şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cehennem.

  şeytana uyanlar cehenneme gönderiliyor. peki şeytanın kendisi nereye gönderiliyor? onun aldattığı kullar cehennemlikse, kendisinin yeri neresi?

  haydi o da cehennemlik diyelim. bu meleğin suçu ne? tanrı salmadı mı onu insanların üstüne, insanları yoldan çıkarsın diye? tanrı şeytana bu kutsal görevi verdiyse, onu neden cehenneme göndersin?

  peki kendi kullarını günaha sürüklemekle görevlendirdiği bu meleğin, görevini ifa etmesi sonucu, kul günah işlediyse, kulun suçu ne? nihayet onu suça itekleyen şeytan değil mi?

  serbest iradesi sayesinde doğruyu yanlışı ayırt etme durumunda olan kul kendi haline bırakılsaydı, tanrı tarafından görevlendirilen şeytan tarafından suça teşvik edilmeseydi de o kul günah işlemeden kalsaydı, bir de bu cehennem gibi muazaam acı ve işkence yapıtı hiç kurulmamış olsaydı, akla, hakka, vicdana daha uygun olmaz mıydı?

  sahi bu cehennemin mimarı, mühendisi kimdi acaba. öyle ya sayısız insanın işkence ve azap çekeceği bu eseri nasıl bir mimarlık dehası tasarladı acaba?

  şeytan dışındaki melekler de başlı başına bir soru. rivayet odur ki melekler günah işlemez. yani şeytan sadece insanlara musallat olur. kendisi gibi melek olan öteki melekleri yoldan çıkaramaz. e. peki melekler gibi günaha bulaşmadan var olmak mümkün ise, insanların suçu neydi de günah işlemeye mahkûm edildiler? onlar da melekler gibi günah işlemeyecek şekilde tasarlanamaz mıydı?

  edit: düzeltme
 • (bkz: eski sevgilim)
 • promotheus