şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: cesium)
 • --- spoiler ---
  white collar'ın ilk sezonunda neall caffrey kullanmıştı bu elementi; eski bir şarap şişesinin taklit olup olmadığını denemek için.

  zira şişe 1945'ten* sonra yapıldıysa bu elementi mutlaka barındırması gerekiryormuş.
  --- spoiler ---
 • 24'ün 8. sezonunun 11. bölümünde jack bauer'ın bildirdiğine göre,

  --- spoiler ---

  bir insanın ölümcül düzeyde radyasyon almak için sezyum 137'ye birkaç saniye maruz kalması yeterliymiş. bundan sonraki 12 gün içinde, o insan büyük acılar içerisinde kıvranarak hayatını kaybedermiş. öyle ki, o süreçte hiçbir morfin kar etmezmiş.

  bauer bunları, şehirde yaklaşan nükleer tehlikeyi ve bunun sonucunda annesinin çekeceği acıları hayal edebilsin diye, marcos isimli üzerinde patlayıcılarla dolu bir yelek olan (ve o sezonun baş kötüsü konumundaki islamic republic of kamistan kökenli grupla işbirliği yapan) genç bir teröristi durdurmak için konuşurken anlatır.

  --- spoiler ---
 • ankara'da ele geçirilmiş olan tehlikeli madde.

  http://www.greenpeace.org/…radyoaktif-alarm-130412/
 • giresun'da da ele geçirilmiş olan radyoaktif madde.
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25382809

  memlekette ne atom mühendisleri var arkadaş. peynir ekmek gibi sezyum 137 bulabiliyorsun.
  seksi fotoğrafları için tıklayınız:
  http://www.haberimport.com/…le-gecirildi-131375.htm
 • yıllanmış şarapların test edilmesinde son derece önemli bir madde.

  olay şu; 1945 yılında ilk atom bombası patladığında sezyum'un sezyum-137 izotopu tüm dünyaya yayıldı. dolayısıyla, 1945 yılından önce şişelenmiş bir şişe şarap bu izotopu içermezken 45 yılı sonrasında şişelenen şaraplar farklı miktarlarda sezyum-137 içerir. dolayısıyla 1945 yılı öncesinde üretilen şarapları taklit edip dolandırıcılık yapmak mümkün değildir.

  şurada bordeaux şarabının yıllara göre içerdiği sezyum oranındaki değişimi görebiliriz. 1950-1963 arasında yapılan nükleer testlerde ve 1986 çernobil kazasında radyoaktif madde artışının şaraplara yansıması görünüyor.
 • rize çayı içinde hala gani gani bulunan radyoaktif elementtir.
  (bkz: nuka cola)
 • son olarak eskişehir'de ele geçirilmiş olan radyoaktif madde. nükleer sanayide ve nükleer silah yapımında kullanılmaktadır.

  link
 • simgesi cs, ergime noktasi 28.5 derece, kaynama noktasi 678 olan ve ayrıca atom numarası 55 olan alkali metaldir.
 • durun! habere itirazım var. en azından içini doldurayım derken haberin içine etmelerine itirazım var.

  sezyum'un herhangi bir izotopu nükleer silah yapımında kullanılmaz.

  nükleer enerjide kullanılmaz.

  nükleer silah ve nükleer reaktörde(ikisi de aynı şey aslında) fisyon verimini düşürdüğünden tam tersi etki yapar.

  metabolik etkileşimi olan her radyonüklid gibi bu da zehirleme amaçlı kullanılabilir. zamanında tuncay özkan üzerinde kullanılmıştır.

  zehirlemeden çok kullanılacağı alanlar arasında genellikle tıbbi uygulamalar ve araştırmalar vardır.

  kitle üstünde bu düzeyin etkisi olmaz. baraja katsan bu miktardan kimseye bir şey olmaz.

  geçtiğimiz aylarda da strontium'un radyoaktif izotopu yakalanmıştı. mesela bunun kullanım alanı kemik kanserleridir ve kemik tarafından strontium diğer dokulara göre daha fazla tutulduğu için burada kullanılır. aynı durum radyoaktif iyot ile tiroid'in kızartılmasında geçerlidir. ülkemizde bu tip radyoizotopların kaçakçılığı genellikle tıbbi uygulamalar için yapılır. bundan sonra da görüntüleme amaçlı(genelde metalurjik) kaçakçılık gelir. kaçak iridyum haberine denk gelirseniz sebebi budur. bu arkadaş ağırlıklı olarak malzemelerin iç yapısının gözlenmesinde kullanılır. co-60 haberine denk gelirseniz ki bu sentetik malzeme olup kaçakçılığı çok zordur onu muhtemelen radyoterapide kullanmak için kaçırdılar demektir, başka yerde kullanımı nispeten nadirdir.

  nükleer silah muhabbetini muhtemelen haberi hazırlayan kişi sezyum-137'yi google ile aratıp görmüştür. okumadan veya okuduğunu anlamadan habere nükleer silah diye yapıştırmıştır. bu aynı zamanda fisyon ürünü olup nükleer santral ve nükleer silah atığıdır. silahta atık çok olmaz ama santrallerde temel atıklar arasında sayılır.

  nükleer silahla ilgili habere denk gelemezsiniz. bu imkansıza yakındır. nükleer silahların karaborsası olmadığı için değil, bu işler inanılmaz gizli yapılıp istihbarat teşkilatları tarafından yakalansa bile medyaya sızdırılmadığındandır. malum, global bir güvensizlik ve panik yaratmak istemez kimse. bu sebeple bunun haberini göremezsiniz. yine de bir tüyo vereyim, bu işlerin içinde türk mühendisler epey bir sayıda mevcut hatta ağırlıklı olarak bu karaborsada türk mühendis ve bilimadamları var diye biliyorum.

  edit: sonraki entry'lerde biraz kafa karışıklığı olmuş; ufak bir açıklama eklemek istiyorum. cs-137'nin ağırlıklı olarak iki tip radyoaktif bozunumu vardır. bu element beta(-) bozunumu ile ba-137m veya ba137'ye bozunur. burada sonraki (m) baryum-137'nin uyarılmış halidir.
  bozunumun çoğu ba-137m ile olur. bu iki bozunumu aşağıda açayım:

  a) cs-137 --> ba137m (sezyum 137 ve baryum 137m)

  bu bozunum ihtimali %94.6'dır. yani elinizdeki cs-137'nin bozunan çekirdeklerinin %94.6'sı bu yolla bozunur. burada öncelikle 0.5120 mev enerjisinde beta parçacığı salınır. bu olunca elimizdeki çekirdek ba-137m'e dönüşür. bu da uyarılmış olduğu için temel hali olan ba-137'ye dönüşmek için 0.6617 mev enerjisinde gama radyasyonu salar.

  b) cs-137 --> ba-137

  bu bozunumun olasılığı %5.4 olup doğrudan doğruya cs-137 bir adet 1.174 mev'lik bir beta parçacığı salıp gama radyasyonu salmaz. dolayısı ile vücuda girmedikçe bu daha zararsızdır. yalnız vücuda girdiyse cs137'nin en fazla zarar veren radyoaktif bozunumu budur.

  zaten eğer bu elementi vücudunuza sokmadıysanız burada zararlı olan aradaki gama radyasyonudur. beta'nın cam tüp dışına çıkması cam kalın göründüğünden pek mümkün olmayıp derinizden içeriye de pek nüfuz etmez. yalnız beta parçacıkları yüksek enerjili ve yüklü parçacık olduğundan gerek çevresindeki sezyum ile gerekse çarptığı başka bölgede soğurulurken fazla enerjisini çarptığı yüzeyin özelliğine göre foton olarak salar. bu durum x-ışını radyasyonuna sebep olmak gibi olayları kapsayıp daha teknik olduğundan girmedim. ilgilenen kişiler için aşağıda basit bir veri paylaşıyorum; ayrıntıya oradan ulaşabilirsiniz:

  cs137 için:
  http://www.ezag.com/…f/decay_schema_data/cs-137.pdf
  https://ehs.ucsd.edu/rad/radionuclide/cs-137.pdf

  cs134 için:
  https://ehs.ucsd.edu/rad/radionuclide/cs-134.pdf