şükela:  tümü | bugün
  • istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi* öğretim üyesi. iktisat ve maliye konularında uzman olan hocamız aynı zamamda eğitim-sen üniversiteler şubesinde de aktif olarak adalet alada hoca ile birlikte çalışmaktadır.
  • farklı düşüncelere saygısı ve bir o kadar da özlemi olan öğretim üyesidir. öyle ki her dersinin ilk on beş dakikasını serbest kürsü adıyla öğrencilerin kendi fikirlerini dile getirmelerine ayırır. gene dersinin her anında konuşmak isteyen öğrencilere konuşma hakkı verir ancak saçmalayan öğrencilere katiyen dayanamaz ve verdiği konuşma hakkını almasını da çok iyi bilir.
  • kendisi aynı zamanda ödp genel başkan yardımcısıdır.
  • bi zamanlar sevdiğim, düşüncelerine hayran kaldığım sbf hocası, ama insan büyüdükçe karşısındaki insanlar küçülüyor.
  • arada bir "kapitalist sistemde, devletin ekonomiyle ilgili en onemli angajmani butcedir", "arkadaslar korkmayin, 2-3 makale okumakla marksist olmazsınız", "sosyalizm bir ust kulturdur, aglama edebiyati degildir" seklinde janjanli laflar eden, sevimli, iyi niyetli, karsisindakini ezmeye calismayan, siki fenerli bir ogretim uyesidir. dersinden gecmek icin dersine devam etmeye ya da verdigi yuzlerce sayfalik makaleleri ezberlemeye gerek yoktur. birde necip cakir ile akraba olduklari soylentisi de vardi bir zamanlar.
  • her düşünceye açık olmadığını düşündüğüm iü sbf hocası. öyle düşünüyorum çünkü dersinin ilk 15 dakikasını serbest kürsü olarak ayırır. ilk dersinde kendisiyle tarih tartıştığımdan dolayı gerilmiştim. o da gerilmiş olacakki 2. hafta bana söz hakkı vermedi ve 3. hafta da bana söz hakkı vermemeye devam etti. sonrasında arkadaşlar ''kimsinsen senkimsin asilsenkimsin'' konuşturmayacak seni uğraşma deyince, derslere girmeme hakkımı kullandım. zaten maliyeden çok ütopik iktidar ve devlet düşüncelerini anlattığından çok da bir kaybımız olmadı kanımca. dersine de 5-6 kişi gidince o 5-6 kişiyi ödüllendirmek adına yoklama aldığını da söylediydiler. ben onların yalancısıyım.

lakin anlaşmazlıklarımıza rağmen donanımlı bir hocadır, saygımız sonsuz tüm hocalarımıza.
  • hdp 2. bölge 3. sıra milletvekili adayı. mecliste görmek umuduyla.
  • hdp istanbul 2.bölge 3.sıradan aday olmuştur mebusluğa, tezlerimizi öksüz ve de yetim bırakmıştır.
  • olur da hdp barajı geçer kendisi vekil olursa diye buradan bir anımdan bahsetmek istiyorum kendisiyle alakalı.

bilindiği üzere kendisi istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesinde istatistik hocasıydı. doç muydu prof muydu ünvanı neydi hatırlamıyorum.

bendeniz de o yıllarda öğrencisi oluyorum. yanılmıyorsam birinci sınıftaydık. istatistik vizesi.

sınavda istatistiki verileri gösteren bir cetvel vardı ne işe yarıyor hatırlamıyorum ama soruları çözmek için o tablodan bazı verileri falan bulmak gerekiyordu.

neyse, 5 tane soru sormuş sezai hoca, istediğimiz 3 tanesini falan cevaplıyoruz. sınavda kitap, defter, ders notu, geçmiş yıllarca çıkmış sorular, hesap makinası falan hepsi serbest.

bilenler bilir, mutlaka önceki yıllarda çıkmış birkaç soru olur, yalnızca rakamlar veya konular değişir ama çözüm yolları aynıdır.

koskoca çarşaf kağıtlardan 3-4 sayfa falan yazdım, çizdim, hesapladım falan. birkaç hafta sonra sonuçlar açıklandı, ne göreyim, 0 (sıfır) almışım. bu ne lan dedim, 5 puan da mı almamışım? bu kadar mı gerizekalıyım? değilim de aslında, neyse artık olan oldu dedik.

ben tabii ders zamanları çimlerde batak oynayıp kantinde çay içmekten keyif alan bir öğrenci olduğum için girmezdim pek derslere. ben yokken quizler olmuş, ödevler verilmiş. garibim emfuzi'nin dünyadan haberi yok.

geldi çattı final dönemi, kaçarı yok kalacağız dersten. vizeden sıfır almışsın, ödev, quiz hiçbir şey yok falan nasıl geçeceksin ulan?

finaldeyiz, yine 5 sorudan istediğin 3 taneyi cevaplıyorsun. bir tane de ekstradan soru cevaplıyor isteyenler, o sorudan aldığın puan, quiz/ödev notu yerine geçecekmiş. sezai hoca küçük sürprizler hazırlamış bize.

sonuçlar açıklandı, vizeden sıfır alan ben, finalden 50, quiz sorusundan da 80 almışım. nasıl olduysa bağıllar açıklandığında dc ile dersi geçmişim.

çok enteresan şeyler olmuştu, bir daha da ders almadım kendisinden. bu da böyle bir anımdı, burdan sayın vekil adayına seslenmek istedim sadece.
  • 7 haziran 2015 seçim sonuçlarına göre milletvekilliği kesinleşmiş, ankara yolunu tutmuş değerli bir ekonomi politik hocasıdır. siyasetin bütçe kullanımı olduğu vurgusunu, siyasal koridorlarında öğrencilerinin zihnine kazımış, sıra bunu tüm türkiye halkları adına meclis kürsüsünde dillendirmeye gelmiştir. hdp'nin yeni yüzlerinden ve gelecek dönemde çok konuşulacak vekillerinden biri olmaya aday emekten, doğadan , yerel ve katılımcı demokrasiden yana bir hdp vekili.