şükela:  tümü | bugün
  • 2015'in eylül ayında 48 yaşında vefat eden harvard üniversitesinin islam araştırmaları profesörü. tüm akademik hayatı boyunca süren araştırmalarının ürünü olan what is islam? adlı kitabı geçtiğimiz aralık ayında basıldı ve şimdiden klasikler arasına girdiğini söylemek abartı olmaz.

ahmed bu kitabında tarihsel bir olgu olarak islam'ın kavranması ve kavramlaştırılması ile ilgili sorunları ele alıyor ve sadece islam tarihi ve kültürü üzerine çalışan akademisyenlerin değil günümüz müslümanlarının da islam'ı tanımlamada çektiği sıkıntıları bir bir ele alıp, bir çoğu bir biriyle taban tana zıt islam kavramlarını tüm çelişkileri ile beraber değerlendirip kapsayıcı bir islam tanımına varmaya çalışıyor.

okumaya daha bir kaç gün önce başlamama rağmen, akademik kitaplarda nadir görülen bir akıcılık ve netlik sayesinde şimdiden 100 sayfa okudum ve inşallah tez zamanda yetkin bir çevirmen tarafından türkçe'ye tercüme edilir de türkiye'deki gerçek islam tartışmalarının da seviyesini biraz olsun yükseltir diye umut ediyorum. islam toplumlarında konuşulan dillerin nerdeyse tümüne hakim olan yazarımız, kitabında osmanlı'dan iran'a fas'tan hindistan'a kadar geniş bir coğrafya'dan ve hafız'ın divan'ından katip çelebi'nin keşfü'z-zünun'una kadar geniş bir literatürden faydalanıyor. adamın daha 50 yaşına varmadan okuduğu kitapların ve özümsediği kültürün buudunu farkedip de ezilmemek mümkün değil.
  • neden yine bir hint müslümanından okuma gereği duyuyoruz bir türlü anlamıyorum.zira katip çelebi buralıdır.
  • kitabı what is islam'ın telifi heretik yayınlarınca satın alınmış nihayet. bir de altından kalkabilecek çevirmen bulunursa artık zil takıp oynama vaktidir.
  • gazalicilerden frank griffel abimizin ahmed'in "what is islam?"ı üzerine şöyle bir incelemesi ve çeşitli yönlerden eleştirileri var; academia