şükela:  tümü | bugün
  • çok enteresan bir olay.

dünyada yaklaşık 8 milyar insan var ve bu şeytan denen iblis aynı anda bu kadar insana musallat olup akıllarını çelebiliyor.

insan ister istemez soruyor, ulan bu şeytan da mı bir "tanrı" ki aynı anda pek çok yerde (ya da her yerde) olabilip pek çok kişiyle alakadar olabiliyor?

(bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
  • seytan'in fotokopilerinin cok oldugunu gösterir.
  • madde olsa , o agzıma almak ıstemediğim, haklı olabilirdin...
    ancak madde değil...
    hani gercekten soruna cevap arıyorsan, bundan sonra yazdıklarımı oku, yoksa hıc zahmet etme arkadaşım...
    insan , bitki, agac , toprak ,dag, su vb. tum yaratılanların özünde , atomlar vardır...
    onun bileşeni de elektron, proton, nötron...
    yani seninle , bir gürgen ağacı arasında aslında bir fark yok atom perspektifinden bakarsak...
    şimdi hadi gel bu fiziki dogru ile maneviyat arasında bir zincir kuralım:
    hani bazı büyük alimler , filozoflar diyor ya, aslında hepimiz biriz, tekden geldik diye, işte bir anlamda dogrulanmış oluyor bu.
    peki aramızdaki farkı yaratan ne?
    dna sarmalları diyeceksin...
    dogru ama ondan ote bırsey var...
    ruh !
    senin ruhun var...
    ek olarak aklın var...
    ek olarak muhakeme yeteneğin var!
    bunlar sen yaratıldıgında sana verilenler...
    ruhum olmasaydı ateist olur muydum, bilmiyorum?
    hani ondan geldik, bundan geldik diyorsak, ulan işte hepimiz nötronuz, protonuz, geldik işte de, ruhu nasıl kazandık?
    acıklayabılıyor musun sen?
    yok!
    o zaman acıklayana kadar çeneni kapalı tut, kendin emin ol, ispatını yap, oyle gel karşıma!
    dıyeceksın kı bunun allahın yarattıgı kotu varlıkla alakası ne?
    sımdı o noktaya gelelim:
    hersey aslında "algı"da bitiyor...
    çok garip birsey bu!
    garip bir vergi, yetenek!
    şimdi sen algıyı gözünle ,kulagınla, teninle yapıyorsun...
    5 duyu organı olayı, ac bak, orta iki hayat bilgisi kitabında var.
    sımdı sana bu algı verılıyor ama sınırlı...
    mesela göz:
    sana bunu veren , soyle bır tık gelişmişini verse, mesela elektron mikroskobu olsa gözlerin, ne göreceksin?
    havada uçusan elektronlar...
    hani odun ile senin aranda bşr fark kalmayacak baktığımda, ikinizde de aynı atom...
    güzelliğin bir önemi de kalmayacak o vakit...
    sarı saçlarında sevdiğinin , gezdirdiğin ellerini algılayamayacaksın çünkü renk olmayacak...
    zihnimdekileri senin beynine sokamam tamamıyla, ama düşün ve anla ne demek istediğimi...
    sana bir sebepten verilen yetenekler, sınırlı verilmiş...
    bu dunyaya gelmenin bir sebebi var çünkü...
    onu anlamak lazım...
    sımdı olay sadece ruhta bıtmıyor ama, duyu ıle algı ve onun senın ruhundakı yansımalarının bir ahengi var!
    o ahenk sana yaşam sevinci, mutluluk,huzun, sevgi, aşk ,iyilik ,normallik ve kotuluk gıbı olguları verıyor,onları yasatıyor...
    sımdı gelelim noktamıza:
    eger evrende yaratılan herseyın en kucuk yapıtasına ulassak, buna hadı enerjı desek, herseyın heryerde oldugu bır ortam ıcınde, seytan denılen ruhanı varlıgın herseye ulasması neden mumkun olmasın, sonucta enerjı...
    bak gunes ısınları dunyanın heryerını ısıtıyor ya, mesela 2 gunes olsa, dunyada heryere ulasmayacak mı?
    al bu sana fiziki ulasma cevabı...
    ruhen ise,ruha ınanırsan, ınanıyorsan, o halde onun fiziki algınla sınırlandırıldıgını gorebılıyorsun demektır...
    ruhun sınırı bedensel algınla sınırlı mı?
    aslında değil ama sana saatlerce yazacak halim yok, oyle dıyelım cokca...
    sana oyle bır kuvvet verseydık bazılarında oldugu gıbı, ulasamaz mıydın binlerce kilometre otede istediğin birine, manen?
    cok fazla maddeyi kafaya takmazsan, seytan denen lanetlenmişin, nasıl sana ulastıgını anlarsın.
    ulasır ama o kadar...
    zıhnını celer, buna ulasır mazallah ama o kadar,sınırı var onun da , kovarsan gidecektir!
    ha dediklerini yapıyorsan, bu da senin iradendir, hesabını verirsin...
    o zaten bitmiş, belki affolour umuduyla bunları yaparken, sende bir sebepten kötü yola girmiş olursun, dediğim gibi mazallah!
    o kendını soyle savunacak:
    ben ona sadece soyledım, hıssettırdım, yapan ıse oydu, yapmasaydı!
    yalnız kalacaksın huzurda!
    sımdı seytan ulasır mı?
    ulasır abıcım , ulasır!
    melek ulasır mı?
    e zaten senın dıbınde sureklı, senı korumak ve yanlıslara sapmanı onlemek ıcın, ulasmasına gerek yok kı, berabersınız!
    kusturme onları, utandırma!
    seytan denılen ruhanı varlık ulasamasın sana...
    ınsallah birazcık ama bırazcık fayda alırsın bu yazılanlardan...
  • net orospu çocukluğudur.
  • şeytan, melek vesair gibi doğaüstü varlıklara inanıp neden doğa kanunlarına bağlı değil demek gibidir.
  • iblisin bir tane şeytanlarınsa milyarlarca olduğundan bihaber yazar beyanatıdır. herkesin başında hususi bir şeytan vardır, hatta peygamber efendimiz (sav.)'in de varmış. kaynak da bu hadis-i şeriftir:
    “ sizlerden her bir kimsenin yanına, cinlerden bir karin ve meleklerden bir karin tevkil edilmiştir. sahabeler: “sana da mı ey allah’ın resulü?” dediler. resulullah: “bana da. ancak allah onun hakkında bana yardım etti ve müslüman oldu. bana hayırdan başka bir şey emretmiyor.” (müslim, ahmed)
    not: müslüman olduyu teslim oldu olarak kabul eden alimlerde var nitekim şeytan sıfatı kafir cinniler için kullanılır.
  • hatta şeytan allaha isyan bayrağını çekip, diğer melekler gibi çomarlık yapmayıp kimsenin köpekliğini yapmadıktan sonra dahi cennette takılabilmiştir. yoksa adem ve havvayı nasıl kandırırdı cennete girip. bence bu olay daha ilginç. sen hem kafa tutacaksın hem cennete sızıp milleti kekleyeceksin. pek enteresan.