şükela:  tümü | bugün
 • iki halat arasina agac basamaklarla yapilan bordadan sarkitilan merdiven.
  (bkz: denizcilik terimleri)
 • ismiyle mustesna merdiven turu. aslinda buna merdiven demeye de bin sahit gerekir. halata tirmanmaktan farki sadece ayagi koyacak bir kac tahta bulunmasidir.

  once geminin guverteye dogru genisleyen sekli goz onune getirilmeli ve yukarilara ciktikca sirtiniz ile yer arasindaki acinin 90 dereceden 45 dereceye kadar dusebilecegi ve bu nedenle sadece kol kuvveti ile tirmanmak zorunda kalinabilecegi dusunulerek deli cesareti ile ise girisilmemelidir.
 • genellikle kılavuz kaptanların kullandığı acenta teknelerinden demirlemiş gemilere çıkmakta kullanılan merdiven demeye bin şahit araç. kendisi denizin dalga durumuna göre devamlı sağa sola sallandığından ve gemiden sarkıtıldığı nokta dışında tamamen bağımsız olduğundan dolayı çıkmak ve dahi inmek esaslı cambazlık ister. ayrıca ip olduğu için bacaklar bu konuda hiçbir işe yaramaz. tamamen kol gücü gerektirmektedir. bu yüzden deneyimli denizciler için bu konuda acemi olan insanların maymunluklarını seyretmek ayrı bir eğlence kaynağıdır.

  ayrıca inmesi çıkmasından nerdeyse daha zordur. çünkü bu sefer de koskoca geminin bordasından iple inip devamlı çılgınca sallanan ve bordadan ayrılıp duran küçücük acenta motoruna ayak basmak gerekmektedir.
 • merdiven olduğu iddia edilen, bir tür denge sınavı.

  gemiye çıkmak için yanaşan motor sürekli hareket halindedir, şeytan çarmıhını tuttuğunuz anda bütün yük kollarınızdadır.
  eğer lodos varsa bittiğinizin resmidir. şeytan çarmıhıyla gemiye tırmanmak inmekten daha kolaydır.
 • afedersin adamın ağzına sıçar bu. ben ilk kendisini kullanıp gemiye çıktığımda korkudan geberdim. bir kere aşağıya bakmayacaksın. tam gaz yukarı çıkacaksın ve yanlış hareket yapmayacaksın. yukarıda seni karşılayacak olan şahıs, aylardır karı görmemiş bir gemi adamı olsa bile onun elini tutup, gemiye adımını atacaksın. he yanlış hareket yaparsan, seni bekleyen motorun güvertesine, artık onun da özel adı var mı bilemeyeceğim, düşersin ve beynin patlar. beynin patlamazsa birkaç yerin kırılır. altına etek, ayağına da topuklu ayakkabı giymemelisin. ben etekle çıktım, arkamdan gelen itf çalışanı cem bey'e buradan saygılarımı iletiyorum. sabah hazırlanırken kimse bugün tekirdağ'a gidip gemiye çıkacaksın demedi.
 • basamaklari parmak kalinliginda boru parcalarindan olusan ve ayaginizi sokabileceginiz bolumu sadece bir karis genisliginde olan turleri mevcuttur. siradan seytan carmihi bunun yaninda servis asansoru gibi kalir.