• zoraki evliliklere ve cinsel suçlara yönelik hassasiyeti bulunan berlin'li bir avukat. ayrıca yazar.

*
  • arkasında fetö desteği olmadığı kabulüyle yazıyorum.

hep söylüyorduk islamın reform geçirmesi gerektiğini. bence bu reformun ilk adımlarını açtığı camiyle atmıştır. islamı göbeğine kadar sakallı kafa kesen cihatçıların, din tüccarlarının, kadını 2. sınıf mal olarak gören şeyh takımının elinden kurtarıp yeniden mevlana'nın, yunus emre'nin, barışın, kardeşliğin dini yapmak gerekiyor. umarım attığı bu adım ve gelecekte yeni açacağı camiler bu amaç doğrultusunda meyvelerini vermeye başlar.
  • almanya'nın başkenti berlin'deki bir camide imamlık yapan ilk kadın olan türkiye doğumlu alman din kadını.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47274690
  • hakkinda hiçbir önyargim olmayan abla.
    alman kanalinda gördüm. altinda "imam" yaziyordu. açtım. okudum.
    kendisine tek sorum var.
    inançli misiniz? kivirmadan uzatmadan. kendinize müslüman der misiniz?

inançsızsaniz sahtekarlık yapiyorsunuz.
    inançlıysaniz bravo.
  • 1963 istanbul doğumlu feminist ve avukat hanım abla. liberal caminin kurucusu yeni bir islam, reformist islam arayışında olduğunu iddia eden bir ablamızdır kendisi. fikir, görüş ayrılığı, etnisite, cinsiyet farketmeksizin insanları bir çatı altında toplayıp bir yaradana dua etme fikri bence güzel ama bunu islamiyet adı altında yapması ve kendini imam olarak nitelemesi sapkınlıktan ve islama saygısızlıktan başka bir şey değil.

din dogmatik bir şeydir ve bundan kaynaklı olarak bu dini inançları ya kabul eder ona göre yaşarsın, ya kabul eder ona göre yaşamazsın, ya da inanmazsın. gayet kabul edilebilir bu 3 senaryoyuda reddedip müslümanım adıyla tüm islami pratiklere ters düşen bir şeyi islamiyet olarak nitelendirmesi saygısızlıktan başka bir şey değil. kimse sana neden inanmıyorsun demiyor sonuç olarak.
    hayatım boyunca kimsenin inancına karışmamış, kendi halinde, yeri geldiğinde allah affetsin diyip günah da işleyen birisi olarak tilt oldum bu ablamıza.

not: inancı veya fikirleri beni ilgilendirmemekte olan hanım abla yaptığı şeyi islamiyet olarak sunması beni rahatsız etmekte. kendimi çok net ifade ettiğimi düşünüyorum dmden ışid militanı muamelesi yapılmazsa sevinirim.
  • kısaca şöyle özetleyeyim;
    bu kadın, avrupa genelinde ve almanya özelinde meyve veren bir bahçe buldu, bu bahçeden tırtıklaya tırtıklaya maişeti devşiriyor. hem para kazanıyor, hem itibar görüyor. alan memnûn, satan memnûn...

yoksa bu kadının dini inancı, imânı şüphelidir. fatihâ'yı bilip bilmediği muallakta olan bir kadın, kendini "imam" ilân etti, avrupalılar'dan ilgi alâka gördü. televizyona çıkıyor, kitap yazıyor, sağda solda ödül, madalya alıyor, alman hükümeti kendisini muhatap kabul ediyor. e bundan iyisi, şam'da kayısı...

fakat bu kadının bütün meselesinin yalan dolan olduğu, bu kadının çok basit bir menfaatperest olduğu, 20.12.2019 tarihinde ortaya çıkan bir haber ile anlaşıldı. seyran ateş, fahişeler ve onların çileli hayatlarını irdeleyen güyâ yeni eseri ile ilgili alan araştırması yaptığı avrupa'nın en büyük genelevinin işletmecisi alamancıdan 50.000 avro aldığı ortaya çıktı! elbette berlin'de artemis genelevinin işletmecisi hikmet şimşek, seyran ateş'e neden 50.000 avro verdiğini anlatmaya tenezzül etmiyor. nihayetinde be kendisi için sıradan, seyran ateş için ise yüz kızartıcı bir hediye olmalı!

şimdi tabii ki, çevir kazı yanmasın açıklamaları başladı;
    ticârî bir borçtu; senedi var, sözleşmesi var; kendim için aldıysam nâmerdim minvalinde minareye kılıf uydurma denemeleri ile seyran ateş olayı örtbas etmeye çalışıyor.

ama aslında, bu kadının hiçbir suçu yok! suç, ona "adam" muamelesi yapan ahmaklarda...
  • dünyada ibn rüşd-goethe camisi adlı ilk liberal camiyi almanya'da berlin'e açan kadın avukat. camide erkekler ve kadınlar birlikte ibadet edecek. kadınlar, camiye burka ve peçe takamayacaklar.
    16.0.2017 cuma gün açılışı yapan ve cuma namazını kılan ateş, “burka ve peçe yasağını güvenlik sebebiyle aldık". cami için, "kadın, erkek, sünni, şii, heteroseksüel ve eşcinsel herkesin yan yana dua edebileceği bir yer olacak” dedi.
  • kadın-erkek birlikte ibadet edilebilen kendisinin kurduğu camiiyi savunmuş. elbette güzel bir uygulama, lakin müslüman ibadet pratiklerini bilen biri olarak konuşuyorum, bence burada kadınların yanda farklı bir bölümde ibadet etmeleri sanki daha doğru olur. zira aksi takdirde allah arayışı sırasında dikkat dağıtıcı durumlar ortaya çıkabilecektir.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40886961
  • die zeit gazetesinin 07.09.2006 sayisina haber olmus mücadeleci, hirsli, hayran olunasi kadin. haberin basligi, ein opfer des kulturkampfs yani kültür catismasinin bir kurbani (daha)...artik meslegini icra edemeyisinin nedenleri ise düsündürücü ve üzücü...
    (bkz: http://www.zeit.de/2006/37/anwaeltin)
  • ailesinin diretmelerine karsi cikarak liseye gitmis, üniversiteye kaydolmustur.
    tanidigimda cok güzel bir kizdi.
    80'li yillarin ortalarinda "türk kadinlari icin danisma ve bulusma dernegi'nde (berlin-kreuzberg) yaylim atesine tutulur, bir kursun bogazini delip gecer. aylarca tekerlekli sandalyeye muhtac olur. ayni saldirida yaralanan kadin ölür, seyran kurtulur.

zanli bir türk ve tahmin edeceginiz cevreden. kadinlarin bilgilenmesine, bilinclenmesine homurdanan kesimden. durusmada mahkeme salonu tiklim tiklimdi. seyran'a sadece uzaktan selam verebildim. tahkikatta usul hatasi vb. gibi düttürük nedenlerden dolayi olasi katil serbest birakildi. o simdi kreuzberg'te elini kolunu sallaya sallaya geziyor.

seyran üniversiteyi bitirdi, avukat oldu, bircok ödüller aldi. dogru bildigi yolda yürüyor.
    kitabinin adi: atese uzun yolculuk

ek:
    savundugu kadin müvekillerinin es ve akrabalarindan gelen baski ve tehditlerden dolayi hem kendi canini, hem de kücük kizinin yasamini korumak amaciyla 11.8.2006'da avukatlik meslegini birakip bürosunu kapatmistir.

http://www.seyranates.de/
hesabın var mı? giriş yap