alıkoymaz hem de okuma kültürünüzü geliştirir.

-şerit sayısının 2 olduğu yollarda sağ şeridi kullanın, 3 ve üzeri şeritli yollarda ise sağ şeride en yakın şeridi tercih etmeniz daha doğru olucaktır. çünkü telefona dalıp hafif şerit kaymalarınızda diğer şeritte bulunan sürücülere durumu telafi etme payı bırakırsınız.

-hız sınırlarına çok dikkat edin 80 km sınırı olan yerlerde 60 km hızı, 120 km olan yerlerde ise 90 km hızı geçmemeye özen gösterin. hızınızı çok da düşürüp arkanızdaki şoföre "bak bak ibne kesin telefonla uğraşıyor" tarzında cümleler kurdurtmayın.

-polis görürseniz ne yapacağınızı biliyosunuz.

-her ne olursa olsun kaza yapmayın yaparsanız da bariyere filan çarpın insanların mal ve can varlıklarına zarar vermeyin.
  • üst edit: konuyu açan yazmış ki "duyar kasmayalım, bu bir realite", daha 7 entryli başlığı okumaya tenezzül etmeyen yaya geçidi varken yoldan geçenler olaran aşağıda tanımladığım gruba dahil arkadaşlar duyar kasarak olaya çözüm getirmişler. helal, süper, devam arkadaşlar. #devletiçindolarınıboz konusuna da bir el atsanız da ülke ekonomisi düzelse.

- her 2-3 saniyede bir önünüzdeki arabayı gözetin.

- yaya üst ve alt geçitlerine yaklaşırken telefonu elinizden bırakın, bu arkadaşlar gerek ihtiyaç olan yerlerde yapıldıkları gerekse yollarda "beni şurada indir" noktası oldukları için yaya yoğunluğu ve bunları kullanmaktansa yol üzerinden koşmayı tercih edecek salak miktarı konusunda insanı şaşırtabilir.

ankara'daysanız;
    - öncelikle kızılay'da ve sair yaya odaklı yerlerde telefonu bir zahmet elinize almayın. zaten koca şehirde birkaç tane böyle yer var.
    - en sağ şeritten gidip de kendinizi bir dolmuşun arkasına yapıştırmayın, en sol iyidir.
  • (bkz: araba modu)
  • seyir halindeyken telefon kurcalamayı düşünüyorsanız, o telefonu araca binmeden bi tarafınıza sokun ki kurcalamayın aq. sizin yüzünüzden kimse ölmek zorunda değil.
  • artik otopilota sahip araclara gecis zamaninin geldigini gosteren tavsiyelerdir.
  • o telefonu sırf senin keyfin olacak diye suçu günahı olmayan birini ezip hapis yatacağına diye başlayan, o koduğumun arabasını adam gibi kullan belanı skerim diye biten tavsiyedir.
  • 30-40 dk sabret de evine gidince kurcala. trafik akmıyor diye telefona bakıyorsunuz, telefona bakarken trafiği yavaşlatıyorsunuz. özetle potansiyel katil bir mal olmayı bırakın.

not: navigasyon ve trafik kontrolü yapanlar hariç.