• evren dediysek de “semavi evreni”. hakkını aradığı için yüce allahımız tarafından hor görülüp terörist ilan edilmiş, lanetlenmiştir. haklı mıdır, değil midir bilmem, fakat hakkını sonuna kadar aradığı çok açıktır. sahi yüce allahımız neden onu sürekli bize kötülüyor hiç anlamıyorum belki derdini anlatıp haklığını kanıtlamasını istemediği için mi? bilemedim sözlük bilemedim.

t: avukatlık mesleği ile şeyta’nın sürekli birbirine yakıştırılması üzerine, aklıma gelen dini-felsefik bir soru.

edit: bugünlerde üzerine düşündüğüm diğer bir bilinmezlik olarak (bkz: büyücülerin evrenin yazılımcıları olması)
  • bu benzetme şuna çıkmış:
    insanların birlikte yarattığı yasalara aykırı hareket edenin, buna göre de cezalandırılanların "sisteme karşı gelebilmiş bir cesur" olarak algılanıp, şirinleştirilmesi.
    nasıl yorumladığınıza göre değişir yani durum, devletin kendine göre de bu eyleme girişen teröristtir.

ekleme:
    "insanın yarattığı yasa" sözünden tanrının da insan yaratımı bir şey olduğunu çıkaran düşük iqlu kardeşlerim, mesaj atmadan önce beyninizi biraz daha zorlayın. aksi halde bu saçmalığa vakit ayıramam.
  • tam bir özel sektör hikayesidir. işveren/yönetici sikkodan bir kural uydurmuştur. bu kural muhtemelen sadece kendine göre mantıklıdır. uyulacaktır. uymayanlar bezdirilecek hatta kovulacaktır.
    şeytan; malum olaya kadar çalışkan, itaat eden, bir denileni iki etmeyen idealist bir "köle" olarak bu kuralın mantığını anlamaya çalışmış, hakkını aramıştır. sonuç hepimizin malumudur.
  • şeytan'a aldanan yazar beyanı.
  • genel kanının aksine, bir "melek" olmadığının göstergesidir. zira melekler isyan etmezler.
  • hakkini aramak cok dogru bir ifade degil bana kalirsa, daha ziyade ozgur dusuncenin ilk savunucusu. dusuncesini ifade ettigi, kendi dogrularini savundugu icin zorbaliga maruz birakilmistir.

voltaire, lucifer'in agzindan yazdigi almost human sarkisinda su sozlerle ifade eder bu durumu:

"what did i ever do to you
    that you should treat me this way?
    is it really such a crime
    for an angel to speak his mind?"
  • semavi dinlerdeki yalanlarin aksine, lusifer isik getiren. bilginin babasi gercek tanridir. dincilerin dunyanin her yerinde bilgiye ve bilgili insana dusmanligini herzaman hatirlayin. yerlesiklerin menfaatlerini koruyan sahte tanri insanligi esir almistir. (bkz: lusiferizm)
  • (bkz: iblislovers)
  • hakkını aramak değil kibirdir. allah seni meleklerin en güçlüsü en güzeli olarak yaratsın sonra o senden daha güçsüz yaratılanlar allah'ın emrine uysun ama sen uyma neden? çünkü daha azamaetli yaratıldın. kendini sen mi yarattın be mahluk ki senden düşük olanlara karşı kibir gösteriyorsun? günümüzün hastalığı da budur güçlü yaratılanlar güçsüz yaratılanları eziyor. ama bilmiyorlar ki o kişi kendinden çok daha üstün olabilir.

en dindar kişi olan hz muhammed bile bu hataya düşmüştür kör bir adamla konuşurken ardından allah ayet göndermiştir. ayetlerde allah hep ikinci tekil şahıs kullanırken burda 3. tekil şahıs olarak bahsetmiş hz. muhammeden.

"yanına âmâ geldi diye yüzünü ekşitip döndü. nereden bileceksin, belki de o günahlarından arınacaktı. yahut öğüt alacak ve öğüt kendisine fayda verecekti. öğütle ihtiyaç duymayan kimseye gelince, sen ona yöneliyorsun. onun inkâr ve isyan pisliği içinde kalmasından sen mes'ul değilsin. sana koşarak gelen ve allah'tan korkan kimseyi ise ihmal ediyorsun. sakın! o kur'ân bir öğüttür. dileyen ondan öğüt alır."

işte insanı şeytandan ayıran budur. insan tevbe eder.

edit: şeytan'ın melek değil cin olduğuna dair ve paylaştığım ayetin konuyla alakasız olduğuna dair bir sürü mesaj aldım. bu konularda çok araştırma yapmışlığım yok. siz daha iyi araştırma yapabilirsiniz. yine de tanımı silmiyorum. zamanım olursa editlerim belki araştırdıktan sonra.
283 entry daha
hesabın var mı? giriş yap