şükela:  tümü | bugün
 • mısır'da eski mısırlılar çağından kalma kadın başlı aslan vücutlu heykel
 • yunan mitolojisinde, geçen yolculara bir takim bilmeceler sorarak bilmeyenleri yuttuğuna inanılan efsanevi yaratık
 • burnu düşmüş aslan..
 • burnunu atış talimi yapan napoleon'un veya sultan selim'in askerlerinin kırdığına dair 2 versiyon bulunan mitologya kahramanı
 • tas kesilmis kedi irisi
 • antik mısır da, sphinx,bir aslanın kafasına sahip, bazen kanatları da olan bir heykel diye tasvir edilirmi$... sphinx ismi, sonraki yüzyıllarda mısır'ı ziyaret eden yunan'lılar tarafından kral resimlerine sirf keyif olsun diye eklenmiş.. çünkü bu heykeller onların sphinx'ine çok benzer`imi$.. gel zaman git zaman bu yunanlilar nereye gitseler herseye sphinx adini takmiş... en çok bilinen örnek olan, gizeh'in büyük sphinx'i (ki;nil'in batı kıyısında olduguna dair bir ka¢ rivayetide vardir) aslında bir sphinx değilmi$ ama kral khaf-ra'nın başının, çökmüş bir beden üzerindeki tasviriymi$... dördüncü hanedan zamanında (milattan önce 2723-2563 yillarina tekabul eder) yapıldığı sanilmaktaymi$, diğerleri ise yedinci ile beşinci asırlarda yapılmi$..

  yunanlilarin sphinx'i, kötü şans, yıkım ve ölüm getiren bir ifrit imiş devr-i zamaninda... typhon ve echidna'nın evladi olduguda dilden dile dola$irmi$... di$i bir yaratık, bazen ba$ı kadın olan kanatlı bir aslan, bazen de gögüsleri ve kafası bir kadına ait, pençeleri bir aslanın pençeleri, yılanınki gibi bir kuyruğu olan ve kanatlı bir yaratık olarak tasvir edilirmi$...buda yunanlilarin ¢ok i$güzar bir toplum oldugunu n bir kanitidir ayni zamanda..tonu boku öcüye böcüye benzetirler bunnar..

  thenes şehri yakınlarında yüksek bir kayada oturan sphinxcani sikildigindan gelip ge¢enlere bir bilmeceler sorarak uzerindei sikintiyi dagitmak istermiiii$$$... bilmeceside $oyleymi$ haylazin : "sabahleyin dört, öğleyin iki, akşam ise üç ayaklı olan yaratık kimdir"...her kim soruyu bilemezse sphinx
  -lan bu kadar basit bir kelamda bilinmezmi diye sinirlenip bogazliyormu$,heyheyler geldimi bole yapiyormu$..
  sonunda oedipus adindan gen¢ bir yigit ¢ika gelmiş ve bilmecenin yanıtının :insan oldunu bsoylediginde, sphinx
  -lan oedipus ayarlardan ayar begen diyerekten onu azarlamı$ ve vermi$ ayari...sonrada hirsindan aglami$..benim sorumu kimse bilmemliydi..olamaz bole bi$ey demekki benden akilliarida var ben niye ya$iyorum deyip ve arkasindan dayanamayip kendini ba$a$agı kayadan birakmi$ ve ölmü$... arkasindan aglayani bile olmami$..

  sphinx ismi eski greekcede da sphingo'dan gelir ki anlamı bogazlayan demektir... eski asur mitlerinde ise sphinx tapınak girişlerinin koruyucusu olarak gorulurmu$..
 • başı ve gövdesi birbirinden farklı zannedilen efsanevi yaratık.
 • burnunu tabii ki obelix kırmıştır.koskoca goscinny'nin yalan söyleyecek hali yok...
 • sfenks aslinda bir guc simgesidir, yuzununu uzun donem en buyuk piramitte yatmakta olan keops a ait oldugu sanilsa da, sonradan yapilan arastirmalarda kefrene ait olduguna dair bulgular ortaya cikmistir. bir yandan da sfenks horusun baska bir hali olan tanri hamariksi temsil etmektedir.