şükela:  tümü | bugün
  • sevdiginiz birini kaybetmeniz, buyuk bir a$k ya$amaniz veya buyuk bir a$k ya$amak isteyip beklediginiz buyuklukte bir a$k ya$ayamamaniz, bilimum hayat faaliyetlerinden kismen buruk ayrilmaniz neticesinde kendiliginden olmasi muhtemel bir $ey icin herhangi bir rehbere ihtiyac yok aslinda. zat-i $ahanelerinin hayatina bakilacak olunursa gecirdigi evrelerden sarki $ozlerine ne denli yansimalar oldugu gayet acik ve net ortada. ama siz yine de $arki sozu yazabilmek icin benzeri aktivitelere fazla salmayin kendinizi. *
  • kendisi burcu güneş'e şarkı sözü yazma konusunda bir bardak şarap al sahil kenarına git demiştir. öyle yapın.
  • sadece duygulu olmak yeterli olabilir zaman zaman. zaman zaman da sokak diline hakim olmak...
    (bkz: kacin kurasi)
  • kişinin kendi tadını yakalaması daha doğru olacağından şarkı sözü yazmaya çalışanların ilgilenmemesi gereken rehber.güzellik özgünlüktedir her zaman.
  • cok da basite indirgenmemesi gereken bir yetenek. yoksa isin cilki cikar. (bkz: beethoven gibi senfoni yazma rehberi)
  • bir boka yaramayacak rehberdir zira herkes aynı tarz duyguları bir çok kez yaşıyor ama sadece bir sezen aksu var. olay tamamen bir kişinin yeteneğidir. duyguları kanalize etmektir.
  • eşinizin* motorunun terkesine atlayıp yolda giderkene aklınıza bir şarkı gelir, motoru durdurtup bi kulübeden evi arar ve telesekeretere şarkınızı okursunuz.

kendisi anlatmıştı bu tekniği bir programda. insan böyle boğaz'a karşı puslu bi havada ya da yıldızlı bi gecede demlenirken gökyüzünü seyrede seyrede filan yazıyor zannediyor tabi...

ama zaman ve mekandan bağımsız olarak bir de o yollardan geçip bu ruh salınımlarını yaşayıp öyle bir şeyler üretme meselesi var ki onu becerebilsek zaten çoktan yapardık...
  • kor ateşlerde yanmak acıdan geçmek hayatı anlamak gibi büyük başlıklar bir de esmer ten ve babaanneden kalma üsturuplu sözlerle bezenmesi yeterlidir mesela ben şimdi bi tane başlıyorum

gittiğin yol biliyor
    harcadığım onca şey bitiyor
    geeeeel sen ey güzel sevgili
    bilmediğin can gidiyor (böyle bir lirizmdeki vokalin boğukluğunu duyar gibi olun)

yanıyor içim (her zaman bu yangın var)
    kanıyor dünya
    susuz çaresiz

gülemedim ey gönlü ferahım (hahahahahah)

gidemedim hatırım kaldı

(ve meyan kısmısı ...)

ah bilemedim dünyayı
    kor ateşlerden gayrı
    seni bir gün çözüm
    bir gün düğüm
    kaybettim ben belayı
  • bu rehberden önce sezen aksu gibi hissedebilme ve sezen aksu gibi hissettiklerini satırlara dökebilme adlı iki rehbere daha ihtiyaç vardır. nitekim, sözleri yazabilmek için bir ön aşama gerekmektedir ki o yetenek sezen aksu'da doğuştan kullanıma hazır olarak gelmiştir.
  • yıllardır bi kokaindir söylenir, ben söyleyenlerin yalancısıyım tabii.