şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akla gelebilecek bir soru. fethullah gülen ve bediüzzaman'a göre bunun en önemli sebebi insanların yeteneklerinin, manevi yönlerinin gelişmesi, içindeki cevherin ortaya çıkmasıdır. nasıl ki serçeye musallat olan atmaca, serçenin uçuş ve manevra yeteneğine katkıda bulunur. aynen onun gibi insana musallat olan şeytan da; eğer insan mücadele ederse insanın sabır, şükür, kanaat vb.. onlarca özelliğini geliştirir. insan şeytanın vesveselerine rağmen günahları işlemez, allah'ın emirlerini yerine getirirse belli bir yaştan sonra daha sağlam bir iradeye, sabır kuvvetine sahip olur. böylece bir atın ehlilleştirilip yarış atı haline gelmesi gibi ruhen kemale ererek cennet gibi saf ve temiz bir ortama layık hale gelir. aslında bu düşünce semavi olmayan dinlerde bile vardır. örneğin hindu rahipleri kendilerini günlerce aç bırakıp, çivili yataklarda yatarak ruhen kemale ermeye çalışırlar. bir diğer sebep ise şeytanın uğraşması ile iyi ve kötü insanların birbirinden ayrılmasıdır. aynı altın cevherine ateş verilip saf altın elde edilmesi gibi. ya da aynı carbon atomlarından kömürün ya da elmasın oluşması gibi. insan serbest iradesiyle ya şeytana uyar kömür olur, ya da şeytana uymaz altın olur.

  ayrıntılı bilgi için (varlığın metafizik boyutu, fethullah gülen)
 • şeytanın kötü yaratıldığını sanan din cahillerinin, dini savunmasına yol açan mantıklı soru.

  cevabım: hiçbir şey yaratılmadı.
 • 15- hicr suresi: 27. cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık.
 • öncelikle; (bkz: yok öyle bir şey)

  sonralıkla;
  dini kaynaklarda direkt kötülük yap(tır)sın diye yaratıldığından bahsedilmemiştir. yani yaratılış mitlerinde şeytan daima güçlü, zeki, bilge ve ölümsüzdür. bunca donanımla insandan çok çok önce mevcutken, kendini bir yerde yaratıcının sağ kolu, yahut halefi gibi düşünüp belki o minvalde bir teklif beklerken, elinde incir yapraklarıyla ordan oraya seğirten bir garip adem'e secde etmeye zorlanması gücüne gitmiştir.

  tanım: dini içerikli neredeyse her soruya soru veya tehditle cevap veren dinciler sayesinde asla yanıt bulunamayacak suallerden biridir.
 • seyyid ahmet rifai’nin bu konu hakkında müspet bir örneği var.
  “şeytan niçin yaratılmıştır diye düşünebilirsiniz, ziyarete gittiğiniz evin önünde size havlayıp bırakmayan köpeği düşünün. ne yaparsınız. evin sahibini çağırırsınız. onun gibi, şeytan da bu mevcudatın sahibine iltica etmeniz için vardır.”
  batı edebiyatında ise jean paul sartre şöyle der; şeytan ne kadar gülünçtür, ruhları işgal eden odur ama farkında değil ki, mahkum eden o değil.
 • şeytan insan özlü yaratılmıştır. zira her bir şeytani özelliği insanoğlunda mevcuttur.

  düzenleme: imla.
 • oldukça faydalı bir soru. cevabı da bir o kadar ilginç: tanrı'nın insana sevgisinden ötürü!

  "nasıl yani?" dediğinizi duyar gibiyim. aslında bu durumun hristiyan inancında farklı mezheplerde farklı açıklamaları bulunmakta. ben kendi öğretişimden (protestan) paylaştığımı, bu düşüncenin de tüm protestan görüşü temsil etmediğini belirtmek istiyorum.

  bir kişinin hastalandığını düşünün. tedavi nasıl ilerler? hastalığa sebep olan mikrop yok edilir, hasta değil... buna göre;

  - kötülük şeytan'ın içinde oluştuğu için şeytan günah hastalığına sebep olan mikrop oldu.

  - günah insana şeytan'ın tuzağıyla bulaştığı için insan günaha yakalanan hasta oldu.

  - insan özgürlüğünde şeytan'ın tuzağı olmadan günah işleseydi kendisi mikrop olurdu ve insan için bir kurtuluş olmazdı (mikrop yok edilmeli ilkesi nedeniyle).

  - tanrı, şeytan olmadan bile insanın günaha düşeceğini bilerek şeytan'a izin verdi.

  - böylece rab, şeytan'ı yok edecek, ancak kurtuluşa kavuşan insanı ise iyileştirecektir.

  demek ki tanrı'nın bize olan sevgisi sayesinde rab bizi yok edilmekten kurtarmıştır, bunu da şeytan'ın varlığı ile desteklemiştir denebilir.
 • tarihte, "tanrı neden dünya'daki kötülüklerin yaşanmasına izin veriyor" diye sorulması üzerine yaratıldı.
 • çünkü insan kendi yediği boklarin sorumluluklarını alamayacak kadar korkak, kendini mükemmel görecek kadar kibirli. suçu birinin, bir şeyin üstüne atmak zorunda. işte şeytan böyle ortaya çıkmıştır.