şükela:  tümü | bugün
 • başlığı özellikle ''xx.xx.xxxx sgk rezaleti'' olarak açmadım keza aynı sorunu yaşamış veya yaşayacak olanlar için daha kalıcı bir kaynak olacaktır böylesi.

  2010 yılında dedem* 2012 de ise babam ve anneannem vefat etti. teyzem olmadığı ve annem evli olduğu için 2010 ile 2012 arasında dedemin emekli maaşı sadece anneanneme yatıyordu. 2012'de babam ve anneannem yakın zamanlarda vefat ettikten sonra dedemin emekli maaşı için tek uygun mirasçı annem kaldı ve babamın emekli maaşı ile birlikte dedemin emekli maaşı da anneme yatmaya başladı. (babam emekli sandığı, dedem ise ssk emeklisi)

  buraya kadar bir problem yok fakat 2016'da, gelir testi yapılması gerektiğine ve buna bağlı olarak dedemin emekli maaşının kesilebileceğine dair bir kağıt geldi sgk'dan. gelir testi yapıldı, gelir fazla olduğu için emekli maaşının kesilmesine ve bu süreçte* yatan maaşların da sgk'ya geri ödenmesine yönelik bir karar çıktı. bahsi geçen rakam 21.000 lira civarı. söz konusu gelir ise; 2 evin kira geliri ve emekli maaşları. toplasan 3000 lira civarı. borcu ödemeden herhangi bir dava açılamayacağı için ödedik ''borcumuzu'' sonrasında da uğraşmadık davayla falan. bizi zorlamadığı için ödeyebildik fakat annemin yalnız olduğunu ve sadece bu gelirlerle yaşıyor olma ihtimalini düşünürsek, 4 senede 21.000 lira birikim yapılabilecek bir gelir yok ortada. yani bizi pek etkilemedi fakat etkileyebilirdi de... hak ediş olarak verdiğin maaşı ''pardon'' deyip kesebilirsin belki ama verdiklerini geri istemenin pek izahı yok.

  hadi buraya kadar da tamam diyelim, devlet kurumlarının ''pardon'' deme şekli bu.. rezalet puanını yükseltecek durum bundan sonra başlıyor.

  21.000 ödendikten sonra aradan birkaç ay geçti, dedemin maaş tekrar yatmaya başladı.* hem yatmasını istemediğimize dair hem de ''ulan sevgili sgk! madem yatırmaya devam edecektin, bizim 21.000'i neden aldın'' minvalinde verdiğimiz dilekçelerin hepsine saçma sapan dönüşler yapıldı. iki maaş da yatmaya devam ediyor hala. nasıl olsa geri alacaklar diye annem kullanmıyor tabii parayı ama bildiğin altın gününe döndü olay.* annem üzerinden birikim yapıyor koca kurum, ufak ufak verip toplu tahsil ediyor.

  uğraşmaktan sıkıldığımız için saldık artık olayı, yine geri isterlerse biriken para ile geri ödeyeceğiz ama konu ile ilgili bilgisi olanlar entry'leriyle çözüm önerir, diğer suserler de uplayarak destek olursa bizden ziyade aynı sorunu yaşayanlara/yaşayacak olanlara faydası dokunacaktır mutlaka.

  annemi sıkıntıya sokmamış olan bu durum farklı senaryolarda büyük trajedilere sebep olabilirdi. bu sebeple konunun önemli olduğunu düşünüyorum.

  sevgiler.
 • açılın, daha acısını yazayım.
  .
  şimdi anlatımında eksik bıraktığın hususlar varsa bile, kurum şu anda, "yersiz ödeme" yapıyor.
  sonra, hatasını anlayıp bunu senden isteyecek.
  o esnada, kurumun il saymanlığında çalışan memurun, insiyatifine kalacaksın.
  nasıl mı?
  senden bu parayı isterken, hukuk servisine de durumu bildirsin mi bildirmesin mi?
  bildirdi diyelim. hukuk servisi de, yaşadığınız ilin cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacak.
  savcı da, resmi kurumu dolandırmaktan, annene, nitelikli dolandırıcılık suçlaması ile dava açacak.
  .
  siz, entrynde yazdığın, sizi haklı çıkaran, tüm bilgileri saklayın. umarım verdiğiniz dilekçeleri, taratarak kurumda, sisteme kayıt ettirmişsinizdir.
  .
  yok böyle bir evrak da diyebilirler...
  .
  peki bu saçmalık neden var?
  cevabı çok basit. kurum kendi aymazlığından, yıllarca, yersiz ödeme yapıyor ya.
  sonra basında bununla ilgili haberler çıkıyor. annesini bahçeye gömdü, 8 yıl maaş aldı.
  babasının maaşını 10 yıl yedi...gibi
  .
  ardından, bunun önüne geçmek için, böyle sert tedbirler alınıyor.
  olan da, sizin gibi, kötü niyet taşımayan böyle kişilere oluyor.
  yani, bizim devletimizde, hiç bir kurumun, itidali yok.
  gevşekse salıyor.
  sertse öldürüyor ya da süründürüyor.
 • yatan maaşı dolar’a çevirin bari. geri öderken karı size kalır.
 • rezalet puanım 10 üzerinden 8. o da ödediğiniz miktar 21 bin lira olduğu için.
  farklı bir durum bizde var. farklılık ölen birinden kalan maaş değil direkt annemin 30 sene çalışıp hakettiği emekli maaşı.biz 140 bin lira ödüyoruz halen. sgk emekli maaşından kesiyor ve kendi yaptığı hata yüzünden.
 • (bkz: ssg'nin verdiği maaşları geri istemesi)
  .
  bakın, bu da yakında olabilir. abd de paraya sıkışmış diyolla.