şükela:  tümü | bugün
  • kendini blogger ve gezgin olarak tanıtan bu arkadaş, ilk olarak benimle aynı tarihlerde norveç'te bulunduğu için dikkatimi çekti, yazdığı yazılara ve fotoğraflara bakmaya başladım, ama sonra çok önemli yerler hakkında yüzeyel geçişler yaptığını ve fotoğrafları arasında ciddi kalite farkları olduğunu farkettim, google image search sayesinde gittiği yerlerde iyi fotoğraf çekemediyse çeşitli bloglar, wikipedia vs sitelerden fotoğraf apartıp kendi çekmiş gibi kullandığını gördüm. bunu bu adam çekmemiştir dediğim her fotoğrafını arattım, çok farklı kaynaklarla karşılaştım. özellikle kuzey ışıkları konusunda baya farklı kaynaklara ulaşmış.

kaynak 1 >> https://s32.postimg.org/44kq49lyd/hrszseymen0.jpg

kaynak 2 >> https://s32.postimg.org/icaeswyn9/hrszseymen1.jpg

bağlı olduğu kuruma mesaj attım, bunları paylaştım. bir iki fotoğrafını sildiler sayfalarından. seymen bey apar topar instagramdan yazmaya başladı, ortada yanlış anlaşılma olduğunu kendisinin o rotaları gördüğünü, ancak bazı zirvelere çıkarken sarjının dayanmadığını, fotoğraf makinası kullanmayı beceremediği için telif ödeyerek sitesinde ve instagramda paylaştığı gibi yalanlar uydurdu.

>> https://s31.postimg.org/…u3/2016_07_12_15_08_02.png

üşenmedim foto sahiplerine mesaj attım, fotoğraf benim ama satılık değil kimseden para almadım benzeri cevaplar geldi.

insanların 14-15 saat uğraşıp zirveye çıktığı bir yere (bkz: trolltunga) gittiği konusunun da yalan olduğu beraber gittiği arkadaşının cevabından ortaya çıktı. onların da ekran görüntüleri:

>> https://s32.postimg.org/jv5vfxj11/img_0127.jpg

hepsini attım kendisine, niye yalan söylediğini? gitmediğini yer hakkında neden gitmiş gibi yapıp paylaşımlar yapıp insanları yanılttığını sorguladım? n11,etstur gibi firmaların benzer şekilde fotoğraf kullandığını, bundan sonra telifli telifsiz fotoğraf paylaşmaya devam edeceğini ifade ederek engelledi.

>> https://s31.postimg.org/4zm0m1diz/img_0131.jpg

düşünün gurme yazıları yazıyorsunuz, ama bir terslik oldu ve yemeği yemediniz, başkasının tecrübelerini ve paylaştığı yemek fotoğrafını yayınlarak şöyle iyiydi böyle güzeldi yapıyorsunuz, gidemediysen çıkamadıysan zor geldiyse onun öyküsünü anlat, önemli olan yol hikayesi, anlayacağınız sahtekarlık her sektörde var, safça okuduğumuz gezi bloglarına kadar taşmış.

kurgucu ve telif hırsızı ama reklamını da yapayım ayıp olmasın, yanlışlıkla beğenip takip etmeyin.

blog sayfası şu: www.seymenbozaslan.com

intagramı da bu: https://www.instagram.com/seymen.b/

ek: ben ifşa ettikten sonra fotoların tamamı benim değildir gibi notlar düşmeye başlamış, tam eğlencelik.
  • kendileri tarafından gönderilen cevap metni şu şekildedir:

"iki kişi arasında yaşanan diyalogların iki kişi arasında çözülmesini veya çözülmeden öyle bırakılması yanayım her zaman. gerçekleşen konuşmaların hırs ve art niyet çatısı altında daldan dala taşınması ve hala devam etmesi ahlaki açıdan pek doğru değil sanırım. kendini blogger sanan diye başlayan bir konu ile ilgili şöyle bir şey diyebilirim. ben ne blogger, ne fotoğrafcı, ne gurme ne de rehberim. amatör olarak seyahat yazılarımı tecrübelerimi paylaştım. blogger dediler. bunun title'ını ben kendi kendime başvuru ile almadım. ilgili durumda ise, instagramda 1500+ fotoğrafım bulunuyor. sosyal sorumluluk dışında ve bazı fotoğraflar dışında %95'i benim kendi çekimlerim. 4 5 fotoğrafta, tecrübemi fotoğraf sahibinin adını yazmadan kullandım. kendilerine de mail attım sonrasında. fotoğraflar da kaldırıldı. kaldı ki, fotoğraftan anlayan birisi rahatlıkla amatör olduğumu farkedebilir. kiminin ışığı kiminin açısı iyi değildir eminim. yazılarım ise, yüzeysel olarak değerlendirilebilir. beğenilmeyebilir elbette. kaldı ki, yazar değilim. her şeyi etkileyici boyutta anlatamayabilirim. her hoşuna gidilmeyen yazıyı böyle paylaşıyor mu bu şahıs ? kuzey ışıklarını nasıl anlatabilirim ? gök yüzünde bir doğa olayı sadece. tabi ki anlatılmaz yaşanır diyeceğim. ağacın tepesine çıkın ordan bakın bide diye yönlendirme mi yapmam gerekirdi ? web sayfamda yer alan trolltunga fotoğrafımın hikayesi ise şöyle, tırmanışımda şarj sorunu yaşadım. dolayısıyla web sayfam bir fotoğraf kullanmam gerekiyordu. bunu da vikipedi'den aldım. bunda da bir sorun olmadığını düşünüyorum. bir çok web sayfası ve site bu fotoğrafları para vererek mı kullanıyor ? hiç sanmıyorum. telifsiz görsel alabileceğin bir sürü alan var. kaldı ki, shutterstock'dan ücretli aldıklarım da var. sonuca gelirsek, benim yaptığım iş amatörce bir hobi. hobi çünkü ticari bir kazanç yok. sevgili yazar, beni afişe ettiğini düşünerek bir çok çalıştığım ekip ve kişiye mail atmıştır. fakat, bu mailler de istediği tepkiyi göremediği için son olarak buraya taşımıştır konuyu. ben bugüne kadar iş birliği içinde olduğum dergi, gazete, blog gibi platformlara karşı son derece hassas davrandım. sadece kendi görsellerimi ve yazımı kullandım. bu sebeple, çaışmalarımda bir sorun yoktur. yazmaya ve fotoğraflamaya devam."
  • iran gezisi üzerine paylaştığı bilgiler işe yaramıştır. sadece şunu yedim bunu gördümcü gezginlerden değildir. gittigi yerlerin kültürünü de anlatır, yaşatır.
    geçenlerde dergide tesadüfi bir yazısına denk gelince aileden birine denk gelmiş gibi sevindim, buradan da yazmak istedim. keske daha cok yere gitse de biz de deneyimlerinden faydalansak.*

tanım: takip ettiğim iki gezginden biri. digeri de (bkz: rotasız seyyah), yolları açık olsun.
  • iran gezisinden beri takip ettiğim gezgin, ki bu tarz hesapları/ blogları takip etmeyi sevmiyorum. ama kendisinin bakış açısı güzel, doyurucu ve eğlenceli. umarım daha nice güzel kareler paylaşır bizlerle.
  • onedio, pegasus ve hürriyet'te seyahat yazılarına rastladığımgezgin. en son karadeniz ve iran seyahatlerini instagram hesabından takip ettim. gittiği yerleri anlatış tarzı çok samimi ama daha etkili olan çektiği foroğraflar bence.
  • pegasus magazine'de ve onedio'da sık sık gördüğüm seyahat yazarı. son dönemde yaptığı uzun rotalarla ilgili içerikleri çok yayınlanıyor.