şükela:  tümü | bugün
 • futbolu güzelleştiren heyacan olgusunun ancak seyirciyle mümkün olduğu gerçeğinin boş tribünlere oynanan bir maçla onaylanması. koca stad içinde sadece futbolcuların birbirine heeeey, burayaaaa, at, görmüyor musun? boşum, paaaaas çığlıklarının yükselmesi.

  (bkz: 9 mart 2005 besiktas genclerbirligi maci)
 • defansına küfreden kalecinin, oyuncusuna küfreden teknik direktörün çok rahat duyulabileceği maçlardır.
 • futbolu güzellestiren seyircidir evet, heyecan seyirciyle olur, ona da evet, ancak bunlar olmasi arzu edilendir. ne var ki arzu edilenler olmayinca, yani seyirci futbolu güzellestiren degil cirkinlestiren bir unsur olunca bu tür uygulamalar da kacinilmaz oluyor.

  ikinci husus da bu spor dalinin profesyonel bir spor olmasidir. yani seyircinin yanisira bu isi para icin yapan hakem, oyuncu, masör, teknik direktör vesaireden olusmus bir camiadir. para ödenen calisanlarin bir sekilde islerini yapmalari beklenir. bu nedenle seyircisiz de olsa herkesin cikip belirli görevlerini yapmalari gerekmektedir. eger seyirci kendisi icin emek ve para harcayip oraya cikan bu kadar insana layik olamiyorsa, bu kisiler görevlerini seyirci olmadan yaparlar.

  hic seyircisiz olimpiyat gördünüz mü? ya da seyircisiz artistik patinaj dünya sampiyonasi? iste aslinda tamemen seyirci icin varolan müsabakalar örneklerini verdigim bu müsabakalardir. eger günün birinde olimpiyat seyircisi olay cikarirsa, olimpiyat müsabakalari seyircisiz yapilmaz, iptal edilir gider. ama profesyonel sporlarda bu böyle degildir. seyircisiz futbol tatsiz oluyor diye cezayi kaldirmak/degistirmek degil, seyirciyi düzeltmek gerekir esas.
 • sitcomlardaki kahkaha efektlerine benzer şekilde tezahurat ve uğultu efektleri koyularak kolaylıkla heyecan katılabilecek maçlar.
 • sahada amma bağırışma olurmuş, duymamızı sağlayacak ortam yaratmıştır.
 • hamam havası vermektedir sahaya..
  (bkz: eko)
 • ayriyetten seyircisiz oynanan maçlar stadın konumuna göre, stad üzerinden geçen uçağın sesini yaklaşık 40 sn kadar dinleyebilme şansına eriştiğimiz maçlardır.
 • kurunun yanında yaşın da yakıldığı ceza şekli. radikal cerrahi
 • uefa tarafından ısrarla uygulanmaya devam edilen ve spor yazarlarının %99.8'i tarafından hakkında "futbolu çirkinleştiriyor, federasyon buna bi çözüm bulsun, bik bik bik" şeklinde atılıp tutulan olgu. baktım federasyon işi ağırdan alıyor ben el attım. bu çözümümle bi sonraki kongrede en güçlü adayım özgener, denk al!

  herneyse; madem ki bu meret bi ceza ve genel görüşe göre futbola yakışmıyor, o zaman oyunu kurallarına göre oynamak lazım. mesela river plate vs boca juniors maçını göz önüne alalım. normal hayatın aksine bu kez ezilen river'lılar ve seyircileri* sahaya tango ayakkabıları* fırlatıyor. arjantin futbol federasyonu -aff- da river plate'e 3 maç seyircisiz oynama cezası veriyor. birçok river taraftarı ayakkabı fırlatma eyleminin kendisinde yarattığı haz nedeniyle cezadan gocunmaz.. amaaaaaaaaaa;

  gelin bu seyircisiz oynama saçmalığını bir kenara bırakıp cezayı şuna çevirelim:

  aff river plate'e "tarih sırasıyla önündeki ilk 3 boca maçını şartlar ne olursa olsun deplasmanda oynama cezası" verdi. sbamk sbamk sbamk(çarpıcı efekt)..

  futbolun en önemli avantajlarından biri olan ev sahipliğini taraftarın elinden almak en caydırıcı çözüm olabilir.

  tabi planın henüz tamamlanmamış kısımları var, ayrıntılarla uğraşamam genel sekretere bırakıyorum..