şükela:  tümü | bugün soru sor
 • canakkale'de heykeli dikilmistir bu zatin. kilitbahir'in biraz ilerisinde olmasi lazim.
 • çanakkale'nin havran ilçesinde 1889 yılının eylül ayında dünyaya gelmiş, 1939 yılının kasım ayında zatüreden hayata veda etmiştir.
 • bahsi gecen ünlü fotograf:
  http://user.glo.be/~snelders/gossip/seyit.jpg
  (server aktif oldugu müddetçe bu adreste görülebilir)
 • koca gazinin madalyası bile yokmus. "müracaat et sana madalya versinler, maaş bağlasınlar" diyenlere, "biz madalya için, maaş için dövüşmedik. 'ya şehid olacağız ya gazi' dedik. ücretini cenab-ı allah'tan bekledik ve rabbim bize gazilik rütbesini nasib etti" demiş.
 • istanbul harbiye'de ki askeri müze'de seyyit onbaşı'nın ateşlediği topu görülebilir. müzenin bahçesindeki top, müze kadar yüksekliğe sahiptir. zamanında 2 adet olan bu toplardan biri izmir'de denize düşürülmüş ve ağırlığından ötürü denizden çıkarmak mümkün olamamıştır. şuan neden çıkarılmamaktadır bilinmez, belkide paslanıp çürüdüğü içindir.
  resim:
  http://www.tsk.mil.tr/…genel konular/askerimuze.htm
 • (bkz: berserk)
 • mustafa kemal seyyit onbaşıyı çağırmış, isterse köyüne dönebileceğini söylemiş..
  kabul etmeyince ısrar etmiş, dile benden ne dilersen demiş..
  iri kıyım bi abimiz olduğundan mümkünse 1 tayın fazladan istemiş..
  kabul edilmiş..
  ertesi gün 2 tayın verilmiş seyyit onbaşıya..
  vicdanı rahat etmediğinden, herkes 1 yerken 2 yiyemediğinden vazgeçmiş hakkından seyyit onbaşı.
 • seyit onbaşı bildiğim kadarıyla o mermilerden 3 tane kaldırmıştır. biri ocean zırhlısını vurmuş, diğer ikisi ise karavana olmuştur. seyit onbaşı' nın vurduğu zırhlı manevra yapmaya çalışırken nusret mayın gemisinin döşediği mayınlardan birine çarparak batmıştır. anlayacağınız yedeğe alınıp geri dönmemiştir, dönmeye çalışırken batmıştır.

  komik olan ise seyit onbaşı' nın heykelini yapan heykeltraşın ekşisözlükte bile linki bulunan fotoğraftan bi haber, sırt hizasında taşıdığı topu kucağına alıp da kaldırmış gibi göstermiş olmasıdır.

  sözkonusu heykelin ve de doğru şekilde yapılmış bir diğerinin fotoğrafları için daha'nın verdiği adresleri de burada belirtmek isterim:

  bay yanlış: http://user.online.be/~snelders/gossip/seyitn.jpg

  doğru ahmet: http://candandostluk.files.wordpress.com/…nbasi.jpg
 • seyit çabuk havran'ın manastır (çamlık) şimdi ise kocaseyit ismini alan köyünde doğdu. 1. dünya savaşında çanakkale - mecidiye bataryasında görev aldı. 18 mart 1915 ' de ingiliz gemilerinin çanakkale'yi geçmek için pek çok topu susturdukları anda 275 kg.' lık top mermisini sırtlayarak topun namlusuna yerleştirdi. topu ateşleyerek ocean adlı ingiliz lerin en büyük zırhlısını batırdı. ingiliz ve fransız gemileri boğazı geçemiyeceklerini anlayarak geri döndüler.

  kaybedilmek üzere olan çanakkale savaşı havran' lı kahraman onbaşı seyit çabuk (kocaseyit) sayesinde kazanıldı.

  kaynak : http://www.havran-bld.gov.tr/kocaseyit.htm
 • kilitbahir'den çanakkale şehitler abidesine giderken görülen heykeli yanlış yapılmıştır.heykelde top mermisini kucağında tutmaktadır.böyle bir ağırlıktaki mermiyi kucaklamak imkansız gibi bir şey.aslında kucaklamamış kalçasının üstünde (hamalların yaptığı gibi) taşımıştır.
  gelibolu yarımadası milli parkı'nda buna benzer heykel hataları çoktur.(ör:ikinci dünya savaşında kullanılan tüfeklerin heykellerde bulunması)