• rokums...
    aysel gürel başlığındaki entrysi olmasa tanıyamayacağım (yani tanırdım ama, dikkat etmişliğim yok bütün yazdıklarına), geçenlerde bana sms böcükleri (uğur böceği) gönderen, kadim dost..
  • irlanda'nin simgelerinden, özellikle (bkz: st patricks day).
  • su an zirvede bulunan sahis. lydx ile orijinal bir planlari varmis ama; bilemiyorum yani
  • ing. yonca. ama boyutça küçük olan yonca.
  • maastricht'de bulunan bir irish pub. güzel ortamından ve de şehirde bulunan en büyük öğrenci yurduna yakınlığından dolayı maastricht'te yaşayan öğrencilerin favori mekanlarından biridir. özellikle de erasmus tayfası haftanın çoğu günü doldurur burayı.
  • üç yapraklı bir yonca olmakla birlikte irlanda'nın sembolüdür. süreli dört yapraklı yonca ilen karıştırılır.

aziz patrick vakti zamanında, irlandalılara holy trinity'yi anlatmak için kullanmıştır bu sembolü.

irlanda bu güzide sembolümüzü kendilerinin olaraktan sahiplenmişlenmiş, bunu da yasallaştırmışlardır. bu girişmleri de tüm dünyacada tanınmıştır.
  • 18. yüzyıldan itibaren irlanda'nın resmi sembolü olarak bilinen üç yapraklı yonca. adı irlanda ingilizcesinde kücük yonca anlamına gelen seamróg kelimesinden türemistir. 6. yüzyılda aziz patrick adada hristiyanlıgı yayma çalısmalarını baslattığında kutsal üçleme kavramını (bkz: ekanim-i selâse) açıklamak amacıyla kullanıldığı iddia edilse de, bu iddia ilk olarak 1726 yılında ortaya atıldıgından, kuvvetle muhtemel dogru degildir. irlanda ve dünya genelinde birçok yerde, bu yonca aziz patrick ile bütünlestiğinden 1726 yılından bu yana aziz patrick günü'nde yaka üzerine giyilir (bkz: st. patrick's day).

hristiyanlığın adaya gelisinden önce ise shamrock pagan kelt rahip sınıfı icin kutsal sayılırdı. üç sayısı numerolojide kutsal bir yere sahipti ve üç yapraklı bu bitkinin sihirli olduguna ve kötü ruhları tespit etme gücüne sahip olduguna inanılırdı. bu sebeple günümüzde bile sans getirsin diye irlanda düğünlerinde gelin buketi ve damat yaka çiceği üç yapraklı yonca icerir.

kraliçe victoria döneminde ise shamrock isyanın ve ingiliz krayiletinden bağımsızlığın sembolü oldu. yonca giymek suç olarak sınıflandırıldı ve giyenler ölüm cezasına carptırıldı .

günümüzde ise shamrock irlandada gurur'un simgesidir ve avrupanın her kentinde en az bir irish pub'a verilen isimdir. son araştırmalara göre, kırmızı yoncanın sifalı bir bitki olduğu öğrenilmistir. sedef ve egzama gibi cilt şikayetleri için alternatif ilaç olarak kullanılmaktadır.
  • tom hanks'in cast away filminin son sahnesinde, başından binbir cendere geçen fedex'e ait kargoyu götürdüğünü düşündüğüm texas eyaletine bağlı kasabadır. tom abi filmin son sahnesinde, bir dörtyol ağzında arabayı durdurmuş ve haritaya bakıyordur. o sırada kamyonetiyle güzel bir abla gelmektedir. durur ve hangi yolun ne tarafa gittiğini anlatır. tarifine göre bulundukları yer shamrock kasabasının hemen kuzeyidir, evet.

bu da filmin son sahnesi;

http://www.youtube.com/watch?v=tvghsvfnlsq
hesabın var mı? giriş yap