şükela:  tümü | bugün
 • tv'de reklamını gördükten sonra, adriana lima'nın veet marka ağda kullanmasından düşük; messi'nin lays marka cips yemesinden yüksek; ronaldo'nun clear marka şampuan kullanmasına yakın olasılıkta bulduğum ihtimal.

  diyeceğim o ki koca koca markalar neden orta kesim ürünlerde über insanlar oynatır? milyonerlerin kalkıp da benim 10-20 liraya aldığım ürünü kullanacağına inanmam ben.

  hem adriana lima'da ayva tüyü bile yoktur, yemeyelim birbirimizi.
 • (bkz: hayal satmak)
 • dişlerim çok güzel aha:)
  siz de deneyin, kesinlikle işe yarıyor.
  -reklamları asla izlemem!
 • şirketlerin ve reklam ajanslarının amacı ünlülere kendi ürünlerini kullandırmak değil. asıl amaçları ünlülerin ününden, hayran kitlesinden, sosyal medyadaki takipçi kitlesinden faydalanmak.

  pazarlama uzmanı philip kotler; "şirketler, kendi adlarını parlatmak için ünlülerin havalarını ödünç almaya başladılar" diyor. amaç belli ünlülerin popülaritelerinden, hayran kitlelerinden, güvenirliklerinden faydalanıp rekabet avantajı sağlamak, ürünü tanıtmak, piyasada ün yapmak, yer edinmek veya yerini sağlamlaştırmak.

  piyasaya yeni çıkan ürünlerde (örnek; 2015 yılında piyasaya çıkan hopi'nin reklam yüzü tolga çevik'ti ve reklamları sık sık gösterildi) ve rekabetin çok yoğun olduğu sektörlerde (örnek; bankacılık sektörü halkbank'ın reklam yüzü şahan gökbakar, türkiye iş bankası'nın reklam yüzü cem yılmaz, yapı kredi bankası'nın reklam yüzü ahmet kural. telekomünikasyon sektörü vodafone'un reklam yüzü beyazıt öztürk) ünlü kullanımı çok fazladır. çünkü reklamlarda ünlünün doğru kullanımı markanın satışlarını, prestijini, bilinirliği ve hatırlanabilirliğini arttırır.

  reklam faaliyetlerinde kullanılan ünlünün kişisel başarısı çoğu durumda reklamı yapılan ürünün başarısı ile doğru orantılı olur. ünlünün rol aldığı dizinin reytinglerde birinci olması, sporcunun uluslararası başarı sağlaması ürünün imajına katkı sağlarken, ünlü herhangi bir şekilde bir başarısızlık sergilediğinde veya skandalda yer aldığında reklamında yer aldığı ürünün başarısı da etkilenebilir. bu gibi durumlarda genellikle sözleşme feshedilir. örnek; 6 yıl önce mondi'nin reklam yüzü nihat doğan'dı. bir oteldeki fuhuş iddiasından sonra mondi reklam sözleşmesini tek taraflı olarak feshetmişti.

  ronaldo dünyanın en ünlü sporcularının başında geliyor. onun oynadığı clear şampuan reklamı, clear'ın bilinirliğini ronaldo'nun hayran kitlesi doğrultusunda arttıracaktır. ilgili reklamlara maruz kalmış biri; "ronaldo bu şampuanın reklamında oynuyorsa denenebilir" diyebilir veya çeşit çeşit şampuan arasında kararsız kalan bir şampuan müşterisi "bu ronaldo'nun reklam yüzü olan şampuan" diyecektir ve clear rakiplerine ronaldo gibi çalım atacaktır.

  adrian lima'nın veet kullanıp kullanmamasının o kadar da önemi yok. veet hedef kitlesine ürünümüzü kullanan adriana lima gibi pürüzsüz bacaklara sahip olur mesajı verir. bu mesaj özellikle genç kızlar olmak üzere kadınların bilinçaltına yerleşir. veet dünyanın en güzel mankenini reklam yüzü yaparak rakiplerinden birkaç adım öne çıkmıştır.

  ilk paragrafta belirttiğimin aksine şirketler, sözleşmeye "süre bitene kadar bizim ürünümüzü kullanacaksın" şeklinde madde koyabiliyorlar. reklam yüzü ürünü kullanıyor mu kullanmıyor mu takip edilebiliyor.