*

şükela:  tümü | bugün
 • bugün itibariyle yürürlülüğe giren, tam adı "sezar suriye sivil koruma yasası"olan ve abd'nin esed rejimi ve onun destekçilerine uygulayacağı yeni yaptırımları kapsayan program.

  kaynak

  kaynak 2
 • bölgede etkileri derin olacak bir hamle.
 • "suriye yönetimine mâl edilen işkence fotoğraflarından adını alan abd’nin suriye’ye yönelik sezar yaptırım yasası 17 haziran'da yürürlüğe girdi. yasa, batılı emperyalistlerin ve taşeronlarının askeri olarak diz çöktüremedikleri suriye arap cumhuriyeti’ne ekonomik olarak darbe indirme amacı taşıyor. abd bu yasayla suriye'de yönetimdeki bazı isimler ve kurumlar ile onlarla parasal ilişki içinde olanları içeren geniş bir kesimi hedef alıyor.

  batılı emperyalistlerin insan hakları ve sivilleri koruma gerekçesiyle egemen devletleri boğma yöntemine sıkça başvurduğu biliniyor. bu yasa zamanlaması itibariyle suriye'de savaşın ortaya çıkardığı hakimiyet bölgeleri belirginleşirken batılı emperyalistlerin suriye arap cumhuriyeti'ni mevcut hakimiyet alanı içerisinde zayıflatma çabası olarak yorumlanıyor.

  öte yandan suriye ekonomisinde geçen hafta yaptırımların başlamasından önce suriye lirasının dolar karşısında aşırı değer kaybettiği bir çalkalanma yaşandı. şimdi bu çalkalanmanın yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte suriye ekonomisinde ve siyasetindeki gelişmelere etkileri tartışılıyor.

  sezar yasası’nın açıklanmasının ardından suriye devleti, halkın yaşam koşullarının dışa vurduğu kırılganlıklar üzerine sağlam bir görüntü vermeye çalışıyor. suriye merkez bankası suriye lirasının karaborsa değeri ile dışarıdan gelen transferlerdeki değerini dengelemeye çalışan bir müdahale bulundu. döviz kuru, ithalatın finansmanını sağlayacak ve suriye ekonomisinin muhtaç olduğu transferleri olanaklı kılacak bir düzeyde belirlendi.

  sana haber ajansının ekonomik ablukaya rağmen humus’ta yer alan hasya sanayi bölgesinde yatırımların arttığı, 2020’nin başından beri bölgedeki yatırımcılara 20 yeni yatırımcının eklendiğini ve yatırımcı sayısının 936’ya ulaştığı yönünde haberler yapması dikkat çekiyor. şu anda sanayicilere elektrik yardımıyla desteklenen yatırımların suriyeli patronları ayakta tutmaya çalıştığı, işçilere ise istihdam vaatlerinde bulunulduğu görülüyor.

  lazkiye’de halktan görüşler alan al ahbar haber sitesi, halkın sezar yasası’na dayandırılan fiyatlardaki artışı bir fırsatçılık olarak algıladığını ortaya koyuyor. pazardaki tahıl fiyatlarına tepki gösteren bir emekli "bulgurun sezar yasası’yla ne ilgisi var, ithal edilmiyor ki?" derken bir diğeri "biz yüz yıldır sezar yasası altında açlık yaşıyoruz" diyor. genel görüş, sezar yasası daha yürürlüğe girmeden istifçilik yapan tüccar ve zenginlerin suçlu olduğu yönünde.

  halk meclisi'nin 7 haziran'daki oturumunda suriye komünist partisi (bektaş) adına ömer bektaş benzer bir noktadan hükümeti eleştirdi. küçülme ve enflasyonun aynı anda yaşanmasının sezar yasası'ndan ziyade istifçiler, spekülatörler, tekellerden kaynaklandığını belirterek kaynakların "katılımcılık" adı altında yerli ve yabancı özel sektöre teslim edildiğini söyledi. küba ve kore demokratik halk cumhuriyeti örneklerini veren bektaş, on yıllardır yaptırımlara maruz kalan bu ülkelerin devletçi ekonomileri sayesinde sosyal ve ekonomik olarak gelişebildiğini, suriye'deki gibi bir burjuva sınıfının buralarda olmadığına işaret etti. hükümetin burjuva sınıfına yaslandığı konusunda bir yanılsamaları olmadığını belirten bektaş "zenginlerin kaynakları halka!" çağrısında bulundu.
  . . .
  sezar yasası’yla suriye’de cihatçıların hakim olduğu bölgelerde de bir ekonomik hareketlenme gözleniyor. idlib ve halep kırsalında suriye lirasının değer kaybetmesinden fırsatla türkiye buralara ptt aracılığıyla türk lirası pompalamaya başladı. sezar yasası’nın yürürlüğe girmesinden önce başlatılan bu uygulamanın yaygınlaştırılması muhtemel. bunun suriye ekonomisinin sıkıntılarını artıracağı tahmin ediliyor.

  öte yandan the national adlı internet sitesine göre suriye hükümeti, yaptırımların ekonomideki etkisini aşabilmek için cihatçıların hakimiyet bölgelerinden yaptırıma maruz kalmayan orta düzey tüccarlar aracılığıyla tahıl ve petrol tedarik etmeyi planlıyordu. türk lirasının devreye girmesiyle bunun zorlaşacağı, kaçak ithal ürünlere bağımlılık ve vurgunculuğun artacağı söyleniyor.
  . . .
  sezar yasası'nın ekonomiyi çalkaladığı bu günlerde askeri saha görece durgun görünüyor. önceki gün suriye arap ordusu'nun ayn isa’ya takviye birlikler sevk ettiği haberi geldi. birliklerin haseke-halep arası m4 yolunu koruması öngörülüyor. 2019’de suriye arap ordusu ile sgd arasında fırat’ın iki yakasının korunması üzerine yaptığı anlaşma, rusya ile türkiye arasında m4 karayolunun iki tarafının korunması konusundaki uzlaşmayla bir dengeye oturmuştu.

  türkiye kuzeyde kendi hakimiyet alanını pekiştirirken rusya’nın lazkiye’den ırak’a uzanan ve suriye ekonomisi açısından da hayati olan hatta dokundurtmamayı esas aldığı görülüyor. ancak gerek sezar yasası'nın etkileri gerek suriye'nin cihatçı ve liberal muhalefetindeki hareketlilik askeri sahadaki mevcut dengelerin kalıcı olmayacağını gösteriyor."

  https://sol.org.tr/…nomi-dalgali-savas-dengede-7614