• uefa tarafından ısrarla uygulanmaya devam edilen ve spor yazarlarının %99.8'i tarafından hakkında "futbolu çirkinleştiriyor, federasyon buna bi çözüm bulsun, bik bik bik" şeklinde atılıp tutulan olgu. baktım federasyon işi ağırdan alıyor ben el attım. bu çözümümle bi sonraki kongrede en güçlü adayım özgener, denk al!

herneyse; madem ki bu meret bi ceza ve genel görüşe göre futbola yakışmıyor, o zaman oyunu kurallarına göre oynamak lazım. mesela river plate vs boca juniors maçını göz önüne alalım. normal hayatın aksine bu kez ezilen river'lılar ve seyircileri* sahaya tango ayakkabıları* fırlatıyor. arjantin futbol federasyonu -aff- da river plate'e 3 maç seyircisiz oynama cezası veriyor. birçok river taraftarı ayakkabı fırlatma eyleminin kendisinde yarattığı haz nedeniyle cezadan gocunmaz.. amaaaaaaaaaa;

gelin bu seyircisiz oynama saçmalığını bir kenara bırakıp cezayı şuna çevirelim:

aff river plate'e "tarih sırasıyla önündeki ilk 3 boca maçını şartlar ne olursa olsun deplasmanda oynama cezası" verdi. sbamk sbamk sbamk(çarpıcı efekt)..

futbolun en önemli avantajlarından biri olan ev sahipliğini taraftarın elinden almak en caydırıcı çözüm olabilir.

tabi planın henüz tamamlanmamış kısımları var, ayrıntılarla uğraşamam genel sekretere bırakıyorum..
  • okuyucusuz sozluk gibidir.
  • öncelikle deplasman seyircisinin ardından da kombine biletli ev sahibi takım seyircisinin amına koyan bir uygulamadır. ne olursa olsun deplasman seyircisinin maç seyretme hakkı elinden alınmamalı. suçu o işlemedi ki cezayı o çeksin. zaten % 5'lik falan kontenjan veriliyor, onu da deplasman takımı kendi kulüp binasından satıyor. yani evsahibi takım seyircisinin bu durumu suistimal edip o biletleri ele geçirme gibi bir durumu da yok. olsa olsa bilet alabilen % 5'in bir kısmı, biletlerini karaborsada satar, bu da 30-40 kişiyi geçmez.

kombine bilet sahipleri ise önceden para ödeyip satın aldıkları bir hizmetten mahrum bırakılıyorlar.

özetle, 1 kurunun yanında 40küsürbin yaşın da yakıldığı saçma sapan bir cezadır.
  • maçın seyircisiz oynanmasını sağlayamamış güvenlik birimleri (resmi veya kulüp) sebebi ile sözde seyircinin cezalandırıldığı ama aslında oynayan takımın cezalandırıldığı rezalet ötesi uygulamadır. sanki olayı futbolcu, baskebolcu vs çıkarıyor ama seyircisiz oynayan onlar.

yıllardır bu ülkede spor kanunu çıkacak dertler bitecek diye söylenir. nerede bu kanunlar yok. muhtemelen birilerinin işine gelmiyor bazı konular. mevcut kanunlar da tam uygulanıyor mu şüpheliyim. bu konuda da yok herhangi taraftar grubunu suçlamakta bu olayları görmezden gelip, klasik türk bakış açısı ile bakıp suçu diğerine atmaktan başka bir şey değildir. bunun tek çözümü vardır. adam gibi kanun çıkarıp uygulayacaksın. gözünün yaşına bakmayacaksın. olay çıkaranın bir daha herhangi spor merkezine yaklaşmasını ömür boyu engelleyeceksin. ingiltere holiganlık yüzünden yıllarca uluslararası turnuvalara katılmadı. şimdi premiere league maçlarını izleyenler varsa fark ediyordur. deplasman seyircisi ile ev sahibi seyirci arasında sadece bir koridor var başka bir şey yok. deplasman seyircisinin etrafında maymun kafesi gibi bir şey yok. sizce bu ingilizlerin dünyanın en saygılı insanları olmasından mı kaynaklanıyor. yoksa bir olay çıkarırsa o statlara bir daha giremiyeceğinden mi?

ben fenerbahçeden kombine sahibiyim. geçen yıl trajik şampiyonluğu kaybettiğimiz maçta maç bitince sinirlendim ve çıktım gittim. benim gibi bir sürü insan gitti. ama 3-5 çapulcu stadı yaktı. bu yıl ilk iki maçta bunun suçunu kombine sahibi olarak ben niye çekiyorum. hadi bunu boş verin daha yakın ve bu konuyu yazmamı sağlayan örnek 19 aralık 2010 beşiktaş gaziantepspor maçı var. bırakın seyircisiz oynanmayı bir de antalya da oynandı. iki taraftar grubu stat dışında birbirine giriyor bu yüzden ceza geliyor. tamam olaylar stadın tam yanında olmuş olabilir de bu iki taraftar grubununu birbirinden nefreti bilinmiyor mu? üniversitelerde öğrencilere aman vermeyen polis bu adamlara bir şey yapamıyor mu. yoksa güzide emniyet kuvvetlerimizin gücü panlartlılara mı yetiyor. ben bir spor izleyici olarak (ki benzr olaylar basket maçlarında da oluyor. özellikle fenerbahçe galatasaray maçları) bu olayın rant kavgası yapılmadan çözülmesini istiyorum bu da en doğal hakkım. federasyon, hükümet, kulüpler çözün bu olayı. bu olaylarda tarftarın sizin yanınızda zerre suçu yoktur. vebali sizindir. vebali sizlerin beceriksizliğidir. işinize gelince bir günde kanun çıkarırsınız. iş vergi almaya gelince anında kanun çıkarırsınız.

sonuç olarak spor izleyici olarak ben, iki tane gerizekalının suçunu çekmek istemiyorum. seyircilerde otokontrol olmalı diyorlar. polis bile elinde bıçak olana bulaşmıyorken. ben yapmayın diyeceğim. yemezler. kendi takımım için söyliyeyim sahaya su atan olunca tüm stat o insanlara bağırıyor. eylem kesiliyor. bu yıl bu oaly bir veya iki kere oldu. atmalarda durdu. ama bir iki olması farketmez bir tanesinin bile herhangi birine gelmesi yeterli. seyirci otokontrol yapmasına rağmen 50.000 kişilik statda bir olaya kimse engel olamaz. bu işin tek çözümü adam gibi kanun ve uygulamadır.
  • insanı futboldan soğutur valla hele bi seyircisiz maçta burak ın golden sonra bağırışını hatırlıyorum annnnaaaeee hay ben o maçı izlemez olaydım
  • hamam havası vermektedir sahaya..
    (bkz: eko)
  • meme bile göstermeyen kırmızılı noktalı filmdir
  • bu kadar sikimsonik birşeyse ( ki bariz öyle ) etmeyelim küfürü, atmayalım yabancı maddeyi ki katlanmak zorunda kalmayalım. sanki federasyon böyle random olarak bir takıma seyricisiz oynama cezası veriyor kafasına göre. ceza böyle güzel çok da böyle can yakmayacak, sallanmayacak birşey olsa cezanın ne işlerliği kaldı ki? asıl tarafsız saha olayı kaldırılmalı bence ya da vazgeçiriciliği olacak şehirlere yönlendirme yapılsın. fenerbahçe'nin stadı 52 bin kişilik ceza geliyor 64 bin kapasiteli izmir atatürk stadyumu. galatasaray'ın stadı 20 bin kişilik, ceza geliyor 30 bin kişilik kayseri kadir has stadyumu. aaaa hakaten çok acımasızmış ya.
  • çok büyük nimetmiş de haberimiz yokmuş.

sadece kadın ve çocukların izlediği maçları görünce anladık. burada kadınları aşağılamıyorum, ben tribün olacaksa ayrım olmaması gerektiğini düşünüyorum. sadece erkek taraftar da olmasın, kadınlar matinesi yapmaya da gerek yok. ayrıca bu uygulamanın sadece kadınların stadı dolduruyor oluşunu ceza olarak göstermesi de başka bir tartışma konusu.

son olarak tff'ye sesleniyorum; seyircisiz maç hakkımız engellenemez.
  • insanı, banyo gibi, tuvalet gibi, sesinin eko yaptığı ve üşüdüğü yerlerdeymiş gibi hissettirir.
hesabın var mı? giriş yap