şükela:  tümü | bugün
 • `başbakan ile diyarbakır heyetinin "ana dilde eğitim" tartışması

  başbakan recep tayyip erdoğan’ın diyarbakır’dan gelen heyeti kabulünde "ana dilde eğitim" gerilimi yaşandı.

  başbakan recep tayyip erdoğan, diyarbakır ticaret sanayi odası, diyarbakır barosu, diyarbakır ticaret odası, diyarbakır tabip odası ve diyarbakır işadamları derneği’nin de aralarında bulunduğu 17 sivil toplum kuruluşunu tbmm’deki makamında kabul etti. tarım ve köyişleri bakanı mehdi eker ve akp diyarbakır milletvekillerinin de katıldığı görüşmede başbakan erdoğan’a diyarbakır’ın ve bölgenin sorunlarını içeren bir rapor sunuldu.

  ana dilde eğitim sadece azinliklar için

  anka’nın edindiği bilgiye göre, başbakan erdoğan, heyette bulunan sivil toplum kuruluşları başkanlarının bölgeye ilişkin görüş ve önerilerini dinledi. diyarbakır barosu başkanı sezgin tanrıkulu, bölgeye ilişkin görüşlerini aktarırken bölgeye yönelik hazırlanan paketlerin sadece ekonomik içerikli olduğunu söyledi. tanrıkulu, bölgedeki sorunun sadece ekonomik değil siyasal yönünün de bulunduğunu anlattı. bu sırada başbakan erdoğan tanrıkulu’dan örnek vermesini istedi. tanrıkulu da ana dilde eğitim ve kamusal alanda ana dilde hizmet alma hakkının türkiye’de bulunmadığını söyledi. bunun üzerine kabulde ortam bir anda gerildi. tanrıkulu’nun bu sözleri üzerine başbakan erdoğan, “ana dilde eğitim sadece azınlıklar içindir. onlara da kurs açılır" diye konuştu. erdoğan, tanrıkulu’na almanya’da yaşayan türklerin durumunu örnek gösterdi.

  toplantiyi terk etti

  erdoğan’ın bu örneği vermesi üzerine tanrıkulu, oradaki türklerle türkiye’de yaşan kürtlerin karıştırılmaması gerektiğini belirtti. bu diyaloglar görüşmenin daha da sertleşmesine neden oldu. erdoğan, tanrıkulu’nun bu sözlerine sert yanıt verdi ve “yalan konuşuyorsun, sen dürüst değilsin" dedi. tanrıkulu da “ben dürüstlüğümü kimseye ispatlayacak değilim. bana hakaret edemezsin" diyerek toplantıyı terk etti.

  tanrıkulu’nun toplantıyı terketmesi görüşmedeki gerilimin doruk noktasına çıkmasına neden oldu. görüşme tanrıkulu’nun ayrılmasının ardından yaklaşık 20 dakika sonra sona erdi.

  görüşmenin bitiminden sonra heyette yeralan diyarbakır milletvekili abdurrahman kurt, baro başkanı tanrıkulu’nın koluna girerek bir süre konuştu. yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından heyette yeralan sivil toplum kuruluşları başkanları ile milletvekilleri gazetecilere bir açıklama yapmadı.`
 • caroline kennedy'ye anilarini, görüslerini (kendi degimiyle caroline yahu bizim caroline) anlatip, yanki bulmasini saglayabilen biri. global barocu. dogal.

  http://www.sabah.com.tr/…f486899127aee5c45b099.html
 • bugünkü taraf'ın pazartesi sohbetleri konuğu. insan hakları, töre cinayetleri, faili meçhuller için baro başkanıyken çok çalışmıştır. eşi de diyarbakır da avukat olup özellikle töre cinayetleri ile ilgilenmektedir.
 • "bu savaşta kullanılan bu alçakça tuzaklara lanet olsun...
  lanet olsun!
  bunu her kim kullanmışsa...
  hangi amaç için kullanmışsa...
  lanet olsun!"

  http://twshot.com/2i4d
 • chp'li olmus galiba. bakalim bakalim...
 • 18 aralık 2010 chp 15. olağanüstü kurultayı'nda kemal kılıçdaroğlu’nun pm listesine girmesi beklenen hukukçu.
 • başbakan ın yüzüne söylediklerini, en başta anadilde eğitim konusunda olduğu gibi, chp de söyleyebilecekse helal derim. ama alışagelmiş kemalist chp nin bir parçası olacaksa yazık derim.
 • habur'dan giren pkk'lı terörist grubun avukatlığını üstlenmiş olan, chp'nin insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilen çiçeği burnunda yöneticisi.
  tanrıkulu, kandil grubunun tutuklu üyesi lütfü taş'ın avukatlığını üstlenmişti.
 • chp'nin kürt sorunu hususundaki antitezi.
 • "güneydoğuyu ihmal ettik" özeleştirileri ışığında chp'ye kazandırılıp, baro başkanlığı yaptığı diyarbakır yerine istanbul'dan aday yapılmasının mantığını şu an evinde çözmeye çalıştığını düşündüğüm güzel insan. sinan aygün veya haberalgillerle çıkacağı ilk programı iple çekiyorum.