• kibir şeytanın en sevdiği günahtır. kibir ve hırs insanın gözlerini kör eder ve insan en değerli varlığını bile göremez hale gelir. filmlerde geri dönüşü olabilir ama hayatta olmaz.
  • kevin lomax gibi yaşadıklarımdan arınıp en başa dönmek istememe neden olan film. mahkeme salonunda karısını o eski ve güleryüzlü haliyle gördüğündeki mutluluğu çok iyi aktarmış film.
  • bugün izledim. muhtemelen önceden izlemedim hiç tanıdık gelmedi çünkü.
    oyuncular, işleyiş çok güzeldi. hür irade vurgusundan sonra en başa dönüp oradan devam etmesi belki de o yıllarda çekilmiş bir film için başarılı bir senaryo olabilir. en sonunda şeytanın tekrar görünmesi ve kibrin vurgulanması da güzeldi. kibir asla tükenmez çünkü. keşke annesinin gençliği flashbacklerle gösterilseydi. o dönemki teknolojiye göre efektler de güzelmiş. parça parça izlemesem filmleri güzel olacak.
  • son gunlerde kendini ust duzey entelektuel zanneden tiplerin, anlamsiz muhalefet icgudulerini sanatsal olarak maskelemek icin dillerine pelesenk ettigi ifade:

- once kahve icelim, sonra sinemaya gideriz, ne dersin?
    - kahve icersek gec kalabiliriz diye dusunuyorum
    - peki o zaman once sinemaya gidelim, cikisinda kahve iceriz?
    - kahve icmeden sinemaya girmeyi tasvip etmiyorum, uykumuz gelebilir
    - sinemadan kahve alsak?
    - oof, ordaki kahveler sindirim sorunlarina neden oluyor.
    - eeeeeeeee yeter ama..
    - kizma guzelim, sadece seytanin avukatini oynuyorum ben, her turlu olasiligi degerlendirmek durumundayim.
  • (bkz: meltem banko)
  • papa secimlerinde secilme ihtimali olan kisilerin gecmislerini arastirip secilmesine mani olacak bir kusurunun olup olmadigini arastiran kisi.
    kaynak: melekler seytanlar/dan brown
  • film; şeytan ile insan ilişkisini gerçekten muazzam bir şekilde gözler önüne seriyor.
    şeytanın ''aklı başın da kim bu yüzyılın benim olduğunu reddebilir ''
    demesiyle, bence müslüman bakış açısıyla islamdaki ahir zamana işaret ediyor.
  • bu zamana kadar izlemediğime hayıflandığım film. çok çok güzel. gazetecinin şeytana dönüşmesi ve kevin'ı tekrar kandırabilmiş, gururunu okşamış olması...şeytanın ne olduğunu bundan daha güzel anlatan bir sahne olamaz herhalde! külliyata bedel!
  • bana göre kesinlikle underrated olan bir film.

al pacino nun oyunculuğu zirvelerde olup, tam bir oyunculuk dersi vermiş. kendisinin film içinde harika denilebilecek bi sahnesi de mevcut. sahne tanrı ile ilgili olduğundan herkesi çok memnun etmeyebilir yalnız kesinlikle şahane.

izlemek isteyenler için sahne ( filmi izlemeyi düşünmeyenler için ekliyorum )
    https://www.youtube.com/watch?v=uy67y3azcvy

eğer zamanınız varsa kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. film bittikten sonra eminim size katacağı ya da düşündüreceği şeyler olacaktır
hesabın var mı? giriş yap