şükela:  tümü | bugün
  • dünya birincisi olmuşuz. genel olarak gözlemlediğim bir durum var.bir şeyin yapılmaması konusunda ne kadar baskı olursa o şeye olan istek o kadar artıyor. yüzde 30'lardan yüzde 53'e çıkması bunun bir göstergesi

https://onedio.com/…nya-birincisi-peki-neden-781316

http://www.bbc.com/…urkce/haberler-turkiye-40858259
  • tip ve teknoloji ilerledikce ameliyat ve operasyonlarin sekil degistirmesi gayet dogaldir. normal dogumdan daha saglikli ve kolay bir operasyonsa sezaryan dogum mantikli bir secenektir. saglik sektorunde bunca boktan durum yasanirken, sezaryan dogumun olumsuzluklarini tartismak sacmaliktir.
  • devletlülerimiz sağolsun, zorladıkça, yasakladıkça talebi artırmayı başardılar.

kişisel fikrim; herkes özgür şekilde istediği yolla doğurmalıdır. ama karım sezaryenle doğursa daha mutlu olurum. hem onun sağlığı, hem cinsel sağlığımız için.
  • korkan gebelerin de azimsanamayacak şekilde katkisi oldugu netice. ama doktorlarin egilimi de yadsinamaz herhalde.

adana ' da gittigim bir ozel hastanede 10 dogum oluyorsa ancak 1 i normal. ben de (bkz: plesenta previa) denen sey yuzunden muhtemel sezaryen adayiyim ancak durum doguma dek degisirse ve doktorum hala sezaryende israr ederse 'normalci' doktor arayislarina yonelecegim muhtemelen. bu baglamda adana' daki gebeligi atlatmis hemcinslerimden onerilere de acik olabilirim.
  • devletin sezaryeni azaltmak için uğraştığını düşünmüyorum ben, öyle olsa devlet hastanelerindeki sıkı takip özel hastanelerde de olurdu. devletin bu konudaki politikası paran varsa git özelde sezaryenle doğur, beni masrafa sokma kafasında ilerliyor benim gördüğüm. hiçbir konuda olmadığı gibi bu konuda da kadına fikri sorulmuyor kısacası.

vajinal doğum yapmak için bedensel yeterlilik yetmez, psikolojik olarak da hazır olmak gerekir. özellikle ilk doğum yapacak kadınlardaki korkuyu yaşamayan bilmez, bu sadece canım yanacak korkusu da değil, doğum esnasında gelişebilecek komplikasyonlar bebeğin engelli olmasına, anne ve bebeğin ölümüne kadar gidebiliyor. annenin dikiş ya da bedensel deformasyonuna değinmiyorum bile. benim gördüğüm, doktorların sezaryeni tercih etme nedeni vajinal doğuma nazaran çok daha az risk barındırması. daha tehlikeli ve riskli olsa adamlar buna yönelir mi? hem doğum tarihini belirleyebilme hem de anne-bebek için daha az risk taşıdığı için tercih ediliyor ki en fazla şikayet edilen/dava açılan grubun kadın doğum uzmanları olduğu da bir gerçek.

aylardır araştırıyorum vajinal doğumun sezaryene nazaran iki üstünlüğünü görebildim sadece: bebeğin doğum kanalından faydalı bakterileri alarak gelmesi ve annenin daha kısa sürede toparlanması (tabi eğer şanslıysanız). sezaryende ise doğuma bağlı risk oranı çok daha düşük, acı çekme vs. çok daha az; elbette ki onun da kendine göre zorluğu var.

bence bu anne adayı ve doktorun beraber karar alması gereken bir süreç. benim kendi düşüncem bu tabii ki, bir de sezaryen oranlarını diğer ülkelerle kıyaslarken vajinal doğum yöntemleri türkiye ile aynı mı değil mi bir göz atın derim.

dip not: doğumun normali anormali yoktur, vajinal ve sezaryen doğum vardır.
  • brezilya varken turkiye'nin dunya birincisi olarak gosterilmesi ne kadar dogru bilmiyorum. turkiye ilk beste evet, ancak benim bildigim istatistiklerde brezilya hep acik ara onde ve birinci. sansasyon yaratmak icin kaynak gostermeden "donyo boroncoso lolololo" diye sallamanin alemi yok.

edit: basligi acan arkadasa degil onedio ve bbc'ye benim sozum. bu istatistiklerin kaynaklarini not dusmeden haber yapmak sacmalik, sorumsuzluk.
  • sezaryen mecbur kalınmadıkça başvurulmaması gereken,doğal olmayan bir cerrahi müdahaledir.

sezaryen normal doğumdan daha sağlıklı değildir.

sağlık sektöründe yaşanan birsürü boktan durumun varlığı sezaryenin tartışılırlığını etkilemez.

sezaryen2 tane gavat daha fazla kazanacak diye şirin gösterilmeye çalışılan bir yöntemdir.

o yüzde 53 lük kısmın yüzde 80 inde fuzuli olarak yapıldığına emin olunuz.
  • c.başkanı da sezeryan doğum cinayettir diyerek kadınların özel hayatına karışmaya devam etsin. çocuklar her türlü doğuyor .insanlar ne kadar acı çekeceğini de ona soracak değil herhalde.
  • hiç bir erkeğin yorum yapma hakkı olmadığı bir konu. cerrahi müdahele veya ne boksa artık, kadın doğum sancısı çekmek istemiyorsa en doğal hakkıdır. çok istiyorsa ve şartları olgunlaştırabiliyorsa erkek kendi doğursun o zaman.

not: erkeğim, boşuna yürümeyin.
  • ılle de normal doğum diye diye gerinerek hamileligimi surdururken, su an, 34.haftamda hipertansiyonla bir de makat bebek vakasiyla yuzlesince artik benim de dahil olacagimin kesinlestigi yuzdelik orandir.