şükela:  tümü | bugün
  • bin yıllardır yani ilk renkli resmi kim çizmiştir bilemeyecem sanat tarihi okuyan arkadaşlar bir iki bakınız verip ben de varım diyebilirler, işte kim çizmişse artık şeytanı da ilk renkli çizen adamdan beri bir kırmızı şeytandır giden tefrika. niye kırmızı bu şeytan arkadaşım? kim diyor kırmızı olduğunu. trafik lambası gibi parlayarak geldi de ben kırmızıyım lan beni kırmızı çizin mi dedi bu adam? belki turanj rengi, kırmızıya çalan turanj ne diye karpuz kırmızısı çiziyorsun ki? ya da haki, cennet hakisi, yeşil filan. sanki kırmızı çok korkunç bir renk, ben liladan daha çok korkarım.
  • hani evet şarap desen, elma şarabı var. yeşil demek ki şeytan. ya da bembeyaz şarap var, hulusi kentmen gibi mi gelecek yani şeytan şarap dersek. şampanya var o da şarap, köpüklü mü bu şeytan. saçmalık.
  • van dyck kahverengisinden haberi olmayan insanların yaptığı, anlam verilemeyen şey.
  • pek şaşılacak yanı olmayan bir durumdur. birçok şeyin (!) bu şekilde bazı şeyler sabite alınarak resmedildiğini düşünürsek; kanatlı melekler, sakallı tanrılar...
    yine pek şaşılacak olmayan başka bir durum ise kalbin görülmüş olmasına rağmen o iğrenç şekilde çizilmesi.
  • melekleri de beyaz resmederler. tamam iyiliği vurgulamak için melekler beyaz olabilir şeytan da kötü o neden siyah degil ? cehennem cok mu karanlık da siyah karanlıkta görülmediğinden kırmızı resmediliyor? yoksa cehennem cok sıcak oldugundan seytanın da bir melek oldugunu varsayarsak seytan orda pişmiş mi?

(bkz: evet belki deliyim)
    (bkz: ama hangimiz deli degiliz ki)
  • cehennemin alevli meyve tabağına benziyor olmasından kaynaklanıyor olabilirmiş mesela. ona bakarsan cehennem azabı tasvir edilirken, islamiyette daha yoğunluklu olmak üzere, ortalığın erzurum kars gibi buza kestiği de anlatılır. niye o zaman hiç buz adam şeklinde çizilmiş şeytan yok piyasada hep kırmızı hep kırmızı tarla domatesi gibi? hem madem tutku, o zaman domatesi de şehvetle yememiz gerekir, ben hiç domates yerken orgazm olduğumu hatırlamıyorum, zaten tarla domatesi yok yani piyasada.
  • psikanalitik yaklaşmak gerekirse iki mantıklı açıklamamız var:

1) kırmızı spor araba kullanan erkeklere ne derler? eveeet, "iktidar"ında sorun var, bilinçaltında bunu kompanse etmek için o kırmızı arabayı aldı derler. kırmızı bir şeytan yarattığı düşünülen tanrı için demek ki birileri iktidarında sorun olduğu imasında bulunuyor bilinçaltında.

2) liverpoolla alakası olma ihtimali?? (red devils)

(bkz: siktirip gidiyorum ve çay koyuyorum)
  • (bkz: şehvet)
    (bkz: tutku)
  • sanılanın aksine sandman'de de beyaz tenli ve sarışın olarak çizilmiştir. kırmızı olan herhangi bir tarafı yoktur.
  • kirmizi hiristiyanliktan once kuvvetin gostergesiydi. alman tanrisi thor un kirmizi saclari ve av tanrisi wotan'in kirmizi saci ve sakali vardi. 1500 lerde avrupada hiristiyanligin ilerlemesi ile thor'un rengi olan olan kirmizi renk kotu olmaya basladi, kirmizi sacli kadinlar cadi addedilerek yakildi. cinsellikle de ozdestirilen kirmizi renk hiristiyanligin iyice bas dusmani oldu. orta cagda sacinin rengi tablolarda kirmizi olan meryem ananin sacilari daha sonraki tablolarda sariya boyanmaya baslandi..ve kirmizi seytanin rengi oldu. hala avrupanin bazi kirsal bolgelerinde bu tur inanislara rastlanilir.
    meryam anayi, isayi resmedenler seytani da resmedeceklerdi bir turlu, seytansiz olmaz, kotu olacak ki iyi saticilari doysunlar.. ama isa ve meryam ananin yasadiklari bolgedeki insanlarin aksine butun tablolarda sarisin gosterilmesindeki ironi de bir baska tabii.