şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dunyada, buyuk isler basarmis, hayatta izlerini birakabilmis, yaptiklariyla kitlelere hitap edebilmis kisiler, soyadlarindan kurtularak kendi isimleriyle taninagelmislerdir. isimleri, baska bir referansa gerek duymayacak kadar un kazanmis kimselerdir bunlar ve basinda, halk arasinda ilk isimleriyle hitap edilmeleri bir saygi, takdir ve sevgi belirtisidir. (bisiklet sporunda lance, basketbolda michael dendigi zaman, dunyanin her yerinde insanlarin aklina tek kisi gelir. ayrica bir donem ingilizlerin sevgilisi olmus prensesleri diana nin soyadi pek fazla insanin zihninde yer tutmamistir inancindayim. kasilmasi durumunda ornekler cogaltilabilir.)

  ulkem medyasi tarafindan bu yontemin bir tur asagilama, hor gorme, tepeden bakma amaci gudulerek uygulanmasi, batidan gordugu her halti ne olup olmadigini irdelemeksizin karbon kopya misali taklit etme hevesinin bir baska turu olmasinin disinda, son zamanlarda eksi sozluk koridorlarinda buyuk yankilar uyandiran "ironi nedir, ne degildir?" tartismasina baska bir bakis acisi getirmesi yonunden ilginctir.
 • bir dost meclisinde "cem* çok bozuldu valla, her gösteride aynı şeyleri anlatıyo" versiyonu da duyulmuştur.
 • eski vokalistleri sertab erener ve ışın karaca'nın, ayrıca sezen aksu sevenlerinin hitap şekli. sevenlerinin demesinin nedeni sezen adının zaten nadir koyulan bir ad olması ve müzik alanında türkiye'de sezen adlı başka kimsenin olmamasından ileri gelir. bence bu aynı zamanda müzikal olarak da "sezen gibisi yok, o tek" demenin özetidir.
  yine eski vokalistlerinden aşkın nur yengi ise eskiden ona sezen abla diyordu...
 • şarkıcılara ad soyad olarak değil sadece adları ile hitap etme geleneğinin bir parçası olarak düşünülmelidir. öyle ki nilüfer hep nilüfer'dir, ajda pekkan da ajda'dır.

  sezen'i yaşamında önemli bir yere koymuş kişiler de doğrudan sezen diye bahsederler aralarında; gerçi işi abartıp bir sürü sıfat ya da lakap ekleyebilirler ama ona sezen demek yeterlidir aslında*
 • kraliçenin tebaasından olmanın göstergesidir...