şükela:  tümü | bugün
 • shane larkin’in türk vatandaşlığına geçme olayında federasyonun tereddüt etmesini hala fenerbahçe erkek basketbol takımına bağlayanların kötü niyetli veya basketbolu takip etmeyen kişiler olduğunu düşünüyorum. bence bu tamamen ufuk sarıca ve hidayet türkoğlu ilişkisi ile alakalı. şu an karşıyaka’nın fenerbahçe de kötü giderken ligde az da olsa bir şansı var ve ufuk sarıca’nın bu şansı kullanabilmek için bu konuda isteksiz olduğunu düşünüyorum.

  larkin’i milli takımda görmek isteyen kişiler (ki ben de onlardan biriyim) biraz yansız düşünebilirse, hidayet ile fenerbahçe ilişkisinin iyi olmadığını, hidayet görevdeyken fenerbahçe’ye devşirme konusunda bir ayrıcalık tanımadığını, bobby dixon’ın yine ufuk sarıca yönetimindeki karşıyaka’nın oyuncusuyken devşirildiğini görebilirler.

  yani özet olarak kişiler bu konuda bir sorumlu arıyorsa yanlış yöne bakıyorlar. bence sorumlu kişi milli takımı başarısız (bence milli takım bazında, lig bazında değil) ufuk sarıca’ya teslim eden ve milli takımın geleceği için önemli olabilecek bir oyuncunun seçimi konusunda, seçimi ufuk sarıca’ya bırakan hidayet türkoğlu’dur.

  düzenleme: bobby dixon’ın kontratı devam ederken fenerbahçe beko ile anlaşma imzalaması mümkün olmadığı gibi elemelerde prensipte anlaşma görüşmesi yapılsa, bunu etik olmadığı için ufuk sarıca’nın kendisinden duyardık diye düşünüyorum. kanıt olmadan bunun kesinmiş gibi konuşulması tartışmayı çözümsüz bir yere taşımaktan başka bir işe yaramaz. ayrıca eğer bobby fenerbahçe erkek basketbol takımı için devşirilse bu transferden sonra yapılırdı ve böylece fenerbahçe bobby’e türk statüsünün de yaratacağı avantaj nedeniyle o döneme göre yüksek olan kontratı vermesi gerekmezdi. çünkü bobby boy ve yaş dezavantajına sahipti. ama şunu eklemem gerekiyor ki karşıyaka basketbol takımı bobby dixon’ın türk statüsünde olmasından fayda sağlamadı. karşıyaka’da oynarken devşirildiğini belirtmemin nedeni; karşıyaka için devşirildiğini düşünmemden değil sadece sanki fenerbahçe’deyken devşirilmiş gibi bir yanılgı olmasından kaynaklı.
 • türk milli takımına alınmasını istemiyorum. onunla alınacak başarının hiç bir esprisi yok. milli takıma aldın diyelim, adam seneye nba'e giderse senin milli takımını mı takar, senin katıldığın şampiyonaya gelir mi?
 • türk statüsünde oynarsa fenerbahçenin rakibi olan anadolu efesin işine yarayacağı için ufuk sarıca tarafından milli takıma alınmayan basketbolcuymuş.

  bu hain stratejiyi güden şahıs (bkz: ufuk sarıca)

  kariyeri ise;

  efes pilsen
  türkiye basketbol ligi (5) : 1991-92, 1992-93, 1993-94, 1995-96, 1996-97
  türkiye kupası (4) : 1993-94, 1995-96, 1996-97, 1997-98
  cumhurbaşkanlığı kupası (3) : 1993, 1996, 1998
  koraç kupası (1) : 1995-96

  not: bu entry son karar ufuk sarıcaya bırakılmışken “fenerbahçe üzülmesin “ diye turk statüsüne almıyor diye düşünenlere ithafen yazılmıştır
 • attığı 49 sayı ile ilgili güzel eurohoops sayısı. gerçekten çok büyük başarı
  https://www.eurohoops.net/…parable-with-kobes-81/3/
 • federasyonun milli takıma almak istemediği apaçık ortada. ancak larkin o kadar harika bir sezon geçiriyor ki kimse kalkıp doğrudan almak istemiyoruz demiyor. topu birbirlerine atıp duruyorlar. peki neden almak istemiyorlar?
  1) larkin'in milli takım için yeterli olmadığını düşünüyolar
  - mümkün değil
  2) larkin pozisyonunda ihtiyaç olmadığını düşünüyorlar
  - yine mümkün değil, wilbekin larkin karşılaştırması yapanı taşa çevirir allah, ayrıca bire birde sayı bulabilen oyuncu demek modern basketbol demek yani elinde beş tane olsa altıncıyı istersin.
  3) sarıca, karşıyaka ile şampiyonluk hedeflerken efesin türk kontenjanında rahatlamasını istemiyor veya buna benzer bir sebep
  - çok ihtimal vermiyorum. efes bu kadro ve oyun kalitesiyle ligte herkesten net bir şekilde üstün. larkin'in türk kontenjanına geçmesine ihtiyaçları yok.
  4) larkin seneye nba'e giderse milli takımı ciddiye almamaya başlar diye düşünüyor olabilirler.
  - ihtimal dahilinde. belli ki wilkebinin tbl dışına çıkması hoşlarına gitmemiş, bir ikincisini yaşamak istemiyorlar.
  5) devşirme hakkını uzun pozisyonunda oynayan bir oyuncuda yana kullanmak istiyorlar
  - kim o? ömer faruk'un milli takıma gelip gelmeyeceği belli olmadığı da hesaba katılırsa milli takımda uzun problemi çektiğimiz ve çekeceğimiz aşikar ama larkini almayıp almayı bekledikleri/planladıkları oyuncu kim?
  6) larkin'in kaseti var.
  - en olası senaryo bu.
 • hido ile ergin ataman olayı ortadayken konu nasıl beko olmuyormuş. adam ergin ataman kulüp ve milli takım çalıştıramaz demedi mi? bekolular bu işe karışmadı mı?
  nedense karşıyaka hocası milli takımı çalıştırsın denilince bekolular susmadı mı? federasyon hemen ufuk hocayı getirmedi mi? bu gece larkin bekoya gitse sabaha t.c kimliğini beko paylaşmayacak mı? federasyon bu olaya katkısı için bekoya teşekür etmeyecek mi?
  bunlara cevabınız neyse ona göre yazın.
  unutmuşum, milli takımı ve eski ülker yeni beko takımı ile beraber sırp biri çalıştırırken kimse ses etmedi değil mi? bu hiç sorun olmadıydı.
 • wilbekin olayından sonra şanssız bir döneme denk gelen oyuncu.

  burada ufuk sarıca’nın karşıyakasından bobby dixon devşirildi falan da denmiş önce ona gelelim .bobby dixon daha play offlarda fenere imza attığı sezon, ergin ataman koçluğundaki milli takıma devşirme olarak alındı. ufuk sarıca’nın karşıyakasında 1 sn bile türk olarak oynamadı. yani karşıyaka-dixon-devşirme üçlüsü yanyana değildi hiç.

  gel gelelim bence problem wilbekin maccabi olayı. devşirme oyuncunun yurtdışına çıkması bekledikleri bir durum değildi. bu şekilde yararlı da olmayınca büyük olasılıkla yoğurdu üfleyerek yeme telaşındalar. efesin larkine sözleşme önermesi belki sorunları çözebilir.

  zira herhangi bir kıyaslamaya gerek yok. larkin wilbekin&dixon ikilisiyle kıyaslanabilecek bir performans sergilemiyor ciddi anlamda sınırları zorluyor.

  edit: hidayet türkoğlu fenerbahçe güçlenmesin diye bobby dixon'u bile karşıyakadayken devşirdi demek açıkça yalan söylemektir. bobby dixon ergin ataman'ın isteğiyle milli takım için devşirildi. 18 haziran 2015 'de türk olurken transfer söylentileri devam ediyordu ve karşıyaka ile sözleşmesi sonlanmıştı. bir kaç gün sonra hem ekşisözlükte hem de ulusal basında artık transferin gerçekleştiği duyuruldu. ortalıkta dolaşan transfer dedikodularını ekşisözlük ahalisi bile duyabilirken hidayet türkoğlu duymadı öyle mi ? ufuk sarıca'nın başka takımlara avantaj sağlayacak devşirmeyelim gibi düşüncesi olduğunu hatta zamanında kendi takımında diye bobby dixon'un devşirildiğini yazmak en basit haliyle artniyetli olmaktır.
 • euroleague'in son iki senesinin kabadayısı. çok çevik, çok yetenekli ve oyun görüşü çok yüksek.

  bugün fb ile olan maçta da olağandışı ikili savunmanın içinden ikinci yarıda çıkmayı başardı. daha sonra verdi veriştirdi.

  edit: kısaltma
 • 1991'den beri basketbol izliyorum. türkiye sınırları içerisinde petar naumoski, david rivers, henry turner gibi pek çok tek kişilik ordu gördüm ama shane larkin kesinlikle izlediğim en dominant oyuncu. umuyorum yakında türkiye milli takımı forması altında da izleyebiliriz.
 • bu başlıkta milyon kere yazılmıştır belki ama; cidden inanılmaz seviyede bu adam. euroleague ve tbl kesmez bu arkadaşımızı artık. tek başına harikalar yaratıyor resmen, büyük saygı duyuyorum kendilerine.