şükela:  tümü | bugün
 • piyasaya çıktığı 1925 yılından bu yana güncelliğini asla yitirmemiş olan shalimar adlı parfüm, fransızların en saygın parfümlerinden biri. yaratılışı ise 1600’lerde yaşanan trajik bir aşk öyküsüne dayanıyor. hint imparatoru şah cihan, mümtaz mahal’e aşık olur. kaşmir’deki shalimar bahçelerinde buluşur ve sonunda evlenirler. ne yazık ki mutlulukları çok kısa sürer; mümtaz mahal doğum yaparken ölür. karısının ölümüne çok üzülen şah cihan, onun anısına ünlü tac mahal’i yaptırır. kendisi de ölünce buraya gömülür.
  bu hüzünlü aşk hikayesini duyunca çok etkilenen jacques guerlain, yarattığı oryantal kokulu parfümüne sanskrit dilinde “aşk tapınağı” anlamına gelen shalimar adını verir.
 • az kaldi.. birkac on yıl sonra ennnnnnnn güsel parfümüm olucak..simdilk
  (bkz: samsara)'da -yim ..
 • guerlain'in samsara'dan sonraki en güzel parfümüdür. shalimar adlı tütsüler de tıpkı bu parfüm gibi kokar.
 • altıncı nesil yazar.

  *
 • ilk oryantal bayan parfümüdür. çekici feminen dişiliği ile çevresini etkileyen kadını temsil eder. shalimar eski hint dilinde aşk tapınağı anlamına geliyor. içeriği: vanilya-tonka baklası, susem kökü, opoponaks, pudralı ve sıcak bir kokudur.

  öyküsü ise; hint imparatoru şah şanan, mümtaz mahal'le gizlice casmir kentinde shalimar bahçelerinde buluşurlar. şah, mümtaz mahallin ölümünden sonra tac mahali inşa ettirir. jp guerlain 1925 yılında bu hikayeden esinlenerek shalimarı yaratır. şişenin boynundaki altın çember de kadının shalimarla olan evliliğini simgeler.
 • 1978 tarihli bir bollywood filmidir. ancak hint filmi dediğimizde kafamızda canlanan trtde vakti zamanında sıkca yayınlanmış olan bol müzikli ve ağlak filmlerin aksine oldukça zekice çevrilmiş, sürükleyici bir filmdir. bunun haricinde :

  - farsça bir kelimedir
  - florida'da bir şehirdir
  - kraliyet donanmasına ait 1943 yılında denize indirilmiş bir denizaltıdır. 1950'de parçalanmak üzere satılmıştır. (hms shalimar (p242))
  - dünya üzerindeki en büyük 3 elmastan biri olduğu ama titanik'le birlikte battığı söylenmektedir.
 • kadın parfümleri içinde en beğendiğim şişe tasarımı guerlain'in bu efsane parfümüne aittir. olgun kadın kokusudur yalnız, cıvıl cıvıl bir genç kızın taşıyabileceği bir parfum degildir nacizane fikrim. bir de billboard reklamları aşırı erotikti bunun hatirimda kaldigi kadariyla, eklemeden gecemedim. *
 • zor bir koku. egzotik bir koku. hani böyle gözlerinizi kapatıp başka birinin teninden koklatsalar bunu giyen kişinin 1.75-1.80 boylarında, 35-40 yaş civarı, esmer ve diva/manken kumaşına sahip biri olduğunu düşünürsünüz.

  (bkz: cher)
  (bkz: aişvarya rai)
  (bkz: adriana lima)

  içindeki güle, zambağa, bergamota ve yasemine aldanmayın. aslında hiç de öyle uç uç bir çiçek kokusu değil. daha ziyade denizle karışık baharatımsı bir koku. havasını yumuşatan tek şey kapanıştaki hafif vanilya. zaten adının shalimar olması da böyle bir egzotizm çağrıştırıyor.

  eğer guerlain'de ısrarcı ve 30 yaşın altındaysanız çok çok egzotik ve esmer bir tipiniz yoksa kesinlikle samsara'yı tercih edin. 15 sene sonra geçin shalimar'a. teniniz de tarzınız da daha olgunlaşmış olsun.

  bu arada şahane bir reklam filmi yapmışlar, ama bence model seçimi kesinlikle yanlış. taj mahal de shalimar da natalia vodianova için yapılmış olamaz, kremlin sarayı olsa anlayacağım.
 • kış aylarının, güzel kazakların, şalların parfümüdür. çok karakteristik bir parfüm olmasının yanı sıra alt notalarında bir yerdeki pudra yumuşak düşüş yaptıran puf koltuklar gibidir.