• vanessa mae yorumu leziz olan eser.
    (bkz: the original four seasons)
  • http://rapidshare.de/…l_s_trill___violino_.pdf.html adresinden keman notlarını indirmek mümkündür.
  • asıl adı sol minörde keman sonatı. keman için teknik olarak en zor solo eserlerden biri olduğu için, genellikle soloistlerin dört mevsim albümlerine kapanış eseri olarak eşlik eder. (bkz: joshua bell) (bkz: vanessa mae) (bkz: anne-sophie mutter) vs.
  • sabah radyo 3 'de tesadüfe denk gelmem üzerine hemen groovesharktan dinlemeye başladığım güzel keman konçertosu. bir çok filmden tanıdıkmış gibi geliyor bazı pasajları ama henüz buna dair bir bilgi bulamadım.
  • kesinlikle başyapıttır.
  • giuseppe tartini tarafından bestelenmiş keman sonatıdır. isminin geliş öyküsü ise bir rüyaya dayanır. tartini bir gece rüyasında ruhunu şeytana sattığını görür. şeytan tüm isteklerini yerine getirdikten sonra tartini kemanını uzatır ve şeytanın çalıp çalamayacağını görmek ister. bundan sonra duyduklarını ise kendi deyimiyle hayal bile edemeyeceği güzellikte, akıl almaz ve büyüleyici olarak tasvir eder. öyle ki nefesi kesilmiş ve uykusundan uyanmıştır. derhal kemanına sarılır ve rüyanın etkisiyle bu sonatı yazmaya başlar. her ne kadar bestelediği en başarılı eser olduğunu kendi de kabul etse de rüyasında duyduğu müzikle bestesi o kadar uzaktır ki kemanını parçalayıp müziği sonsuza dek bırakmayı düşünür.

devil's trill
  • tartini'nin dokunaklı eseri. titrek kemanın mahcup çekiciliği ve işin içindeki şeytan. voilà!
  • sonu hiç gelmeyecekmiş gibi duran eser. 16 dakikayı, 16 saat gibi hissediyorsunuz. zaman yavaşlıyor, kendinizi ezgilerin akışına bırakıyorsunuz. şeytanla karşılaşmış kadar oluyorsunuz müziğe hayal gücünüz de eşlik ediyorsa.

şeytanla, eserlerinin insanın müzikal sınırlarının ötesinde olmasından dolayı paganini özdeşleştiği için yıllardır bu eserin de paganini'ye ait olduğunu sanıyordum. itiraf etmem gerekirse bu başlığa girince ona ait olmadığını öğrendim.

biz şeytana uyup kötülük ederiz, onlar beste yapıyor.
  • yoğun bir iş gününden sonra iş yerinden ayrılmadan bi on beş dakika evvel bunu açıp dinliyorum. vallahi istanbul trafiği için güç geliyor.

tartini emmi nefis iş çıkarmış.

ne yapalım yani? şimdi şeytana mı teşekkür edelim ilham olduğu için? valla türbanlı şeytan olursunuz backmindlar
  • millet rüyasında neler görüyor. ben de dayımı dövdüğümü gördüm geçen.

t : tartini'nin bilinçaltının güzel bir ürünü.
hesabın var mı? giriş yap