şükela:  tümü | bugün
 • sezar aslen bir lakaptır. yani biz sanırız ki sezar bir adamın adı (jül sezar varya hani). ama bu kelime roma imparatorlarına verilen bir ünvan nasıl osmanlıda sultan varsa elin gavuru da sezar demiş işte.. daa ne diim be kardeşim.
 • ihsan oktay anar'ın, "yedinci gün"de politik dünya tarihi anlatılırken, karikatürü yapılası bir sahneyle selam çaktığı şahsiyettir.
  mevzu şöyledir:

  --- spoiler ---

  "...günün birinde sezar nam bir paşa, ordusuyla alkışlar arasında roma'ya girdi. herkes onun iktidarı alıp ona buna çatarak zorbalık yapmak istediğini zannetmişti. ama onun amacı iktidarı değil, çocukluğundan kalma gülgoncasını almaktı. fakat nerede ve kimde olduğunu bilmiyordu. asker olmasına rağmen sormaya da cesareti yoktu, sadece senatoda moruklar onu bıçaklarken evlatlığı brütüs'e 'sende mi brütüs?' diye sorabilmişti."
  --- spoiler ---
 • sezar.
  senden yaklaşık 2100 yıl sonra , hayatını, yaptıklarını ve doğru ile yanlışlarını değerlendirme fırsatım var. bu kadar halkının içinden gelen ve halkı için büyük zaferlere, kazanımlara imza atan bir lider olacağın ve bir diktatöre dönüşeceğin, rodos'a giderken, ege denizinde korsanlar tarafından esir alındığında, bir esir'in aksine, korsanlara dikleşip ve senin için istenen 20 talent'lik fidyeyi küçümsediğinde belliymiş. hani korsanlara demişsin'ya, “hayvanlar, ben yirmi talentlik bir esir miyim? yakaladığınıza iyi bakın, size elli talent getirteceğim ve elinizden kurtulduğumda göreceksiniz, hepinizi astıracağım!” ve sonunda dediğini yaptın. antalya açıklarında yakaladığın, seni esir alan korsanları, bergama'da çarmıha gerdin. işte bizim bildiğimiz sezar o zaman ortaya çıkmış.
  yıllar içinde, zaferlerin ve rütbelerin birbirini kovaladı. roma'da, terhis olan askerlerinle beraber, fakir vatandaşlarına da toprak dağıtarak, büyüklüğünü ve sana olan sevgiyi perçinledin. halkını ve askerlerini ölümüne kendine bağladın. bu bağlılık seni zaferden zafere koşturdu değil'mi sezar.
  o kadar çok zafer kazandın ki, kazandıkların sana yetmez oldu. iskender'i okudun, örnek aldın. dünyayı fethetmeyi hayel ettin. fakat kendi kurduğun düzende, kendine verdiğin yetkilerin bile sana az geldi. ne nil'in bereketli toprakları, ne mısır'ın zenginliği ve medeniyeti, ne roma'nın ihtişamı, ne akdeniz'in dinginliği, ne anadolu'nun cennet batı kıyıları, nede kleopatra'nın güzelliği sana yetmedi.
  başlangıçta bir halk adamıyken, aristokrat sınıfına girecek iken, yetkilerini aşırı artırıp, kendine diktatör yetkisi alman, sonunda seni tiranlığa kadar götürdü değil'mi sezar?
  her şeyi görmüştün fakat, diktatör olmanın sana olan sevgiyi düşmanlığa çevireceğini görememiş'tin. sonunda ilk biricik sevgilin, servilia caepionis'in oğlu brutus'un bıçağının ucunda can verdin. hırsının, zeka ve aklının önüne geçmesinin sonucu bu oldu. ruhun bile terk etti bedenini, ruhsuz bir şekilde, toprağın altında yapa yanlız kaldın.
  bu gün seni tanıyan dünyalılar, her zalime sezar ismini takıyor. yakıştı mı sezar? bu kadar çok başarın, kahramanlığın, bilgeliğin varken, sadece zalimliğin le anılman, yakıştı mı?

  meraklisina not.: babasi gaius julius dan dolayı julius ismini. doğumu sırasında annesinin karnını keserek çıkarmalarından dolayı da ''kesmek anlamına gelen,, cesar (sezar) ekini almıştır. günümüzde sezeryan doğumu olayının isim babasıdır. doğum esnasında anne aurelia cotta hayatını kaybetmistir. sezar, cicero nun da öğretmeni olan apollonius molo'dan da eğitim almış ve ayrıca iyi bir yazardır. öldürüldüğünde, yaşı 56 dır.
 • bir seferden dönüşte roma'ya yaklaşırken bir dağın
  üstünde durmuşlar, sezar şöyle demiş;

  "şu güzel köy var ya... götüne girsin."
 • latince'deki özgün yazılışı "caesar" ve özgün okunuşu "kaysar" olan sözcüğün fransızca olarak okunuşudur.
 • caesar'ın ingiliz ve fransız elinde deforme olmuş ve maalesef tüm dünyaca kullanılan yanlış telafuzudur.
  doğru okunuşu kaysar'dır.
 • metro grossmarket'te 8,79 tl'ye satılan bir şarap.
 • gol olarak bilinen japon futbol cizgi filminin magnum vurusu ile beraber aninan kahramanlarindan biri.
 • magnum vuruşu yaparken toplardan alev çıkaran süper şahsiyet..öyle bi vuruyo ki pezevenk topa top sanki uzaydan düşen meteor edasıyla alevler alıyor..sonra durdur durdurabilirsen o topu..
 • (bkz: sezaryen)