şükela:  tümü | bugün soru sor
 • israil'in making a murderer 'i.

  insan gercekten hayret ediyor, illa bir suclu yaratmak adina, polislerin dondurdugu alavere dalaverelerin bu kadar uluslararasi boyutta oldugunu gorunce. bulamiyorsunuz madem, masum biinsani zorla hapse tiktirtmaya calismak da neyin nesi? :/ tey allam.

  4 bolum ibranice seyretmek/dinlemek biraz yorsa da; sonuc olarak idare eder.

  6/10
 • aklımın ermeyeceğini düşündüğüm konular hakkında empati kurmaya çalışmak haddime değil, ancak, bir insanın başına gelebilecek en kötü/kötünün de kötüsü şey, çocuğunun öldürülmesi ve yıllar geçmesine rağmen katilinin bulunamaması olabilir sanırım. tabii, artık türkiye'yi geçiyorum, amerika, kanada ve neresi olduğunu dahi hatırlayamadığım sürüyle ülkeyle ilintili birçok faili meçhul davanın konu edinildiği belgesel izledim. ortak nokta, suçsuz insanları psikolojik işkencelerle manipüle ederek hayali bir suç mahali oluşturabileceğiniz ve bu doğrultuda sayısız hayat karartabileceğiniz. israil'de de durum pek iç açıcı değilmiş.

  filmin yapım aşamasında baba vefat etmiş, zaten yıllardır hastaymış, kendi de söylüyormuş. bir tarafta, davaya kafayı takıp facebook grupları kuran alakasız bir güruh var, diğer tarafta sanal zorbalık uygulayarak insanları zor durumda bırakan deliler, başka taraftaysa afedersiniz zik kadar tuvalette, onca saç teli, ayakkabı izi (burası belirsiz), kan vb şey içinde dna bulamayan adli tabip.

  --- spoiler ---

  roman denen adamın, ibranice'yi doğru düzgün konuşamamasından, büyük olasılıkla yarım akıllı oluşundan faydalanıp tıkıveriyorlar içeri. 12 yıldır boş yere hapis yatıyor adam. suçsuz adam, suçlu olduğuna dair itirafta bulunabilir mi diyenler the confession tapes izleyebilirler. zibilyon kez aynı belgeseli önerdiğim için yapımcılardan üç beş bir şey tırtıklayabilme hakkım doğmuştur diye düşünüyorum.

  reddit'te okuduğum kadarıyla, "a.h" denen adamın adı: adir habani.

  a.k hakkında bir bilgi yok. belgeselde de anlatıldığı gibi, ikisinin, garip, dengesiz ilişkileri varmış. adir habani bu yüzden konuşmamıştır, akli dengesi yerinde olmayan sevgilisine şiddet uygulamakla yetinmeyip tecavüz ettiği bilgisi yayılır diye. bir nevi "win-win" durumu var ortada. o da az göt değilmiş.

  yine, reddit'e döneyim. tair'in okulundaki öğrencilerin (özellikle kızlar) tair'le uğraştıkları olurmuş. bu yüzden tair, önce okulunu değiştirmek istese de değiştirememiş, onun yerine üç kez sınıf değiştirmek zorunda kalmış.

  --- spoiler ---