• shane larkin in milli takıma alınma meselesi ile ilgili "şu an ufuk hocanın öyle bir talebi yok " demiş sayın hidayet türkoğlu. yabancı statüsündeki oyuncuyu nasıl davet edecek ufuk hoca hidocum. sen bi başlat hele işlemleri ondan sonra çağırır çağırmaz ufuk sarıcaya o zaman sorarız.
    amaaa hepimiz biliyoruz bunlar dansöz kıvırmaları, larkin fb de oynasaydı çoktan türk statüsüne alınmıştı. geç bunları geç, delikanlı ol istemiyoruz de kıvırmadan, fenerbahçenin rakibi olan efesinde işine yarayacağı için olmaz bu iş de.
  • shane larkin’in türk vatandaşlığına geçme olayında federasyonun tereddüt etmesini hala fenerbahçe erkek basketbol takımına bağlayanların kötü niyetli veya basketbolu takip etmeyen kişiler olduğunu düşünüyorum. bence bu tamamen ufuk sarıca ve hidayet türkoğlu ilişkisi ile alakalı. şu an karşıyaka’nın fenerbahçe de kötü giderken ligde az da olsa bir şansı var ve ufuk sarıca’nın bu şansı kullanabilmek için bu konuda isteksiz olduğunu düşünüyorum.

larkin’i milli takımda görmek isteyen kişiler (ki ben de onlardan biriyim) biraz yansız düşünebilirse, hidayet ile fenerbahçe ilişkisinin iyi olmadığını, hidayet görevdeyken fenerbahçe’ye devşirme konusunda bir ayrıcalık tanımadığını, bobby dixon’ın yine ufuk sarıca yönetimindeki karşıyaka’nın oyuncusuyken devşirildiğini görebilirler.

yani özet olarak kişiler bu konuda bir sorumlu arıyorsa yanlış yöne bakıyorlar. bence sorumlu kişi milli takımı başarısız (bence milli takım bazında, lig bazında değil) ufuk sarıca’ya teslim eden ve milli takımın geleceği için önemli olabilecek bir oyuncunun seçimi konusunda, seçimi ufuk sarıca’ya bırakan hidayet türkoğlu’dur.

düzenleme: bobby dixon’ın kontratı devam ederken fenerbahçe beko ile anlaşma imzalaması mümkün olmadığı gibi elemelerde prensipte anlaşma görüşmesi yapılsa, bunu etik olmadığı için ufuk sarıca’nın kendisinden duyardık diye düşünüyorum. kanıt olmadan bunun kesinmiş gibi konuşulması tartışmayı çözümsüz bir yere taşımaktan başka bir işe yaramaz. ayrıca eğer bobby fenerbahçe erkek basketbol takımı için devşirilse bu transferden sonra yapılırdı ve böylece fenerbahçe bobby’e türk statüsünün de yaratacağı avantaj nedeniyle o döneme göre yüksek olan kontratı vermesi gerekmezdi. çünkü bobby boy ve yaş dezavantajına sahipti. ama şunu eklemem gerekiyor ki karşıyaka basketbol takımı bobby dixon’ın türk statüsünde olmasından fayda sağlamadı. karşıyaka’da oynarken devşirildiğini belirtmemin nedeni; karşıyaka için devşirildiğini düşünmemden değil sadece sanki fenerbahçe’deyken devşirilmiş gibi bir yanılgı olmasından kaynaklı.
  • türk milli takımına alınmasını istemiyorum. onunla alınacak başarının hiç bir esprisi yok. milli takıma aldın diyelim, adam seneye nba'e giderse senin milli takımını mı takar, senin katıldığın şampiyonaya gelir mi?
  • türk statüsünde oynarsa fenerbahçenin rakibi olan anadolu efesin işine yarayacağı için ufuk sarıca tarafından milli takıma alınmayan basketbolcuymuş.

bu hain stratejiyi güden şahıs (bkz: ufuk sarıca)

kariyeri ise;

efes pilsen
    türkiye basketbol ligi (5) : 1991-92, 1992-93, 1993-94, 1995-96, 1996-97
    türkiye kupası (4) : 1993-94, 1995-96, 1996-97, 1997-98
    cumhurbaşkanlığı kupası (3) : 1993, 1996, 1998
    koraç kupası (1) : 1995-96

not: bu entry son karar ufuk sarıcaya bırakılmışken “fenerbahçe üzülmesin “ diye turk statüsüne almıyor diye düşünenlere ithafen yazılmıştır
  • attığı 49 sayı ile ilgili güzel eurohoops sayısı. gerçekten çok büyük başarı
    https://www.eurohoops.net/…parable-with-kobes-81/3/
  • federasyonun milli takıma almak istemediği apaçık ortada. ancak larkin o kadar harika bir sezon geçiriyor ki kimse kalkıp doğrudan almak istemiyoruz demiyor. topu birbirlerine atıp duruyorlar. peki neden almak istemiyorlar?
    1) larkin'in milli takım için yeterli olmadığını düşünüyolar
    - mümkün değil
    2) larkin pozisyonunda ihtiyaç olmadığını düşünüyorlar
    - yine mümkün değil, wilbekin larkin karşılaştırması yapanı taşa çevirir allah, ayrıca bire birde sayı bulabilen oyuncu demek modern basketbol demek yani elinde beş tane olsa altıncıyı istersin.
    3) sarıca, karşıyaka ile şampiyonluk hedeflerken efesin türk kontenjanında rahatlamasını istemiyor veya buna benzer bir sebep
    - çok ihtimal vermiyorum. efes bu kadro ve oyun kalitesiyle ligte herkesten net bir şekilde üstün. larkin'in türk kontenjanına geçmesine ihtiyaçları yok.
    4) larkin seneye nba'e giderse milli takımı ciddiye almamaya başlar diye düşünüyor olabilirler.
    - ihtimal dahilinde. belli ki wilkebinin tbl dışına çıkması hoşlarına gitmemiş, bir ikincisini yaşamak istemiyorlar.
    5) devşirme hakkını uzun pozisyonunda oynayan bir oyuncuda yana kullanmak istiyorlar
    - kim o? ömer faruk'un milli takıma gelip gelmeyeceği belli olmadığı da hesaba katılırsa milli takımda uzun problemi çektiğimiz ve çekeceğimiz aşikar ama larkini almayıp almayı bekledikleri/planladıkları oyuncu kim?
    6) larkin'in kaseti var.
    - en olası senaryo bu.
  • hido ile ergin ataman olayı ortadayken konu nasıl beko olmuyormuş. adam ergin ataman kulüp ve milli takım çalıştıramaz demedi mi? bekolular bu işe karışmadı mı?
    nedense karşıyaka hocası milli takımı çalıştırsın denilince bekolular susmadı mı? federasyon hemen ufuk hocayı getirmedi mi? bu gece larkin bekoya gitse sabaha t.c kimliğini beko paylaşmayacak mı? federasyon bu olaya katkısı için bekoya teşekür etmeyecek mi?
    bunlara cevabınız neyse ona göre yazın.
    unutmuşum, milli takımı ve eski ülker yeni beko takımı ile beraber sırp biri çalıştırırken kimse ses etmedi değil mi? bu hiç sorun olmadıydı.
  • wilbekin olayından sonra şanssız bir döneme denk gelen oyuncu.

burada ufuk sarıca’nın karşıyakasından bobby dixon devşirildi falan da denmiş önce ona gelelim .bobby dixon daha play offlarda fenere imza attığı sezon, ergin ataman koçluğundaki milli takıma devşirme olarak alındı. ufuk sarıca’nın karşıyakasında 1 sn bile türk olarak oynamadı. yani karşıyaka-dixon-devşirme üçlüsü yanyana değildi hiç.

gel gelelim bence problem wilbekin maccabi olayı. devşirme oyuncunun yurtdışına çıkması bekledikleri bir durum değildi. bu şekilde yararlı da olmayınca büyük olasılıkla yoğurdu üfleyerek yeme telaşındalar. efesin larkine sözleşme önermesi belki sorunları çözebilir.

zira herhangi bir kıyaslamaya gerek yok. larkin wilbekin&dixon ikilisiyle kıyaslanabilecek bir performans sergilemiyor ciddi anlamda sınırları zorluyor.

edit: hidayet türkoğlu fenerbahçe güçlenmesin diye bobby dixon'u bile karşıyakadayken devşirdi demek açıkça yalan söylemektir. bobby dixon ergin ataman'ın isteğiyle milli takım için devşirildi. 18 haziran 2015 'de türk olurken transfer söylentileri devam ediyordu ve karşıyaka ile sözleşmesi sonlanmıştı. bir kaç gün sonra hem ekşisözlükte hem de ulusal basında artık transferin gerçekleştiği duyuruldu. ortalıkta dolaşan transfer dedikodularını ekşisözlük ahalisi bile duyabilirken hidayet türkoğlu duymadı öyle mi ? ufuk sarıca'nın başka takımlara avantaj sağlayacak devşirmeyelim gibi düşüncesi olduğunu hatta zamanında kendi takımında diye bobby dixon'un devşirildiğini yazmak en basit haliyle artniyetli olmaktır.
  • milli takımda oynaması gündemde olan basketbolcu.

hidayet türkoğlu bu konudaki kararı ufuk sarıca'ya bıraktıklarını söyledi, yalan ya da yanlış da demiyor çünkü devşirme oyuncu kararını hoca alıyor ve ona göre uyguluyor. dixon ile wilbekin arasındaki seçimi de o yaptı sonuçta. bu konudaki yetkinin ona bırakıldığı belli, zaten ufuk sarıca federasyon yönetiminin kendi istediği antrenördü ve bu nedenle içerideki samimiyetten ötürü karışmıyorlar. şahsen ben federasyon yönetimini eleştiren ve beğenmeyen biri olarak bu konuda federasyona pek suç bulmuyorum, başta kendileri yetki alanını hocaya tanıdılar zaten.

ufuk sarıca'nın şu anda milli takımı ön plana aldığını düşünmüyorum, çünkü kulüp takımı çalıştırıyor ve bu süreçte milli maç dönemi gelene kadar takımla pek ilgilenmeyecektir. karşıyaka bu sezon en iddialı takımlardan ve sürpriz olmazsa en kötü yarı finalde bitirecek ligi. şubat ayındaki eleme maçlarına kadar milli takımı düşünmeyecektir. yani hangi oyuncu gelsin, şöyle mi olsun böyle mi olsun planları pek olmaz. milli takım antrenörünün özellikle yeni takvimde ortaya çıkan en büyük defosu bu tip sorunlar. önceden maçlar yaz sezonuna kaldığından bu kadar büyük bir problem yoktu fakat bugün bu sıkıntılar doğuyor.

shane larkin milli takımda oynamak istiyor olabilir. türkiye'deki aidiyet hissidir ya da başka bir sebeptir böyle bir düşünce mümkün. fakat larkin aynı zamanda nba'e gitmeye de hevesli bir isim. yani bu sezon sonu iyi bir kontrat bulursa diyebilir ki ben nba'e gidiyorum size elveda. bu noktada ortada kalmak ve wilbekin'i de kaybetmek mümkün. dixon'ın da o fırtına gibi esen 13-17 zamanlarından artık pek bir şey kalmamış durumda, 35-36 yaşındaki bir adama devşirme kontenjanı kullanmak da çok mantıklı değil yani.

milli takım şu anda iyi kötü bir düzenle işliyor, en azından takım açısından plan vs. yapılıyor. hocanın ana önceliği kendine wilbekin'in tam da ana parça olmadığı diğer oyuncuların da ana rol üstlendiği bir sistem kurabilmek. shane larkin'le oynamak demek bu düzeni çöpe at, larkin'in iyi gününü bekle demek. eğer bu jenerasyonu pek önemsemiyorsak, burada oynanacak turnuvalar ana öncelik değilse ipleri ona vermek mantıklı.

ha bana kalırsa milli takımın gerçek sorunu uzunlarda. ömer faruk yurtseven gelir mi, gelirse orası için yeterli olur mu diye düşünüyorum. çok öncelerden kaçan bir ahmet düverioğlu treni var zaten. bana kalırsa uzun konusu değerlendirilmeliydi en başından. yani bu bünyenin maalesef bir yaz daha semih erden'e dayanacak gücü kalmadı.
  • euroleague'in son iki senesinin kabadayısı. çok çevik, çok yetenekli ve oyun görüşü çok yüksek.

bugün fb ile olan maçta da olağandışı ikili savunmanın içinden ikinci yarıda çıkmayı başardı. daha sonra verdi veriştirdi.

edit: kısaltma
hesabın var mı? giriş yap