şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir an evvel gerçekleşmesi gereken olay.
 • allah bağışlayıcıdır, tövbe edeni affeder.
  şeytan zaten allah’ın varlığına emin tövbe etse kurtulacak. bile bile cehenneme gidecek aptal şeytan.
 • onu var eden üstelik hatalı var eden bir tanrıdan mı?

  bana söyler misiniz, insanları yoldan çıkaran varlık şeytan ise -semavi dinlerde günah kavramı bu kurgu üzerine kurulmuş- şeytanı yoldan çıkaran kim ya da ne olmuştur? şeytan aslında içine konmayan bir güdüyü -kibir- tanrısından bağımsız bir şekilde mi ortaya çıkarabilmiştir?

  edit: hikayeyi biraz da farklı yönlerden ele alalım; mesela tanrı adem'e yasak meyveden hiç bahsetmeseydi adem yine de o meyveyi farkedebilecek miydi? peki şeytanın etkileme gücüne ne diyeceğiz? peygamberleri bile yoldan çıkaracak seviyede. düşünün, tanrısının en korunaklı yerine hiçbir şeye ihtiyaç duymayacağı şekilde yerleştirilen adem'i bile yoldan çıkarabilmiştir. üstelik tanrısının büyüklüğüne ve azametine bizzat şahit olmuş adem'i! ne tuhaf değil mi? tanrı, kendi varlığını kabullendiremediklerini, geldikleri yere yani yokluğa göndermektense onların yanarken çıkaracakları sesleri duymayı tercih ediyor. üstelik cehennemde her yanan insanın, kendi yarattığı şeytanın yine kendisine karşı kazandığı zaferin nişanesi olduğunu bile bile.

  (bkz: ilahi komedya)
 • bu kadar büyük mükemmel bir yaratıcıyı gözleriyle görmüş de neden tövbe etmiyor acaba ?
 • ahura mazda gibi bağışlıyıcı bir tanrısı olan zerdüştlük dininde, bildiğim kadarı ile gerçekleşeceği söylenen olaydır.

  akabinde, şeytan ahirman, cennete kabul edilecektir.
 • bu arada islam dinine göre, şeytan'ın günahının insanın önünde eğilmemek olduğunu da not olarak düşelim. şeytan kendisini insandan daha hayırlı görmüştür.

  diğer tüm melekler, azrail, cebrail ve mikhail dahil, insanın önünde eğilmiştir. şeytan'ın hatalı olduğunu anlaması, islam dininde, insanın kendisinden üstün olduğunu kabul etmesi ile olur.

  ironik sanırım.
 • işe insan tarafından bakınca şeytan hatalıymış gibi durmuyor. **

  elbette yaratan yarattıklarını -kelimenin tam manası ile- hakkıyla bilir. o halde şeytan haksızdır.

  ama esas ilginç olanı, yaratan'ı bileceksin, göreceksin, hakkıyla olmasa da tanıyacaksın ama haksız olduğunu iddia edip karşısında duracaksın. büyük cesaret doğrusu, insan şaşırmadan edemiyor.
 • akp iktidarından sonra gerçekleşecek eylemdir. tıpkı diğer yandaşlar gibi.

  not: melek olanı bilemem.
 • bir an önce gerçekleşmesi gereken eylemdir. çünkü şeytan kötü insanlara şeytanlık yaptırarak onların cehenneme gitmesini sağlar ve iyi insanlara aslında iyilik yapmış olur. bu da şeytanlığın temel prensibine aykırıdır.