şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendisi new yorker dergisi yazari olan ilk ununu 1968 de vietnamda amerikanin 500 koyluyu oldurudugu mai lai katlimini ortaya cikararak yapan bu gunlerde iraktaki iskencelerle ugrastigi icin bushun ve kabinesinin cok zorlayan bu yuzden america muhafazakar cevrelerce pek sevilmeyen arastirmaci gazetecidir. hatta bush pakistan devlet baskanina "seymour bir yalancidir" demisligide vardir. bugunler yanlislikla bir suikaste gitmesi mumkun gibi gozukmektedir.
 • irak taki işkenceleri ortaya çıkaran deli gazeteci amcamız.
  daha önce de amerika'nın vietnam'da yaptığı 500 kişinin (kadın,çocuk dahil) katledilmesi olayını ortaya çıkartmış.
 • the new yorker yazaridir en son irak ebu garip hapisanesindeki mahkumlara uygulanan iskencelerin emir-komuta zinciriyle yakin iliskisini ortaya koydu.
 • john f kennedy'nin akillara durgunluk veren sirlarini ve agizlari acik birakacak saplantilarini "dark side of camelot" kitabinda kusursuz bir carpicilikla ortaya koyan, bircok gazetecilik ödülünün yanisira 1970 pulitzer odülüne de layik görülen arastirmaci gazeteci.
 • ebu garib hapishanesindeki işkence skandalını (ve 25 yıl önce abd’nin vietnam’daki my lai katliamını) ortaya çıkarmasıyla adını duyuran pulitzer ödüllü haberci.
  the new york times yazarlarından seymour m. hersh, john lennon anısına verilen 50.000 dolar değerindeki ödülün sahibi oldu.
  hersh ayrıca ispanya’nın en önemli gazetelerinden el mundo tarafından, 2001’de afganistan’da hayatını kaybeden gazeteci julio fuentes ve 2003’te irak’taki misil güçleri tarafından öldürülen julio anguita anısına verilen araştırmacı - gazetecilik ödülüne de layık görüldü.
  uzun yıllardır yazılarıyla küresel yalanları anlatan ve amerikan elit güçlerine meydan okuyan hersh’ün son çalışması chain of command ise, yayınlanışının ilk haftasında the new york times’ın çok satanlar listesinin ilk sıralarındaki yerini aldı.
  bush’un ‘teröre karşı savaş’ bahanesinin ardına bakan, amerika’nın irak’a girmesini kolaylaştıran yalanları ve ebu garib’e kadar olan sürecin ayrıntılarını gözler önüne seren bu çalışma ‘komuta zinciri’ adıyla mart 2005’te agora kitaplığı tarafından yayımlanacak.
 • pulitzer ödüllü bir gazeteci.son kitabı komuta zinciri agora yayınlarından çıkmıştır.seymour hersh amerika`nın kuşkusuz en cesur seslerinden biri.nitekim kendisi bush yönetimi tarafından da sevilmemektedir.bush yönetimini bu kadar sivri dille eleştirmek ve yaptığı her saptamanın doğru çıkması bu adamı yönetim açısından da tehlikeli kılmaktadır.son kitabı emir-komuta zinciri'nde 11 eylül'den irak işgaline gelinen süreci anlatıyor.kitapta israil-kürt ilişkileri ve orta doğu ile ilgili olarak türkleri yakından ilgilendirdiğini düşündüğüm ilginç saptamaları bulunmaktadır.
 • bbc'den naklen:

  "seymour hersh guardian'ın deyimiyle amerika'nın en meşhur araştırmacı gazetecisi. ebu gureyb'teki işkence olaylarının gün ışığına çıkmasında hersh'ün rolü kilit önemdeydi.

  seymour hersh amerikan yönetiminden isimlerini gizli tuttuğu kaynaklara dayandırdığı son haberinde, başkan bush'un iran'ın yeraltındaki cephaneliklerini özel nükleer silahlarla havaya uçurmayı bile plan dahilinde tuttuğunu ileri sürüyor."

  [ http://www.newyorker.com/…nt/articles/060417fa_fact ]
 • son günlerde yine lübnan eski başbakanı refik hariri ve pakistan eski başbakanı benazir butto, abd eski başkan yardımcısı deck cheney'nin emriyle öldürüldü iddiası ile gündemde adi gecen yazar. fakat kendisi agzindan bu cümlelerin ciktigini yalanlamistir.

  " i did not say cheney killed benazir: hersh

  lahore: us journalist seymour hersh on monday contradicted news reports being published in south asia that quote him as saying a “special death squad” made by former us vice president dick cheney had killed benazir bhutto. the award-winning journalist described as “complete madness” the reports that the squad headed by general stanley mcchrystal – the new commander of us army in afghanistan – had also killed former lebanese prime minister rafique al hariri and a lebanese army chief. “vice president cheney does not have a death squad. i have no idea who killed mr hariri or mrs bhutto,” hersh said. “i have never said that i did have such information. i most certainly did not say anything remotely to that effect during an interview with an arab media outlet.” he said gen mcchrystal had run a special forces unit that engaged in “high value target activity”, but “while i have been critical of some of that unit’s activities in the pages of the new yorker and in interviews, i have never suggested that he was involved in political assassinations or death squads on behalf of mr cheney, as the published stories state.” he regretted that none of the publications had contacted him before carrying the report. “this is another example of blogs going bonkers with misleading and fabricated stories and professional journalists repeating such rumours without doing their job – and that is to verify such rumours.” staff report"

  http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=2009\05\19\story_19-5-2009_pg7_4

  ha ben hala bush & co'nun isine gelen suikastler olduguna, ve iki bölgeyi kendi cikarlairna göre sekillendirmek icin bu olaylara gercekten karistiklarini, belki de tepeden yönettiklerini suriye ve talibani (veya isi'i) masa olarak kullandiklarina inaniyorum.
 • 1937 doğumlu, pulitzer ödüllü amerika'nın uğur mumcu'su. 1969 yılında my lai katliamını ortaya çıkardığından beri defalarca olağanüstü gazetecilik başarılarına imza atmış bir isimdir. the new yorker'a düzenli olarak yazmaktadır. son olarak 2004-2005'lerde ebu garip cezaevindeki tutuklulara yapılan insanlık dışı uygulamaları yazarak dünya çapında gündem yaratmıştır. polonya-litvanya asıllı yahudi bir ailenin çocuğudur. en önemli kitaplarından birisi de israil'in nükleer programını incelediği the samson option'dır.