şükela:  tümü | bugün
  • 1973 yilinda abd’de dogan carruth, matematik ögrenimi gördü. bir süre mühendislik yapti. the capsule yönetmenin ilk filmidir.
  • (bkz: primer)
  • smart-cinema geleneğinin 'önemli' temsilcilerinden olan carruth, sloan ödülüyle de bu alandaki hikmetinin altı çizilmiş biridir. ancak kendisi hakkında söylenebilecek en önemli söz (ki bu bir sorudur), ona bir anlamda ilhan irem ile aynı kategoride ilginç bir buluşma yaşatmıştır. the capsule ve primer'den sonra carruth'a yöneltilmesi mübah bir söz-soru tüm bu kategoriler arası sevk ve idare işlemini gerçekleştirmiştir. lafı daha fazla uzatmadan o akıllı ve sinemasal soruyu aktarayım: "sahi bir shane carruth vardı, o ne oldu?"
  • primer filmini yazıp yönetip müziğini yapmış, sonra yetmemiş başrolü de oynamış adam.
  • kendisi hakkında twitter'da şöyle bir yorum var.

if terrence malick & chris nolan had a baby, and that baby made elliptical yet brainy movies, he'd be shane carruth
  • idolümdür kendisi
  • zehir gibi bir adam. yalnız türkücü gibi yazıp yönettiği filmlerde oynama ısrarından vazgeçmeli. hadi primer'da bütçe kısıtlıydı ama upstream color'da da rol almış. maalesef iyi bir oyuncu değil kendisi.
  • (bkz: a topiary)
  • upstream color'da da primer'deki gibi rol almıştı. evet iyi bir oyuncu değil ama yazdığı senaryoları fena değil, ki bu bahsettiğim iki filmdeki bütçelere bakarsak gayet iyi iş çıkarmış. iki filmde de senaryoyu yazmış, yönetmenliği üstlenmiş bir de üstüne filmde rol almış. yukarıda bir entryde primer'in müziklerini yaptığını da söylemişler ama bakmaya üşendim şimdi.

imdb verilerine göre primer için 7 bin dolar, upstream color için 50 bin dolar bütçe kullanılmış. evet, iki film de müthiş filmler değiller ancak bu bütçeler için gayet iyi sanıyorum. iki film de bir nolan'ın 6 bin dolara el kamerasıyla çektiği following kadar iyi değil haliyle. ancak takip edilecek bir yönetmen, izlediğim iki filminde de özellikle senaryolar yeterince iyi idi. upstream color'daki senaryo ve anlatım bana daha özgün gözükmüştü primer'e göre, yine de totalde primer daha ilgi çekici bir film gibi.